Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Gyerekkel vagyok: Javul-e a helyzet a szülők kórházban tartózkodása terén?

Gyerekkel vagyok: Javul-e a helyzet a szülők kórházban tartózkodása terén?

Társaság a Szabadságjogokért
Tetszik
0
2017. május 26. péntek, 14:27
betegjog egészségügy gyerekkelvagyok Részvényes leszek

screen_shot_2017-05-26_at_12_58_56.png

Összesen 10 milliárd forintot költenek gyermek-, csecsemő- és szülészeti osztályok fejlesztésére. Vajon ebből a pénzből jut-e arra is, hogy lehetővé tegyék a szülőknek, hogy a gyerekük mellett legyenek a kórházban? Megkérdeztük az érintett intézményeket, és nagyon különböző válaszokat kaptunk.

Minden kisgyerekes szülő ismeri azt a rettenetes érzést, amikor a betegség már olyan fokra jut, hogy felsejlik a kórházba vonulás réme. Az ember ilyenkor imádkozik, hogy csak a kórházat ússzuk meg. A szorongás egyik fontos faktora, hogy vajon szülőként hogyan fogunk tudni a beteg gyermekünk mellett maradni. Amikor a gyerekünk komolyan beteg, semmi mást nem kíván jobban, mint hogy folyton vele legyünk. Szorítja a kezünket. Ha egy pillanatra eltávolodnánk az ágyától, már kapaszkodik. Ilyenkor a legtöbben nem szívesen hagyjuk még a nagyszülőre sem.

A kórházakban viszont nagyon eltérő mértékben teszik azt lehetővé, hogy a beteg gyermekünkkel maradjunk. Pedig jogszabály írja elő, hogy a szülő 24 órában a gyermeke mellett lehet. Abban a tekintetben pedig még rosszabb a helyzet, hogy milyen körülmények között tudjuk a gyermekkel tölteni az éjszakát.

Van, amikor helyhiányra hivatkozva hazaküldenek, van, hogy „biztonsági előírások” miatt nem engedik, hogy az otthonról hozott laticelt az ágy mellé tegyük, így egy széken kell tölteni akár több éjszakát is, és van olyan is, hogy a gyerek ágya alá kell behúzódni, ha vízszintesben akarjuk tölteni az éjszakát.

A TASZ Gyerekkel vagyok kampánya éppen azért indult, hogy feltérképezzük, melyik intézményben milyen nehézségekbe ütköznek a szülők a folyamatos kapcsolattartás terén és előmozdítsuk a javulást. A kampány oldalán személyes történeteket és jó gyakorlatokat ismerhetnek meg az érdeklődők, sőt a saját tapasztalataikat is megoszthatják arról a kórházról, ahol a gyerekükkel tartózkodtak.

giccses_gomb.png

A kampány során azt is nyomon követjük, hogy az újonnan létrejövő, illetve felújításra kerülő gyermekosztályok kialakításakor figyelembe veszik e ezt a szempontot. Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ tájékoztatása szerint jelenleg a 10 milliárd forintos összköltségvetésű  EFOP-2.2.1-16 Gyermek sürgősségi, baleseti ellátás fejlesztése projekt keretén belül történnek olyan korszerűsítések, amelyek gyermek-, csecsemő- és szülészeti osztályokat érintenek. Tájékoztatást kértünk attól a hat intézménytől, amelyik részt vesz ebben fejlesztésben.

A tájékoztatáskérésünkre végül mindegyik kórház válaszolt, de hatból csak három küldött érdemi választ.

  • A miskolci kórházban a sürgősségi járóbeteg-ellátás fejlesztése és a műtők teljes rekonstrukciója mellett a Gyermekszebészeti, Traumatológiai és Égési Osztály felújítása során a betegszobákat is úgy alakítják ki, hogy a szülők bent tartózkodhassanak. Az Égési Centrumban három ilyen szobát alakítanak ki.
  • A pécsi egyetemi kórházban növekszik azoknak a betegszobáknak a száma, ahol a szülő a gyermekével együtt maradhat (ún. szülő-gyermek együttápolási egységek). A 28 férőhelyből 18 beteget fog ez érinteni. Szülői váró készül a műtőben lévő gyermekek szüleinek, illetve olyan ébredőszobát hoznak létre, ahol a szülők is ott lehetnek, amikor a gyermek a műtét után először magához tér.
  • A győri Petz Aladár kórház arra hivatkozott, hogy mivel a 10 milliárdos összköltségvetésnek csak egy kis töredékét, nagyjából 1 %-át használhatják fel, ezért csak kisebb átalakításokra van lehetőségük, amelyek nem érintik a gyermek elhelyezésének lehetőségeit, de tájékoztatásuk szerint ez eddig is megvalósult.

A maradék három intézmény, a debreceni klinika, a szegedi Egyetemi Kórház és a budapesti Heim Pál kórház arról tájékoztatott, hogy még nem tudják, hogy pontosan milyen fejlesztéseket hajtanak végre.

Meglepődve fogadjuk a hírt, hogy 1 milliárd forint sorsáról úgy döntöttek, hogy nincs kidolgozva, hogy a kedvezményezett intézmények pontosan milyen módon használják fel a számukra megítélt pénzkeretet. Persze lehet, hogy inkább arról van szó, hogy a három megkérdezett kórház erre hivatkozva kívánja a nyilvánosság elől eltitkolni a fejlesztési terveit. Ha így van, az még vállalhatatlanabb.

Fernezelyi Borbála

betegjog egészségügy gyerekkelvagyok Társaság a Szabadságjogokért 2017. 05. 26. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Iskolaőrökkel élezi a kormány a szegregációt Iskolaőrökkel élezi a kormány a szegregációt
  • Nem büntetheti meg az állam azt, aki dudálással nyilvánít véleményt Nem büntetheti meg az állam azt, aki dudálással nyilvánít véleményt
  • A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás
  • Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást
  • Munkajogi útmutató koronavírus idejére Munkajogi útmutató koronavírus idejére

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr5312542255

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

A helgolandi csata 01. Európa északi területei amolyan félreeső peremvidékként szerepelnek a köztudatban, és gyakran a történelemkönyvekben is. Valójában azonban a Baltikum már az ókor óta kiemelt szerepet játszott a kontinens életében, és nemcsak gazdasági, hanem politikai és katonai szempontból is. A térség két domináns… htenger.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) lmbt (5) LMBT (10) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) tasz (5) TASZ (16) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard