Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Te költenél százezer forintot arra, hogy szavazhass májusban?

Te költenél százezer forintot arra, hogy szavazhass májusban?

szaboattila_tasz
Tetszik
0
2019. április 1. hétfő, 16:40
választás választójog diszkrimináció levélszavazás Részvényes leszek

 vote_3.jpg

Egy tavalyi törvénymódosítás alapján azok a magyar állampolgárok is szavazhatnak az európai parlamenti (EP) képviselők választásán, akiknek nincsen magyarországi lakcímük. Ezzel egy olyan helyzet állt elő, ami miatt nagy hátrányba kerülnek azok, akiknek van ugyan magyarországi lakcímük, de május 26-án külföldön tartózkodnak. Egy bostoni ügyfelünknek például kilenc óra utazást és 110 ezer forintnyi dollárt kellene arra szánnia, hogy szavazhasson az EP választáson. Míg az újonnan szavazati jogot szerzett magyarok kapnak majd egy levélcsomagot, amiben ott lesz az előre kifizetett boríték a szavazat leadásához. Az Alkotmánybíróságot kérjük, hogy semmisítse meg a jogszabályt, ami ezt a durva diszkriminációt lehetővé tette.

2018. december 28-ától hatályos az a jogszabály, amely megteremti a lehetőséget, hogy a magyarországi lakcímmel nem rendelkező magyar állampolgárok is részt vegyenek az EP választáson. Kivételt képeznek azok a magyar állampolgárok,  akik más EU tagállamban élnek és ott van lakcímük, mert ők az ottani EP listák közül választhatnak majd. Így elkerülhető a kettős szavazás.

Sajnos a megváltozott helyzet súlyos diszkriminációhoz vezet. Akinek van magyarországi lakcímük, mert vagy csak pár napig, hétig tartózkodnak külföldön vagy pedig ugyan hosszabb ideig, de tervezik, hogy hazatérnek, csak Magyarország erre kijelölt külképviseletein adhatják le a szavazatukat. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy például az amerikai Bostonban élő ügyfelünknek a választás vasárnapján New Yorkba kellene azért utaznia, hogy szavazhasson. Ez az út oda-vissza kilenc óra vonatozást jelent, nem beszélve a helyi közlekedésre szánt időről. Az ezzel járó költsége pedig legalább 110.000 Ft, de akár több is lehet, ha az ügyfelünk nem veszi meg jóelőre a vonatjegyet.

Ezzel szemben azok a Magyarország határain kívül élő választópolgárok, akinek megszűnt vagy soha nem is volt Magyarországi lakóhelyük, nem csak hogy szavazhatnak, de ezt még nagyon egyszerűen, levélben is tehetik meg. Ez főleg azokat a magyar állampolgárokat hozza könnyű helyzetbe, akiknek soha nem is volt magyarországi lakcímük, mert soha nem éltek Magyarország területén.

csendesforradalmar_gomb.png

Azaz, egy vajdasági vagy kárpátaljai magyarnak összehasonlíthatatlanul könnyebb lesz szavazni a május 26-i EP választáson, mint például a Bostonban tartózkodó ügyfelünknek, vagy egy nem EU-s fővárosban tanuló magyar egyetemistának. Azt szeretnénk, ha ezt a tényt az Alkotmánybíróság is megértené és kimondaná, hogy ez a szabályozás ebben a formában diszkrikminatív. Mindez alapján pedig megsemmisítené az ezt lehetővé tevő jogszabályt.

Az csak hab a tortán, hogy a 2018-as országgyűlési választásra a határon túlról beérkezett levélszavazatok 96%-a a kormányzópártokat támogatta. Talán nem ördögtől való azzal a feltételezéssel élni, hogy a kétharmados kormánytöbbséggel döntő Országgyűlés nem véletlenül alkotta meg azt a jogszabályt, amely ilyen egyszerűvé teszi a kárpátaljai és a vajdasági magyarok számára az EP választáson történő szavazást, miközben nem könnyíti meg azok helyzetét, akik külföldön tartózkodnak ugyan a választás napján, de valamiért nem szüntették meg a magyarországi lakcímüket.

Az Alkotmánybíróság az országgyűlési választáshoz kapcsolódó levélszavazással éppen a beadványunk miatt már foglalkozott korábban. Ott nem állapította meg a testület a diszkriminációt, arra hivatkozva, hogy a magyarországi lakcímmel nem rendelkezők az országgyűlési választáson csak egy szavazattal rendelkeznek, hiszen csak a pártlistára szavaznak, míg a magyarországi lakcímmel rendelkezők szavazhatnak pártlistára és egyéni képviselőre is a lakcímüknek megfelelően. Az AB tehát azt mondta, hogy, aki több mindenről dönt, az vegye a fáradtságot, pénzt és időt a szavazata leadásához.

Ez az érvelés most nem áll meg, hiszen ugyanúgy egy pártlistát választ majd a vajdasági választópolgár, mint a Bostonban élő. Az előbbi ezt ingyen és két perc alatt megteheti majd, az utóbbinak viszont egy napja és 110.000 forintja fog rámenni erre. Egy demokráciában a választójogban nem szabad, hogy ekkora különbségek legyenek!

Szabó Attila

választás választójog diszkrimináció levélszavazás szaboattila_tasz 2019. 04. 01. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról? Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
  • Iskolaőrökkel élezi a kormány a szegregációt Iskolaőrökkel élezi a kormány a szegregációt
  • Mire kell figyelned, hogy ne legyél „rémhírterjesztő”? Mire kell figyelned, hogy ne legyél „rémhírterjesztő”?
  • Változtak a szabályok – kit tesztelnek koronavírusra, kit különítenek el? Változtak a szabályok – kit tesztelnek koronavírusra, kit különítenek el?

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr5014732045

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

DZSANGALA - GREGORY FÁJA Szerelmes kamaszként jópáran véstük bele a fákba kedvesünk és saját nevünk kezdőbetűjét, valamint az aktuális dátumot, így kifejezve szerelmünket egy szemmel látható és fogható bizonyíték formájában. Az angliai születésű ausztrál utazó, Gregory bár nem egészen ilyesfajta indíttatásból, de… geogulliver.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) TASZ (16) tasz (5) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard