Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Császármetszés és betegjogok

Császármetszés és betegjogok

TASZ
Tetszik
0
2016. február 18. csütörtök, 15:54
szülés betegjog Részvényes leszek

screen_shot_2016-02-18_at_3_45_50_pm.png

Részlet az Index infograrfikájából
 

Tavaly Magyarországon minden tíz szülő nő közül majdnem 4 műtéti úton hozta világra gyermekét. Mindeközben a szakirodalom arra hívja fel a figyelmet, hogy 10-19% feletti császárarány már nem eredményez jobb kimenetelt a születendő gyermek és a szülő nő egészsége szempontjából, sőt épp ellenkezőleg, növelheti a kockázatot. Hol sérülhetnek a szülő nők jogai a császármetszések kapcsán?

 

Az Index múlt héten közreadott infografikáján mellbevágó a magyar kórházak szülészeti osztályai közötti  különbség a császáros és hüvelyi szülések arányát tekintve. Van olyan kórház, ahol csak minden tizedik, míg máshol minden második kismama császármetszéssel szül. A grafikához tartozó cikk – nagyon helyesen – megemlít egy okot, amely hozzájárulhat a különbségekhez. Nevezetesen azt, hogy nem minden kórházban látnak el magasabb kockázatú eseteket. Azokban a kórházakban, ahová például a koraszülő, veszélyeztetett terhes, ikerszülő nőket irányítják át, természetszerűleg nagyobb a császármetszések aránya. Hogy pontosan mennyivel nagyobb arány indokolt, az viszont nagyban függ attól, hogy az adott kórházban szülő nők mekkora hányadát teszik ki a „problémás esetek”. Erről pontos adat nem áll rendelkezésünkre, de az mindenképpen elmondható, hogy ennyire nagy eltérés biztosan nem indokolt. Az is feltűnő, hogy a progresszivitás azonos szintjén álló, tehát a hasonló súlyosságú eseteket ellátó, intézmények között is nagyon nagyok az eltérések (pl. alacsony progresszivitási szinten lévő kórházaknál a császár aránya 11-48%, egyetemi klinikáknál 31-55% között mozog). Arról nem is beszélve, hogy országos szinten is nagyon magas a 39%-os császármetszési arány. Ha Európát nézzük, akkor is hatalmas eltéréseket láthatunk. Míg a legutolsó elérhető adat szerint Cipruson minden második anya (52%) császármetszéssel szül, addig Angliában csak minden negyedik (25%), Svédországban pedig kevesebb mint minden ötödik nő (17%).

A császármetszési arányok két összetevőből állnak. Egyrészt, hogy mekkora az előre tervezett, úgynevezett programozott császárok száma, másrészt milyen gyakran kerül sor sürgősségi császármetszésre: amikor a hüvelyi úton tervezett szülést műtéti úton kell befejezni. E tekintetben is nagy eltérést mutatnak az európai országok. Cipruson a szülések 39%-át már eleve császárnak tervezik, Olaszországban ez az arány 25%, viszont Finnországban és Norvégiában kevesebb, mint 7%-uk indul császárnak. A sürgősségi császármetszés aránya Romániában a legmagasabb (33%), és Svédországban a legkisebb (9%). Ezzel kapcsolatban nem áll rendelkezésünkre magyar adat, pedig sokat elárulnak ezek a számok. Természetesen lehetnek különbségek a különböző országokban élő nők között (például az átlagos testmagasság tekintetében), ami kis mértékben közrejátszhat abban, hogy hogyan tudják világrahozni gyermeküket, de az mindenképpen leszögezhető, hogy a programozott császármetszések aránya (akár intézményenként nézzük, akár országonként) az elterjedt szülési protokollról is árulkodik. Mennyire kizáró ok hüvelyi szülésre, mondjuk a farfekvéses baba, az ikerterhesség, a korábbi császármetszés, vagy akár az anya fokozott rövidlátása? Ugyanígy, a sürgősségi császár arányára is hatást gyakorol az adott szülészeti protokoll, tehát hogy mikor tekintik elengethetetlennek a műtétet.

Azt senki sem vitatja, hogy a császármetszés fontos beavatkozás: életeket menthet meg, életreszóló károsodást előzhet meg. A kutatások azonban azt mutatják, hogy ha az összes szülő nő több, mint 10-19% császármetszéssel szül, akkor már nem csökken az anyai és csecsemőhalálozások száma. Viszont a rutinszerűen, illetve nem kellő indokkal végzett császármetszés további kockázatot jelenthet mind a szülő nő, mind a gyermeke számára. A szakmai protokoll éppen erre a tényre hivatkozva  nem engedi, hogy a várandós saját kérésre gyermekét császármetszéssel hozza a világra, ha ennek nincs egészségügyi indoka.

Az egészségügyi törvény kimondja, hogy a betegen  csak az ellátásához szükséges beavatkozások végezhetők el. Habár létezik a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégiumnak protokollja a császármetszésről, a fenti statisztika fényében úgy tűnik, hogy abban mégsincs egységes álláspont a különböző egészségügyi intézményekben, hogy adott esetben mi a szükséges beavatkozás. Betegjogi szempontból rendkívüli jelentősége van annak, hogy a szülő nő tisztában legyen azzal, hogy az adott intézményben milyen protokoll szerint végeznek császármetszést, mik jelentenek eleve kontraindikációt (ellenjavallatot) a hüvelyi szülésre és milyen körülmények között történik sürgősségi császármetszés. Lényeges, hogy a kismama megismerhesse az adott kórház császármetszési statisztikáját, méghozzá értelmező módon, azaz kiderüljön a számára, hogy milyen arányú a kórházban az eleve „problémás” szülések száma, mekkora a programozott, illetve sürgősségi császárok aránya.

A tájékoztatással kapcsolatban a törvény deklarálja, hogy a betegnek (jelen esetben szülő nőnek) joga van arra, hogy teljes körű, részletes, számára egyéniesített tájékoztatást kapjon egészségi állapotáról, a javasolt vizsgálatokról, beavatkozásokról, ezek elvégzésének, illetve elmaradásának lehetséges előnyeiről és kockázatairól, tervezett időpontjairól, az ezek tekintetében meglévő döntési jogáról, a lehetséges alternatív eljárásokról, az ellátás folyamatáról és várható kimeneteléről. Szülés esetén a tájékoztatásnak már a vajúdást megelőzően meg kell történnie, hiszen a szülés során a páciens nem feltétlenül van olyan pszichés állapotban, hogy alaposan végig tudja gondolni a hallottakat. Alapvető tehát, és a  szakmai protokoll kifejezetten elő is írja, hogy a szülő nőt már a terhesgondozás során teljeskörűen tájékoztatni kell a császármetszéssel kapcsolatban, még akkor is, ha nem tervezett műtétről van szó. Arról azonban többen beszámolnak, hogy még akkor is, ha történt  császármetszéssel kapcsolatos felvilágosítás a terhesgondozás során, a szülés előrehaladtával,  felfokozott lelkiállapotban, úgy értelmezték a műtéttel kapcsolatos tájékoztatást, hogy nincs választási lehetőségük, „vagy császár, vagy meghal a gyerek”, még akkor is ha utóbb kiderült nem is volt egyértelmű vészhelyzet. Fontos tudni, hogy a császármetszés után az anyának joga van a műtét körülményeivel kapcsolatos betegdokumentáció megismerésére.

Betegjogi szempontból a császármetszések indokolatlanul magas számának van egy olyan következménye is, hogy azt a többletköltséget, amit az elkerülhető,  drágább műtéti beavatkozásra fordított a társadalombiztosító, más fontos egészségügyi területekre költhetné. Ez bizony nem egy mellékes szempont egy eleve alulfinanszírozott egészségügyi ellátórendszer esetén. 

A császármetszéssel szülő nők a legtöbb esetben nem kételkednek abban, hogy szükségszerű volt a műtét, amin átestek, és boldogok, hogy egészséges újszülöttet tarhatnak a karjukban. Többnyire igazuk is van ebben. Vannak azonban olyan esetek is, amikor az édesanya úgy érzi, nem tájékoztatták megfelelően és nincs meggyőződve róla, hogy szükséges volt a beavatkozás. Különösképp problémás a helyzet, ha a szülést követően, a műtéti beavatkozás következményeképp komplikáció lépett fel. A statisztikák is azt sejtetik, hogy egyre több esetben lehet jogos az a félelem, hogy nem lett volna feltétlenül elengedhetetlen a császármetszés. Ráadásul a jelenlegi magyar gyakorlat szerint a császármetszés azt is jelenti, hogy a következő szülések is jó eséllyel műtéti úton fognak történni, tehát az egyszeri beavatkozáson túlmutató jelentősége is van.

Fernezelyi Borbála

szülés betegjog TASZ 2016. 02. 18. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
  • Iskolaőrökkel élezi a kormány a szegregációt Iskolaőrökkel élezi a kormány a szegregációt
  • Négy évig vegzálta a magyar rendőrség a holland nyugdíjast, aki legális kenderolajjal akart gyógyulni Négy évig vegzálta a magyar rendőrség a holland nyugdíjast, aki legális kenderolajjal akart gyógyulni
  • Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást
  • Minden, amit a kijárási korlátozásról tudnod kell Minden, amit a kijárási korlátozásról tudnod kell

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr608401462

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

DZSANGALA - GREGORY FÁJA Szerelmes kamaszként jópáran véstük bele a fákba kedvesünk és saját nevünk kezdőbetűjét, valamint az aktuális dátumot, így kifejezve szerelmünket egy szemmel látható és fogható bizonyíték formájában. Az angliai születésű ausztrál utazó, Gregory bár nem egészen ilyesfajta indíttatásból, de… geogulliver.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) tasz (5) TASZ (16) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard