Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Van-e még értelme bíróságra járni a NER-ben?

Van-e még értelme bíróságra járni a NER-ben?

Társaság a Szabadságjogokért
Tetszik
0
2019. november 10. vasárnap, 15:40
szabadságjogok Részvényes leszek

justice-2060093_1920.jpg

Számtalanszor kérdezik tőlünk újságírók, nemzetközi szervezetek képviselői, hogy van-e még értelme ma Magyarországon pereskedni, nem járulunk-e hozzá ezzel a rendszer fennmaradásához? Természetesen van: sok olyan dolgot, ami egy jogállamban természetes, nálunk a bíróságon kell kikényszeríteni.

Tavaly 165 ügyben képviseltünk polgárokat és szervezeteket bíróságok, jogvédő fórumok előtt. Képviseletre vállalt ügyeink száma 2014 óta megduplázódott, tíz év alatt megnyolcszorozódott. Tehát azt gondoljuk, hogy a pereskedés az autokratikus körülmények között különösen hatékony jogvédő céljaink elérésére - mindig is foglalkoztunk pereskedéssel, de ez az elmúlt huszonöt évben soha nem volt olyan hangsúlyos, mint most.

Az autokráciában másként kell pereskedni, mint jogállamban. Jogállami keretek között az állam és a jogvédők együtt tudnak működni, mert egyetértenek abban, hogy minden ember egyenlő és szabad, a jogaik tiszteletben tartása és védelme pedig az állam elsőrendű kötelessége. Ha megszűnik a jogállam, a jogvédő kívül kerül a rendszeren: már nem a működési hibák kijavítására törekszik, hanem a jogállamiság hiányával szembesíti magát a rendszert. A TASZ-nál is megfigyelhető ez a szerepváltozás: az egyre nagyobb számú perrel magát a rendszert igyekszünk szembesíteni azzal, hogy nem felel meg a modern alkotmányos normáknak.

Ám a korábbiakhoz képest jobban át kell gondolnunk a pereskedést: olyan szempontokat is figyelembe kell vennünk, amiket jogállami körülmények között nem, vagy sokkal kevésbé kellene. Ilyen a per lehetséges társadalmi hatásainak értékelése.

A pereskedésnek viszont sok olyan előnye van, ami más jogvédő eszközöknek nincs, illetve a többi eszközzel együtt alkalmazva nagyon hatékonnyá teszi:

  • Érthetővé és kézzelfoghatóvá teszi a nyilvánosság számára az alapjogok érvényesülésének hiányát. A jogvédőnek ügyfele, az ügyfélnek pedig neve, arca és története van, ami sokak számára átélhetővé teszi a jogsérelmet és azt, hogy mit szeretnénk a perben elérni. Többek között azért indítunk pereket, hogy megmutassuk a polgároknak, hogy milyen alapjogi igényekkel állhatnak elő, és milyen lehetőségeik vannak ezek érvényesítésére. Ezzel azt is el akarjuk érni, hogy minél többen követeljék a szabadságjogok érvényesülését.
  • Együttműködést alakít ki a jogvédő és a szabadságjogokat fontosnak tartó polgár között. Az ügyfél magas színvonalú jogi szolgáltatást kap ingyen, a jogvédő pedig az ügyén keresztül elérheti jogi, politikai, kommunikációs céljait. A jogállam iránt elkötelezett polgárt megerősíti a tudat, hogy nem egyedül áll szemben a közhatalommal: ez hozzájárul a politikailag aktív, a rendszerrel szemben kritikus polgárok számának gyarapodásához.
  • Segít helyreállítani a jogvédők közéleti megnyilvánulásainak legitimitását, amit a kormányzati lejáratókampányok megtépáztak. Bár a jogvédők ugyanazokat az alkotmányos értékeket képviselik, mint korábban, de a hiteltelenítésük miatt csökkent az álláspontjuk súlya a politikai diskurzusban. Ám ha a jogvédő álláspont bírósági ítéletekben is megjelenik, az cáfolja azt az állítást, hogy csak pár tucat ember, „javíthatatlan emberjogi harcosok falkáinak” „szépelgő handabandájáról” van szó.
  • Megmutatja, hogy amit az autoriter hatalom a törvényekbe beleír, az nem feltétlenül jogszerű - azaz, hogy egy törvény is lehet jogellenes. Jobb, ha bíróság előtt tudjuk bizonyítani, hogy a hatóság önkényének utat adó gyülekezési törvény, a közérdekű adatigényléstől magas díjszabással eltántorító információszabadság-törvény, vagy a hajléktalan embereket szankcionáló szabálysértési törvény jogsértő, mintha csak elmondanánk mindezt. Nyilvánvalóvá tesszük, hogy hazugság azt állítani, hogy ezek a jogszabályok alkotmányosak, és azt, hogy osztatlan támogatás áll mögöttük, hiszen a bíróságok is szembemennek a kormányzati akarattal.
  • Az egymásra építkező, átgondolt perekkel elérhető, hogy - minden politikai szándék ellenére - az alapjogok érvényesülését bíróságon ki lehessen kényszeríteni. Sok pereskedéssel foglalkozó jogvédő dolgozik azon, hogy az ügyfeleik jogsérelmét a bíróságokon ne akárhogyan, hanem alapjogi érvek mentén orvosolják. A beadványokban és a tárgyalóteremben úgy érvelnek, hogy a bíró az alapjogokat védelemben részesítő döntést érezze egyedül helyesnek. Sok ilyen ítélet hivatkozási alappá vált, a jogvédők így hatással tudtak lenni mások által kezdeményezett ügyekre, más bíróságok döntéseire is.

Bírói döntések nélkül ma Magyarországon nem nagyon érvényesülne a szabadság bizonyos élethelyzetekben: az információszabadságot, a gyülekezési szabadságot, a sajtószabadságot, az egyenlő bánásmódot ma rendre bíróságon kell kikényszeríteni. Azoknak az újságíróknak, akik csak egy nyertes per után jutnak hozzá a munkájukhoz szükséges közérdekű adatokhoz, azoknak a tüntetésszervezőknek, akik csak egy bírósági felülvizsgálat eredményeképpen tarthatják meg a politikai gyűlésüket, azoknak a tüntetőknek, akiket azért akarnak megbüntetni, mert a tüntetésen leléptek a járdáról, azoknak a polgároknak, akiket csak bírósági ítélet véd meg a zaklató, bőrszínük miatti sorozatos igazoltatástól, most van szükségük a jog által nyújtott védelemre.

A cikk legelején említett dilemmáról, illetve arról, hogy a jelenlegi körülmények között mi a helyes jogászi magatartás, a Fundamentum emberi jogi folyóiratban bontakozott ki vita. Ehhez szólt hozzá Szabó Máté szakmai igazgatónk, aki cikkében a fentiekkel érvelt. Írása teljes terjedelmében itt érhető el.

(Illusztráció: Sang Hyun Cho from Pixabay)

szabadságjogok Társaság a Szabadságjogokért 2019. 11. 10. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája
  • Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot
  • Miközben rájuk hárítja a felelősséget, csökkenti a kormány az önkormányzatok mozgásterét Miközben rájuk hárítja a felelősséget, csökkenti a kormány az önkormányzatok mozgásterét
  • A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás
  • Megbéníthatják a szerkesztőségeket, ha nem hisznek az államnak Megbéníthatják a szerkesztőségeket, ha nem hisznek az államnak

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr7715297082

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

A helgolandi csata 01. Európa északi területei amolyan félreeső peremvidékként szerepelnek a köztudatban, és gyakran a történelemkönyvekben is. Valójában azonban a Baltikum már az ókor óta kiemelt szerepet játszott a kontinens életében, és nemcsak gazdasági, hanem politikai és katonai szempontból is. A térség két domináns… htenger.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) tasz (5) TASZ (16) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard