Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Fontos és jó döntéseket hozott a Médiahatóság a szabad netezésért

Fontos és jó döntéseket hozott a Médiahatóság a szabad netezésért

szaboattila_tasz
Tetszik
0
2017. szeptember 28. csütörtök, 10:33
információszabadság Részvényes leszek

web-datum-information.jpg 

A Nemzeti Média- és Hírközlési hatóság (NMHH) kérésünkre két, az internet semlegességével kapcsolatos határozatot tett közzé. Mindkét esetben előremutató és jó döntések születtek, amelyek mindenkinek fontosak lehetnek, akik hisznek a szabad netezésben.  (A határozatok elérhetőek itt és itt).

Oké, de mi az a netsemlegesség és miért olyan fontos?

A netsemlegesség az az elv, amely szerint az internetet szolgáltató vállalatoknak azonos módon kell megítélniük az online elérhető tartalmakat, weboldalakat. Tehát az elv szerint egyik oldalt sem érheted el egy szolgáltató döntése miatt olcsóbban vagy gyorsabban, mint a többit, hiszen ha így lenne, ezeket az oldalakat valószínűleg gyakrabban látogatnád.

És hogy miért olyan fontos az internet semlegessége? Előfordult már veled valaha, hogy elfogyott a havi mobilnet kereted? Képzeld el, hogy egy szolgáltató úgy dönt, az ő általa választott híroldalt és az ahhoz kapcsolódó blogokat olyan díjcsomagban ajánlja, amelyben az adott oldal letöltése nem „fogyasztja” a havi adatkeretet. Sokan hajlandóak lennének olyan díjcsomagot választani, ami olcsó és ráadásul nem számít adatforgalomnak egy bizonyos híroldal látogatása. Ezzel a módszerrel nem csak a kevésbé tudatos felhasználók ízlését, hanem a politikai értékválasztásaikat is képesek lennének befolyásolni a szolgáltatást nyújtó cégek.

Képzeljük el a játék kedvéért azt is egy pillanatra, hogy ezt felismerve egy éppen kormányon lévő politikai párt esetleg megkísérel nyomást is gyakorolni egy szolgáltatóra, hogy csak az őt jó színben feltüntető oldalakat lehessen olcsóbban elérni a neten. Az ilyen próbálkozások útját is elvágta az NMHH a szigorú és következetes döntéseivel.

giccses_gomb.png

Miről is hozott pontosan döntést az NMHH?

A Telenor olyan mobilinternet-előfizetési csomagokat talált ki, amelyekben bizonyos tartalmak fogyasztásával nem csökken az előfizető számára elérhető havi adatforgalomi keret. Az egyik csomagban néhány népszerű zenecsatorna kerül kivételezett helyzetbe, a másik csomagban pedig előre meghatározott közösségi alkalmazások (Facebook, Facebook Messenger, Whatsapp, Instagram, Twitter és a Viber). Ezzel a díjszabással a Telenor arra ösztönzi a díjcsomagot választó felhasználókat, hogy az általa mint szolgáltató által kiválasztott oldalakat és alkalmazásokat használják, hiszen ezek nem számítanak bele az adatforgalomba. Ezzel kedvezőtlen helyzetbe hozza a felsorolt alkalmazások versenytársait, hiszen azok használata az adatforgalmi keret hamarabbi kimerüléséhez vezet.

Az NMHH szerint ez a módszer sérti a netsemlegességről szóló európai uniós rendeletet, mivel semmi nem indokolja, hogy a Telenor befolyásolja a felhasználók választását. A Telenor azzal érvelt, hogy ez a két díjcsomag nem képes befolyásolni a teljes piacot. Nyilván csak olyan felhasználók választják ezeket a csomagokat, akik meg vannak elégedve azok tartalmával. Az NMHH szerint azonban a rendelet szigorúan kimondja: minden olyan beavatkozás tilos, ami sérti a netsemlegességet, teljesen függetlenül attól, hogy ez a korlátozás mekkora hatást képes kiváltani a piacon.

Minden olyan kereskedelmi gyakorlatot, amellyel az internet-szolgáltató beavatkozik az internetes forgalomba, egyben forgalomszabályozási intézkedésnek is kell tekinteni, mondja az NMHH.

Bízunk abban, hogy az NMHH ezekkel a határozatokkal képes lesz megelőzni azokat a manipulációkat, amelyekkel a szolgáltatók az általuk preferált tartalom irányába terelgetik a sokszor gyanútlan felhasználókat. Most egy nagy lépést tett efelé.

Szabó Attila

információszabadság szaboattila_tasz 2017. 09. 28. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk? Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
  • Iskolaőrökkel élezi a kormány a szegregációt Iskolaőrökkel élezi a kormány a szegregációt
  • Miközben rájuk hárítja a felelősséget, csökkenti a kormány az önkormányzatok mozgásterét Miközben rájuk hárítja a felelősséget, csökkenti a kormány az önkormányzatok mozgásterét
  • Mire kell figyelned, hogy ne legyél „rémhírterjesztő”? Mire kell figyelned, hogy ne legyél „rémhírterjesztő”?

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr5412908438

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

DZSANGALA - GREGORY FÁJA Szerelmes kamaszként jópáran véstük bele a fákba kedvesünk és saját nevünk kezdőbetűjét, valamint az aktuális dátumot, így kifejezve szerelmünket egy szemmel látható és fogható bizonyíték formájában. Az angliai születésű ausztrál utazó, Gregory bár nem egészen ilyesfajta indíttatásból, de… geogulliver.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) tasz (5) TASZ (16) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard