Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Az egészségről van szó, nem a drogokról

Az egészségről van szó, nem a drogokról

TASZ
Tetszik
0
2012. november 23. péntek, 11:11
drog hiv Részvényes leszek

tücsi200.jpgVannak olyan megoldhatatlan problémák, hogy miközben keresed a megoldást, a helyzet tovább romlik – a drog éppen ilyen probléma, adta meg az alaphangot Soros György a CEU-n rendezett drogpolitikai vitasorozat nyitóbeszédében. Ugyan a megoldást ő sem tudta megnevezni, meggyőződése azonban, hogy a drogok elleni háború óriási károkat okozott. A drogokhoz kapcsolódó társadalmi és közegészségügyi problémákra hívta fel a figyelmet, és külön hangsúlyozta, mennyire fontos tisztában lenni azzal, hogy milyen következményei lehetnek egy-egy politikai döntésnek, kiválasztott stratégiának. Dénes Balázs TASZ-elnök moderálásával a közegészségügy és a hatékony rendfenntartás összefüggéseiről beszélgetett a téma három szakértője.

Kasia Malinowska-Sempruch, az Open Society Foundation Globális Drogpolitikai Programjának igazgatója szerint a drogpolitikai döntések nem logikusak és racionálisak, sokkal inkább a félelem, az előítélet és a rasszizmus diktál. Felidézte az Egyesült Államok történelméből azt az időszakot, amikor Nixon elnök politikai okból veszélyesnek nyilvánította a marihuánát a 60-as évek végén. Azt mondta, ez volt az a pont, ahol a folyamat elkezdődött: a drogpolitikai döntések nem tényeken alapulnak.

Michel Kazatchkine, a Globális Alap az AIDS, Tuberkulózis és Malária Ellen nevű szervezet korábbi igazgatója, a Globális Drogpolitikai Bizottság tagjaként a politikusok, művészek, üzletemberek és tudósok alkotta szakértői testület álláspontját fejtette ki, melynek lényege, hogy az ártalomcsökkentés és a hozzáférés az egészségügyi szolgáltatásokhoz hatékonyabbá teszik a drogpolitikát, különösen az intravénás szerhasználók körében, akik a HIV-fertőzés szempontjából az Afrikán kívüli térségekben a legveszélyeztetettebb csoportnak tekinthetők. Minden harmadik HIV-fertőzés a drogfogyasztás következménye, és minden ötödik intravénás szerhasználó HIV fertőzött. A szigorú drogpolitikák és a pragmatikus ártalomcsökkentő módszerek elutasítása jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy a járvány elszabaduljon.

Roger Flury, a svájci bűnügyi rendőrség közép-európai összekötője azt hangsúlyozta, hogy a tűcsere-programok és az orvosi heroinfenntartó programok (lásd: Tanuljunk Svájctól drogpolitikát) költséghatékonyak, alkalmazásukkal számos veszélyes fertőzés terjedése megelőzhető, illetve hogy a svájci tapasztalatok azt mutatják, hogy az intravénás szerhasználók száma nem növekedett, inkább csökkent az ártalomcsökkentő programok bevezetése következtében. Összességében a drogpolitikai reform eredményeként Svájcban jelentősen javult a közegészségügyi helyzet, a közbiztonság, utóbbival összefüggésben pedig látványos eredményeket mutattak fel a szervezett bűnözés elleni küzdelemben. „Akármit teszel, az opiátfüggők visszamennek az utcára drogot keresni, hiszen függők.” A heroin feketepiacának megszüntetése azonban óriási ugrást jelentett a közbiztonság javítása terén.

Abban már kialakult vita a résztvevők közt, hogy a rendészeti eszközök milyen hatással vannak a drogpiacra. A svájci szakember szoros összefüggést lát a kettő között, és komoly elrettentő hatást tulajdonít a tiltásnak, míg Kasia Malinowska-Sempruch szerint ugyancsak kétségtelen, hogy vannak eredményei a szigornak, abban azonban nem bizonyos, hogy valóban ezeket az eredményeket akarjuk elérni. A drogokhoz való hozzáférés bármennyire is korlátozott, aki mégis akar, az nagyon gyorsan hozzájut. Kazatchkine a legalizáció vs. prohibíció hamis dilemmájával szemben a valós kérdéseket hiányolja, hiszen azok alapján lehet demokratikus, tudományos bizonyítékok által informált döntéseket hozni a drogpolitikában.

Vita alakult ki azzal kapcsolatban is, hogy a rendőrség miért főleg a marginalizált társadalmi csoportokkal szemben alkalmazza a drogtörvényeket. Az Egyesült Államokban például a drogfogyasztók csoportján belüli arányuknál jóval magasabb számban kerülnek börtönbe kábítószeres bűncselekmények miatt a feketék és latinok, és ez többek szerint egyértelműen a rendőrség rasszista gyakorlatára utal. A svájci rendőr szerint alapvető politikai elvárás a rendőrséggel szemben, hogy az utcán jelenlévő problémákra fókuszáljanak.

Svájcban a változások idején az első számú közéleti problémának számított a drogkérdés, és nem a rendőrég, hanem a szociális munkások, orvosok és kutatók indították el a reformokat, a kormány csak tudomásul vette ezeket. A folyamat fontos része volt, hogy nagy hangsúlyt helyeztek a közvélemény tájékoztatására, ami demokratikussá és legitimmé tette a reformokat. Kazatchkine szerint amikor a társadalom szemében a drog már nem számít alapból bűncselekménynek, inkább közegészségügyi és szociális problémaként tekintenek rá, akkor érett meg a helyzet a változásra.

 

Sárosi Péter és Zsolt Melinda, TASZ

drog hiv TASZ 2012. 11. 23. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
  • Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit
  • A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás
  • Minden, amit a kijárási korlátozásról tudnod kell Minden, amit a kijárási korlátozásról tudnod kell
  • Változtak a szabályok – kit tesztelnek koronavírusra, kit különítenek el? Változtak a szabályok – kit tesztelnek koronavírusra, kit különítenek el?

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr844921315

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

DZSANGALA - GREGORY FÁJA Szerelmes kamaszként jópáran véstük bele a fákba kedvesünk és saját nevünk kezdőbetűjét, valamint az aktuális dátumot, így kifejezve szerelmünket egy szemmel látható és fogható bizonyíték formájában. Az angliai születésű ausztrál utazó, Gregory bár nem egészen ilyesfajta indíttatásból, de… geogulliver.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) TASZ (16) tasz (5) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard