Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Ezt tedd, ha a gyerekedet kampánydíszletnek használják!

Ezt tedd, ha a gyerekedet kampánydíszletnek használják!

Kaputa Júlia
Tetszik
0
2019. szeptember 18. szerda, 12:50
választás Részvényes leszek

acsrezso.jpg

Az utóbbi időben nap mint nap olvashatunk arról, hogy politikusok kampánycélokra használnak fel iskolás, óvodás vagy akár bölcsődés gyerekeket. Előfordul, hogy tanévnyitón osztogatnak almát a megszeppent gyerekeknek, de az is megesik, hogy a polgármester mozgássérült gyerekkel kampányol. Teszik mindezt annak ellenére, hogy már az ombudsman is felszólította a választás résztvevőit, hogy tartózkodjanak a gyerekek szerepeltetésétől és a róluk készült képek kampánycélú felhasználásától. Korábban mi is megírtuk, hogy a gyerekek felhasználása biodíszletként nemcsak súlyosan etikátlan, de jogellenes is. Most összegyűjtöttük, mit tehetnek a szülők, akik szeretnének fellépni a törvénysértő politikusokkal szemben.

1. Írj kifogást a helyi választási bizottságnak!

Választási időszakban ez az egyik leggyakoribb módja a jogsértésekkel szembeni fellépésnek. Előnye, hogy egy ingyenes és igen gyors eljárásról van szó, amit bárki igénybe vehet, ügyvédi képviselet nélkül.

A kifogás megírásában szívesen segítünk, ha írsz a valasztas@tasz.hu email címre vagy akár megírhatod te magad is (amihez felhasználhatod az általunk elkészített kifogás-mintát). Minden településen működnek helyi választási bizottságok, elérhetőségüket itt találod. Ha emellett döntesz, arra kell figyelned, hogy időben cselekedj, ugyanis a jogsértés elkövetésétől mindössze 3 napod van arra, hogy írj a választási bizottságnak! 

A kifogásban azt érdemes hangsúlyozni, hogy a politikusok magatartása sérti a választási eljárás alapelveit: ellentétes a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlással az, ha a választáson jelöltként induló emberek kiskorú gyerekeket használnak fel saját maguk népszerűsítésére. Ezen felül a nemzeti köznevelési törvény kifejezetten tiltja az óvodákban, iskolákban történő politikai célú tevékenységet.

Ha a helyi választási bizottság számodra kedvezőtlenül dönt, akkor fellebbezést nyújthatsz be a területi választási bizottságnak, ennek sikertelensége esetén pedig bírósági felülvizsgálatot is kérhetsz, igaz, itt már szükség van jogi képviseletre. Az ügyintézési határidő mindegyik fórum előtt 3-3 nap, ami azt jelenti, hogy akár 3 nap alatt, de legrosszabb esetben is 2 hét alatt lezajlik az egész eljárás. 

Hátránya, hogy sajnos gyakran nincs kellő elrettentő ereje az érintettekre nézve: hiába állapítja meg a választási bizottság a jogsértést és szab ki pénzbírságot, előfordul, hogy azt egyes politikusok nem veszik komolyan és tovább folytatják a jogellenes kampányt. Azonban fontos, hogy ezáltal tudatosíthatod a jelöltekben, pártokban, hogy a választópolgárok egy jelentős részét zavarja a jogsértő vagy erkölcstelen kampány, és hajlandóak tenni is ellene!

2. Fordulj panasszal a Kormányhivatalhoz!

A Kormányhivatal őrködik az önkormányzatok törvényes működése felett, így ha az önkormányzat dolgozója vagy maga a polgármester kampányol gyerekekkel, hatékony lehet egy nekik címzett panasz. Előnye, hogy bárki élhet vele - szóban, írásban vagy akár elektronikus úton, formai megkötöttségek nélkül. 

Hátránya, hogy lassabb mint egy kifogás elbírálása, viszont általában nagyobb a visszatartó ereje, hiszen az önkormányzatok jóval komolyabban veszik az őket folyamatosan ellenőrző Kormányhivatal megállapításait.

A panaszban érdemes a köznevelési törvény politikai tevékenységet tiltó rendelkezésire hivatkozni, miszerint “a nevelési-oktatási intézmény helyiségeiben, területén párt, politikai célú mozgalom vagy párthoz kötődő szervezet nem működhet, továbbá az alatt az idő alatt, amíg az óvoda, iskola, kollégium ellátja a gyermekek, tanulók felügyeletét, párt vagy párthoz kötődő szervezettel kapcsolatba hozható politikai célú tevékenység nem folytatható” (a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény, 24. § (3) bekezdés). Továbbá mindenképpen érdemes megemlíteni, hogy a panasz “a panaszokról és a közérdekű bejelentésekről szóló 2013. évi CLXV. törvény” szerinti panasznak minősül. 

Az egyes Kormányhivatalok elérhetőségét itt találod.

Ha nem szeretnéd ehhez a nevedet adni és inkább megőriznéd anonimitásod, lehetőséged van arra is, hogy nekünk továbbítod a jogsértést és mi küldjük el a panaszt a Kormányhivatalnak. (A kifogásnál erre nincs lehetőség. A hatékony jogorvoslathoz itt az szükséges, hogy a benyújtó érintett legyen!)

3. Indíts személyiségi jogi pert a bíróságon!

Erre akkor van lehetőséged, ha gyerekedről anélkül készítettek vagy használtak fel fényképet, videót, hogy ahhoz a szülők előzetesen hozzájárultak volna. Egy ilyen per kétségkívül sokáig tart, általában évekig is elhúzódik, tehát semmiképpen sem egy gyors megoldásról van szó. Előnye viszont a többi opcióval szemben, hogy “sérelemdíj” is igényelhető, amit a jogsérelem súlyától függően, kb. 100.000 Ft-ban szokott megítélni a bíróság. Ezt az összeget a jogsértő a felperes szülő(k) számára fizeti meg. Ha ezt az utat választod, azzal is számolnod kell, hogy kötelező az ügyvédi képviselet és van némi költsége a pernek: eljárási illetéket kell fizetni, illetve annak, aki elveszíti a pert, a perköltséget is állnia kell. Ezeknek együttes összege esetről esetre eltérő, de általánosságban azt lehet mondani, hogy a 100.000 Ft-ot nem szokta meghaladni.

Természetesen a fenti lehetőségek nem zárják ki egymást, egyszerre több jogorvoslat is igénybe vehető, így akár mindhárom eljárást is megindíthatod.

Ha a te gyerekedet is felhasználták a kampányban és segítséget szeretnél kérni, írj minél hamarabb a valasztas@tasz.hu email címünkre, ha pedig a választásokkal kapcsolatban lenne kérdésed, kattints a www.valasztasz.tasz.hu oldalra! 

(Fotó: Facebook / Ács Rezső)

választás Kaputa Júlia 2019. 09. 18. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról? Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
  • Nem büntetheti meg az állam azt, aki dudálással nyilvánít véleményt Nem büntetheti meg az állam azt, aki dudálással nyilvánít véleményt
  • A koronavírus-járvány még jobban megmutatja, hogyan akadályozza az állam a sajtó munkáját A koronavírus-járvány még jobban megmutatja, hogyan akadályozza az állam a sajtó munkáját

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr9315119452

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

A helgolandi csata 01. Európa északi területei amolyan félreeső peremvidékként szerepelnek a köztudatban, és gyakran a történelemkönyvekben is. Valójában azonban a Baltikum már az ókor óta kiemelt szerepet játszott a kontinens életében, és nemcsak gazdasági, hanem politikai és katonai szempontból is. A térség két domináns… htenger.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) TASZ (16) tasz (5) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard