Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Véget érhet százmilliók indokolatlan lehallgatása

Véget érhet százmilliók indokolatlan lehallgatása

kardostamas
Tetszik
0
2018. szeptember 26. szerda, 13:50
adatvédelem megfigyelés edward snowden Részvényes leszek

binocular_1.jpg

Egész Európa adatgyűjtését alapvetően érintő döntés született az Emberi Jogok Európai Bíróságán. A tizenkét civil szervezettel közösen indított (aztán mások ügyeivel egyesített) perünk ítéletében a testület velünk egyetértve kimondta, hogy az Egyesült Királyság tömeges megfigyelése sérti a magán- és családi élet tiszteletben tartásához való jogot, így véget érhet százmilliók indokolatlan lehallgatása és megfigyelése.

Az ügy 2013-ban kezdődött, amikor Edward Snowden, az Amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) korábbi vezető tanácsadója feltárta, hogy az Egyesült Államok kormánya olyan tömeges megfigyelésre alkalmas programokat használ, amelyekkel láthatja többek között a Microsoft, az Apple, a Yahoo, a Google, a Facebook, a PalTalk, az AOL, a Skype és a YouTube felületeken folytatott személyes kommunikációt.

Később kiderült, hogy a brit hírszerzés már 2010 óta használ hasonló megfigyelésre alkalmas programot, amivel naponta kommunikációk százmillióit képes ellenőrizni. Az így kinyert adatok egy részét ráadásul az amerikai titkosszolgálattal is megosztotta. Az ügy előzményeiről itt írtunk részletesen.

Az Emberi Jogok Európai Bírósága friss ítéletében kimondta, hogy a

brit kormány tömeges megfigyelése sérti az emberi jogok európai egyezményének 8. cikkében foglalt magán- és családi élet tiszteletben tartásához való jogot, valamint a 10. cikkben foglalt véleménynyilvánítás szabadságát,

mivel nincs kielégítően meghatározva az adatgyűjtés módja, a megfigyelt internethasználók köre, valamint hiányoznak a megfigyelt kommunikáció szűrésének, keresésének és kiválasztásának előírásai. Az ítélet szerint súlyos beavatkozást jelent a magánéletbe, hogy nemcsak a forgalmi adatokat figyelték meg (pl. egy telefonhívás időpontja), hanem a kommunikáció tartalmát is (magyarul beleolvashattak pl. emailek szövegébe). A bíróság megállapította, hogy a tömegfelügyeleti rendszer működtetése önmagában nem jogsértő, ám az ilyen rendszernek szigorú kritériumoknak kell megfelelnie. Az Egyesült Királyság gyakorlata azonban túllépi a „demokratikus társadalomban szükséges” beavatkozás szintjét.

Az ügyben európai, amerikai, afrikai és ázsiai szövetségesekkel közösen pereskedtünk, többek között az American Civil Liberties Union (ACLU), az Amnesty International, a Liberty és a Privacy International szervezetekkel. A példátlan nemzetközi összefogás jelzi, hogy az ügy jelentősége túlnyúlik az Egyesült Királyság gyakorlatán, hiszen a tömeges megfigyelés eszközével – különböző mértékben – minden kormány él. Az Európai Emberi Jogi Bíróság ítélete ezért világszerte jelentős lépést jelent a magánszféra és a szabad véleménynyilvánítás védelmének tekintetében. A precedensértékű ügy miatt bízhatunk benne, hogy a kormányok a megfelelő technikai lehetőségek birtokában sem fogják indokolatlanul kiterjeszteni a tömeges megfigyelés kereteit.

Az ítélettel azonban nem lehetünk maradéktalanul elégedettek. A strasbourgi bíróság ugyanis nem találta jogellenesnek a tömeges megfigyelésből származó adatok bármiféle garanciák nélküli, korlátlan megosztását más országok titkosszolgálatával, ahogyan ez például az Egyesült Királyság és az Amerikai Egyesült Államok között is történik. De nem is kell ilyen messzire menni: a jelenségben mi, magyarok is érintettek vagyunk. Saját állításuk szerint még a magyar nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító miniszterek sem tudják, hogy Magyarország mely államokkal oszt meg titkos hírszerzési információkat, ezért ezen a ponton különösen bíztunk a bíróság pozitív ítéletében.

Továbbra is küzdeni fogunk azért, hogy a tömeges megfigyelés ne élvezzen elsőbbséget a magánszféra és a véleménynyilvánítás szabadságának védelmével szemben.

Kardos Tamás

adatvédelem megfigyelés edward snowden kardostamas 2018. 09. 26. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk? Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
  • Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája
  • Iskolaőrökkel élezi a kormány a szegregációt Iskolaőrökkel élezi a kormány a szegregációt

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr8114264535

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

Az elfeledett fegyver - a denevérbomba története A második világháború során számos különös és innovatív fegyverötlet született, ám kevés volt olyan szürreális, mint Lytle S. Adams pennsylvaniai fogorvos elképzelése: a denevérbomba. hi-sztori.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) lmbt (5) LMBT (10) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) TASZ (16) tasz (5) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard