Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Iskolaőrökkel élezi a kormány a szegregációt

Iskolaőrökkel élezi a kormány a szegregációt

Társaság a Szabadságjogokért
Tetszik
0
2020. június 10. szerda, 16:02
oktatás gyermekvédelem diszkrimináció iskolaőrség Részvényes leszek

20200114_oktatas_003.jpg

Az iskolában nincs helye az erőszaknak – a gyerekeket és a pedagógusokat egyaránt meg kell védeni. Szakértő segítség helyett azonban bilinccsel és gumibottal felszerelt rendészek kényszerítenék ki a fegyelmet a kormány elképzelése szerint. Ezzel a javaslattal egyetlen elfogadható dolgot lehet tenni: vissza kell vonni.

Időről időre végigsöpör a felháborodás a közvéleményen, amikor a sajtó a pedagógusok ellen gyerekek által elkövetett bántalmazásokról tudósít, felvételeket mutat be. Erre válaszolt a kormány azzal, hogy bejelentette: iskolaőrséget hoz létre, megint csak a végletekig leegyszerűsített választ adva egy összetett kérdésre. Nincs kétségünk afelől, hogy a gyerekek jogaiba nem tartozik bele az, hogy erőszakosak legyenek – de a gyermekjogokat figyelmen kívül hagyva biztosan nem oldható meg a probléma.

A beterjesztett törvényjavaslatok szerint az állam a rendőrség segítségével biztosít a pedagógusok és iskolai dolgozók számára biztonságos, az emberi méltóságukat tiszteletben tartó, nyugodt körülményeket. Az iskolaőrök nem feltétlenül rendőrök lesznek, de az egyik javaslat szerint a rendőrség foglalkoztatja majd őket. Még szerencse, hogy fegyver nem lehet náluk, de bilincset, gázspray-t vagy rendőrbotot alkalmazhatnak; testi kényszert vagy bilincset a 12 év alatti gyerekek ellen is bevethetnek.

A Gyermekjogi Civil Koalíció rövidesen megjelenő állásfoglalása pedagógiai, pszichológiai, kriminológiai szemszögből elemzi a javaslatot, mi most a gyermekjogi szempontokra koncentrálva járjuk körül a kérdést. Részletes álláspontunk ide kattintva érhető el, alább a fontosabb megállapításokat foglaljuk össze.

Az ENSZ Gyermekjogi Egyezményéből az következik, hogy a gyerekeknek az iskolában csak olyan személyekkel szabad kapcsolatba kerülni, akik legelsősorban az ő érdeküket tartják szem előtt, és rendelkeznek az ehhez szükséges szakértelemmel. Az iskolai fegyelmezést is csak ilyen személyek gyakorolhatják, és még a bűncselekményt elkövető gyerekkel is úgy kell bánni, hogy figyelembe veszik a korát, segítik a társadalomba való beilleszkedését.

A rendőrség által foglalkoztatott iskolaőr jelenléte azt is üzeni a diákok számára, hogy bármilyen cselekményükkel szemben lehetőség van azonnal állami erőszakot alkalmazni, mindennek lehet jogi következménye. A fiatalok sokszor nincsenek tisztában cselekményeik jogi minősítésével, ezért ez a fenyegetés még olyan, teljes mértékben legális cselekedetektől is eltántoríthatja őket, mint a tanulói érdekérvényesítés és a szabadságjogok – mint a szólásszabadság, sajtószabadság, gyülekezési jog – gyakorlása. Az erre irányuló próbálkozásokat az iskolának épphogy bátorítani, és nem elfojtani kellene, hiszen az iskolának a Gyermekjogi Egyezmény szerint is feladata az emberi jogi nevelés és tapasztalatszerzés.

Az egyezmény szerint minden lehetséges esetben kerülni kell a bírósági és hatósági eljárásokat, amelyek rásütik a gyerekre a „bűnelkövető” vagy „szabálysértő” bélyeget. Kutatások igazolják, hogy a büntető igazságszolgáltatással való túl korai találkozás árt a gyereknek, akadályozza a felelős felnőtté válást – ám ha tekintettel vannak a korára, fejlettségére és büntetés helyett a társadalmi beilleszkedését segítik, kisebb eséllyel követ el később újabb bűncselekményeket.

Iskolaőrség ráadásul nem lesz minden iskolában, csak egyes kiválasztott intézményekben. Hogy mi alapján válogatnak az iskolák között, arra objektív szempontokat kellene találni, de ez aligha lehetséges. A kiválasztás így magában hordozza a diszkriminációt, a kormányzati kommunikációból pedig az is kiderül, hogy az iskolaőrség ötletét válasznak szánták a gyöngyöspatai iskolai szegregációs perre. Ebből arra lehet következtetni, hogy az eleve hátrányos helyzetű, szegregált iskolákba küldene iskolaőröket az állam, tovább fokozva az ott tanuló gyerekekkel szembeni diszkriminációt, ami súlyosan jogsértővé teszi ezt a javaslatot.

(Fotó: Pivarnyik Balázs)

oktatás gyermekvédelem diszkrimináció iskolaőrség Társaság a Szabadságjogokért 2020. 06. 10. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról? Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
  • Csenget a véleményrendőrség Csenget a véleményrendőrség
  • „Egyenlők és egyenlőbbek” – jelentésünk a 2019-es választásokról „Egyenlők és egyenlőbbek” – jelentésünk a 2019-es választásokról
  • Mire kell figyelned, hogy ne legyél „rémhírterjesztő”? Mire kell figyelned, hogy ne legyél „rémhírterjesztő”?
  • Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr3215783250

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

Az elfeledett fegyver - a denevérbomba története A második világháború során számos különös és innovatív fegyverötlet született, ám kevés volt olyan szürreális, mint Lytle S. Adams pennsylvaniai fogorvos elképzelése: a denevérbomba. hi-sztori.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) tasz (5) TASZ (16) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard