Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Drogmentesség helyett párbeszédet és támogatást!

Drogmentesség helyett párbeszédet és támogatást!

kardostamas
Tetszik
0
2019. február 12. kedd, 14:31
drog kábítószerügyi tanács Részvényes leszek

3575000735_6ba08467d9_b.jpg

Ha hihetünk a kormány Nemzeti Drogellenes Stratégiájának és Magyarország 2020-ra kábítószermentessé válik, akkor 2019 a kábítószermentességre felkészülés éve. Ha azonban a hazai kábítószerügy jelenlegi helyzetéből indulunk ki, sokkal inkább a problémákat szőnyeg alá söprő, a segítségre szorulókat magukra hagyó ellátásmentes Magyarországra kell felkészülni. Ez azonban a legkevésbé sem a segítő szervezetek hibája, hanem az államé, ami a források szűkítése mellett az egyeztetés fórumait is leépíti.

A Kábítószerügyi Tanács mint válságtünet

A drogügyet érintő problémákat jól leképezhetjük a Kábítószerügyi Tanács (KT) működésével. A KT 2013-as létrehozása már önmagában egy válságtünetet jelentett. Ezt megelőzően még közvetlenül lehetett a kormányzati szereplőkkel egyeztetni, ugyanis a szakmai szervezetek által delegált civilek még helyet kaptak a Kábítószerügyi Koordinációs Bizottságban (KKB) a minisztériumok és a kormányzati intézmények képviselői mellett. 2013-ban azonban ezt a mindössze négy civil képviselőt is kitették a KKB-ból, és létrehozták a kizárólag civil tagokból álló Kábítószerügyi Tanácsot, ami megszüntette a minisztériumokkal való közvetlen egyeztetés lehetőségét. Azóta a civilek a KT ülést vezető kábítószerügyi koordinátoroknak tudják csak jelezni a munkájukat érintő problémákat és javaslatokat, ám ezek megtárgyalásakor gyakran azzal kell szembesülniük, hogy a minisztérium számára a munkájuk másodlagos. A KT üléseire régebben a minisztériumok mellett a civilek is bevihettek témákat megvitatásra. Az elmúlt években azonban megszűnt az a gyakorlat, hogy a meghívó kiküldésekor olyan témajavaslatokat is kérjenek a résztvevőktől, amikről érdemes lenne beszélni az ülésen. Ennek következtében a KT üléseken gyakorlatilag minden témát az EMMI terjeszt elő és a civilek csak ezekhez kapcsolódóan tudnak visszajelzést adni, ami tovább szűkíti az érdemi párbeszéd lehetőségét.

csendesforradalmar_gomb.png

A drogügy mint forró krumpli

Tavaly még ennél is tudott tovább mélyülni a válság: márciust követően minden magyarázat nélkül megszűntek a KT ülések. Ez jogszabálysértő, ugyanis a Kábítószerügyi Tanács létrehozását elrendelő kormányhatározat szerint „a Tanács szükség szerint, de legalább negyedévente ülésezik”.

Miután a KT bő féléve nem hallatott magáról, közérdekű bejelentéssel fordultunk az EMMI-hez, hogy jelezzük a jogszabálysértést és kérjük annak orvoslását. Megtudtuk, hogy szervezeti átalakítások akadályozták az ülések megtartását. Mint kiderült, a kábítószerügyi koordináció 2018-ban két alkalommal került át más intézmény alá: 2018 nyarán az Egészségügyért Felelős Államtitkárság Országos Tisztifőorvosi Feladatokért Felelős Helyettes Államtitkársága alá, majd októberben a Nemzeti Népegészségügyi Központhoz, hogy onnan 2019. január 1-én visszakerüljön az EMMI-hez. Tehát háromnegyed éven keresztül nem volt gazdája a kormányban a drogpolitikának, csak dobálták a szervek a kérdést, mint a forró krumplit. Ettől ugyan nem lesz drogmentes az ország – de ellátás sem jut azoknak, akik rászorulnának.

„Indokolt jogsértés”, aminek tehát semmi következménye

„Tekintettel arra, hogy a bejelentésben sérelmezett jogszabálysértés átmenetileg és indokoltan állt fenn, intézkedés megtételét nem tartom szükségesnek” – mentette fel önmagát az egészségügyért felelős államtitkár. El kellene fogadnunk, hogy az átszervezések idejére a kormányhatározatokat nem kell betartani és közel egy évre megszűnik az utolsó egyeztető fórum is a drogszakma számára? Vajon az átszervezések azt is akadályozzák, hogy a szakmai szervezetek tájékoztatást kapjanak a KT ülések szüneteltetésének okáról?

Most, hogy a feladatátadás körbeért, és újra az EMMI a terület felelőse, meghirdették a 2019-es év első KT ülését, így a dolgok ismét visszatértek a régi, ám közel sem ideális kerékvágásba. Az is jól mutatja, hogy mennyire nem tartja az állam partnernek a szakmai szervezeteket, hogy jó félévig még csak nem is szóltak arról, hogy a KT ülése bizonytalan ideig elmarad, és nem próbálták pótolni sem az így keletkező űrt, a kapcsolatok egyszerűen megszakadtak. A csökkenő források, a kifizetések állandó csúszása és az érdemi párbeszéd hiánya miatt hálával tartozunk a kábítószerügyi tevékenységet végző szervezeteknek, hogy ilyen körülmények között is kitartanak és  lehetőségeikhez mérten mindent megtesznek a legmegfelelőbb szolgáltatások nyújtásáért.

Ideje lenne a kormánynak is felébredni a drogmentesség víziójából és 2020-ra  emberszámba venni a stratégiai célok megvalósításáért küzdő drogszakmát, hogy velük együttműködve, javaslataikat megfontolva közösen tegyen a drogprevenció, az ártalomcsökkentés és általában véve a teljes hazai ellátórendszer megszilárdításáért.

Kardos Tamás

drog kábítószerügyi tanács kardostamas 2019. 02. 12. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról? Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk? Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
  • Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot
  • A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás
  • Mire kell figyelned, hogy ne legyél „rémhírterjesztő”? Mire kell figyelned, hogy ne legyél „rémhírterjesztő”?

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr1314622510

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

A helgolandi csata 01. Európa északi területei amolyan félreeső peremvidékként szerepelnek a köztudatban, és gyakran a történelemkönyvekben is. Valójában azonban a Baltikum már az ókor óta kiemelt szerepet játszott a kontinens életében, és nemcsak gazdasági, hanem politikai és katonai szempontból is. A térség két domináns… htenger.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) tasz (5) TASZ (16) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard