Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Pénzt nem kaptak, de felléptek a kórházak a kórházi fertőzésekkel szemben

Pénzt nem kaptak, de felléptek a kórházak a kórházi fertőzésekkel szemben

Társaság a Szabadságjogokért
Tetszik
0
2019. március 22. péntek, 11:53
egészségügy információszabadság kórházi fertőzés Részvényes leszek

stethoscope-hanging-over-plastic-shelf-bw_2.jpg

Átlátható egészségügyért folytatott küzdelmünk kiemelt célja, hogy végre mindenki tisztán láthasson az egészségügy válságát talán legvilágosabban mutató probléma, a kórházi fertőzések ügyében. Múlt nyáron az EMMI végre bejelentette, hogy érdemben tenni kíván a fertőzések elkerüléséért, mi pedig most utánajártunk, hogy valóban történt-e előrelépés: körkérdést küldtünk a kórházaknak, írtunk a tisztifőorvosnak és önkénteseinket is megkértük, hogy járják be a kórházakat és osszák meg velünk a tapasztalataikat. Az eredmény: bár találkoztunk furcsaságokkal, és jellemző a pénzhiány, a kórházak áldozatos fellépése bizakodásra ad okot.

Alapvető célkitűzéseink egyike, hogy a kormány végre cselekedjen, és lépjen fel hatékonyan a kórházi fertőzésekkel szemben. Ezért követeljük az adatok nyilvánosságra hozatalát kórházankénti bontásban, ami miatt perre kellett mennünk a minisztériummal. Petíciót is indítottunk azért, hogy az adatokat hozzák nyilvánosságra kórházak szerinti bontásban. Tavaly ősszel mi végeztük el a kormány helyett a munkát és szakértőnk segítségével megmagyaráztuk azt a kórházi fertőzéses jelentést, amit az ÁNTSZ-nek minden évben kötelessége nyilvánosságra hozni, de amit általában nem teljesít az előírt határidőre – amikor pedig nagy nehezen végre közli, a végeredmény egy laikusok számára érthetetlen adathalmaz, ami csak az ország egészére vonatkozó, ömlesztett statisztikákat tartalmaz.

Tavaly azonban sokéves küzdelmünknek és az állampolgárok odaadó támogatásának köszönhetően ismét bebizonyosodott, hogy a nyilvánosság erejével lehet a leghatékonyabban nyomást gyakorolni a kormányra, ha azt akarjuk, hogy kezdjen valamit az egészségügyben uralkodó tűrhetetlen állapotokkal. Múlt nyáron ugyanis Kásler Miklós miniszter végre bejelentette, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériumában komolyan veszik a kórházi fertőzések problémáját és rendeletet alkotnak a megelőzésükre. A rendelet tavaly október 1-jén lépett hatályba és többek között előírja, hogy a kórházak több pontján is kézfertőtlenítőszert kell elérhetővé tenni, valamint a népegészségügyi hatóság hatásköreit is kibővítette.

csendesforradalmar_gomb.png

A tisztifőorvos szerint ez nem az ő dolga

A rendelet hatályba lépését követően közérdekűadat-igényléssel próbáltuk megtudni a tisztifőorvosoktól, hogy betartják-e az új előírásokat. A többes szám nem elírás: 2018-ban bő fél év alatt három tisztifőorvost használt el az ország; mi a harmadiktól kértünk közérdekű adatokat, de már a negyedik válaszolt. Sajnos a tisztifőorvossal folytatott levelezésünk nem bizonyult túl termékenynek. Azt szerettük volna megtudni tőle, hogy ellenőrizte-e  a higiéniarendelet betartását – hiszen az alá rendelt hatóságokon keresztül erre lehetősége lett volna –, illetve hogy miket tapasztalt a vizsgálatok során. A tisztifőorvos azonban azzal utasított el minket, hogy nincs hatásköre ezt a kérdést vizsgálni. Arra sajnos nem tér ki, hogy akkor mégis kinek a dolga ellenőrizni, hogy kihelyezték-e a rendeletben előírt kézfertőtlenítőket.

Magunk jártunk utána

Januárban ezért úgy döntöttünk, magunk járunk utána, hogy a kormányzati nekiveselkedést érdemi intézkedések is követték-e, ezért körkérdéseket tettünk fel 160 kórháznak. Azt szerettük volna megtudni, hogy felszerelték-e a kézfertőtlenítőszer-tartókat és hogy kaptak-e erre többlettámogatást vagy saját forrásokból kellett megoldaniuk. Emellett önkénteseinket is megkértük, hogy nézzenek körbe a kórházakban és számoljanak be nekünk a látottakról.

A 160 megkeresett kórház közül mindössze 75 reagált nekünk valamilyen formában. Bár a nem válaszolók között voltak magántulajdonú rehabilitációs intézmények vagy idősotthonok is, amiket a kérdéskör egyébként se érinti közvetlenül, az azonban szégyenteljes, hogy a 94 állami fenntartású kórház közül csak 56 válaszolt.

Az állami kórházak reakciói egy idő után igen kiszámíthatóvá váltak: az első néhány válaszadó még érdemben foglalkozott a kérdéseinkkel, de a későbbiektől már ugyanazt a szóról szóra megegyező sablonválaszt kaptuk. A nyilvánvalóan központilag írt sablon szerint természetesen minden mindenhol a legnagyobb rendben van. Az őszinte válaszokból viszont az derült ki, hogy ugyan a kézfertőtlenítőket beszerezték vagy az éppen folyamatban van – de ehhez nem kaptak többletforrásokat, hanem a kórház költségvetéséből kellett kigazdálkodniuk az év vége felé rájuk rótt kötelezettséggel járó kiadásokat.

Önkénteseink is körbenéztek

Mivel a gyanús egyenválaszok finoman szólva sem voltak meggyőzőek, és az se nyugtatott meg minket, hogy a tisztifőorvos nem volt hajlandó foglalkozni az adatigénylésünkkel, önkénteseket kértünk meg, hogy írják meg nekünk, mit tapasztaltak az egyes kórházakban. Az ő beszámolóik alapján pedig alapvetően pozitív kép rajzolódott ki: szinte mindenhol felszerelték a fertőtlenítőszer-adagolókat. Önkénteseinktől úgy tudjuk azonban, hogy Ajkán, Sátoraljaújhelyen, és a budapesti Országos Onkológiai Intézetben nem voltak kihelyezve a kézfertőtlenítők, annak ellenére, hogy ezektől a kórházaktól is megkaptuk a központi sablonválaszt arról, hogy minden előírásnak megfelelnek. Reméljük, hogy azóta már pótolták ezt a hiányosságot – a rendelet szerint a betegbelépési pontokon és a kórtermekben is kellene lenniük kézfertőtlenítőknek.

Várjuk a ti visszajelzéseiteket is! Mit tapasztaltok, hol hiányoznak az eszközök? Ahol kint van az adagoló, van benne fertőtlenítőszer is? Ha lehet, küldjetek fotót!


Úgy tűnik tehát, hogy a szakma és a nyilvánosság felől érkező nyomás célra vezetett és végre történt előrelépés a kórházi fertőzések megelőzésére. Mi is folytatjuk a küzdelmet a kórházi fertőzések visszaszorításáért. Állj mellénk, követeljük együtt az átlátható egészségügyet! Írd alá a petíciónkat, hiszen a jelenlegi ügy is mutatja, hogy a közvélemény nyomására hajlandó cselekedni a kormány.

Remport Ádám

egészségügy információszabadság kórházi fertőzés Társaság a Szabadságjogokért 2019. 03. 22. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája
  • Iskolaőrökkel élezi a kormány a szegregációt Iskolaőrökkel élezi a kormány a szegregációt
  • „Egyenlők és egyenlőbbek” – jelentésünk a 2019-es választásokról „Egyenlők és egyenlőbbek” – jelentésünk a 2019-es választásokról
  • Négy évig vegzálta a magyar rendőrség a holland nyugdíjast, aki legális kenderolajjal akart gyógyulni Négy évig vegzálta a magyar rendőrség a holland nyugdíjast, aki legális kenderolajjal akart gyógyulni
  • Mire kell figyelned, hogy ne legyél „rémhírterjesztő”? Mire kell figyelned, hogy ne legyél „rémhírterjesztő”?

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr9414708789

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

Az elfeledett fegyver - a denevérbomba története A második világháború során számos különös és innovatív fegyverötlet született, ám kevés volt olyan szürreális, mint Lytle S. Adams pennsylvaniai fogorvos elképzelése: a denevérbomba. hi-sztori.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) lmbt (5) LMBT (10) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) TASZ (16) tasz (5) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard