Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Dohány és tömény – így mulat a kamasz

Dohány és tömény – így mulat a kamasz

kardostamas
Tetszik
0
2016. szeptember 23. péntek, 14:42
drog Részvényes leszek

 screen_shot_2016-09-23_at_2_13_04_pm.png

  • Az európai kamaszok körében enyhén csökkent a droghasználat
  • A magyar tinédzserek az átlag alatt fogyasztanak füvet, de átlagon felül isznak és dohányoznak
  • A dizájnerdrog-fogyasztók jelentős része túl fiatal, hogy megjelenjen a felmérésben
  • A drogpolitikai szigor nem szorítja vissza a droghasználatot, ahogy az enyhébb szabályozás sem sarkall fogyasztásra
  • Ahol a droghasználat egészségügyi kérdés, a problémás fogyasztóknak jobb esélyei vannak a gyógyulásra

Négy évenként esedékes az az európai, átfogó felmérés, ami a 15-16 éves korosztály legális és illegális droghasználatát elemzi. Bár a trendek folyamatosan változnak, van, ami állandó: tinédzsereink dohányzás és alkoholivás terén továbbra is kimagaslanak a mezőnyből.

 espad_hun1.jpg

Kezdjük azonban egy jó hírrel: az ESPAD (Európai Iskolavizsgálat a fiatalok alkohol- és egyéb drogfogyasztási szokásairól) 2015-ben végzett és most publikált felmérése szerint európai szinten továbbra is csökkenőben van a legális és az illegális szerhasználat. Nézzük például a legelterjedtebben használt illegális szert, a kannabiszt. 2011-ben a felmérésben részt vett 36 ország átlaga 17% volt, ami azt jelenti, hogy a 15-16 évesek 17%-a próbálta már ki a kannabiszt. Ez két százalékos csökkenés a 2007-es adatokhoz képest, ami 2015-re további egy százalékot esett. Látványosabb a változás a magyar kamaszok körében, akik a felmérés szerint 2011-ben még 19% 2015-ben viszont már csak 13% arányban próbálták ki a kannabiszt. A TASZ drogpolitikai programja az okokról megkérdezte Elekes Zsuzsannát, az ESPAD felmérés magyarországi koordinátorát, aki először arra hívta fel a figyelmet, hogy a csökkenő trend európai szinten megfigyelhető, de ahogy Magyarországon később ugrott meg az illegális szerhasználat a ’90-es években a nyugati országokban megfigyelt mintához képest, úgy az enyhülésben is lehet fáziskésés. Másrészt arra is emlékeztetett, hogy az európai szinten kifejezetten szigorúnak minősülő drogpolitika miatt lehet, hogy sok diák fél számot adni az illegális droghasználatáról. És tegyük azt is hozzá, hogy a kamaszok jelentős részének egyszerűen drága a fű elérhetőbb számára az olcsó szesz. Mindezeket figyelembe véve tévedés lenne a hazai, tiltó szemléletű drogpolitikát ünnepelni, már csak azért is, mert a felmérésből világosan látszik, hogy a vonatkozó törvények vajmi kevéssé befolyásolják a kamaszok droghasználatát. Míg Franciaország és Bulgária kifejezetten szigorúan lép fel a kannabisszal szemben, előbbiben a 15-16 éves fiatalok 31%-a, utóbbiban 27%-a füvezett már életében, amik messze meghaladják az átlagot. A dekriminalizációt jó 15 éve bevezető – vagyis a kábítószer fogyasztást és a csekély mennyiségű birtoklását csak szabálysértésként kezelő – Portugália kamaszai az európai átlag alatt fogyasztanak kannabiszt és bár Csehországban a dekriminalizáció óta folyamatosan csökken a 15-16 évesek kannabisz használata, az érték még mindig kimagasló, 37%-os. Vagyis beszéljünk akár szigorú tilalomról, akár dekriminalizációról, az illegális szerhasználatot a drogszabályozás láthatóan nem befolyásolja.

A fő kérdés nem is az, hogy a tanulók hány százaléka próbál ki illegális szereket, hanem hogy a későbbiekben mi történik ezekkel a fiatalokkal. A kipróbálók többségét a kíváncsiság hajtja, és hamar felhagy a szerhasználattal vagy megmarad az alkalmi fogyasztásnál, ám egy részük – leginkább a hátrányos családi és szociális helyzet miatt – rendszeres fogyasztóvá válik. Míg a dekriminalizációt választó országokban a problémás szerhasználókat a szükségleteiknek megfelelő kezelésbe irányítják, addig Magyarországon az első lépés rendszerint a büntetőeljárás indítása, ami nem megoldja, hanem fokozza a problémát. Csak tavaly nyílt meg itthon az első, kamasz drogfüggőket ellátó, rehabilitációs intézmény, ami jól mutatja elmaradásunkat a kamasz szerhasználók kezelésében.  

Az ESPAD felmérés most először tért ki az új pszichoaktív szerek, más néven dizájner drogok használatára. Az adatok szerint a magyar kamaszok 4%-a próbálta már ki ezeket a szereket, ami megegyezik az európai átlaggal. Ez több kérdést felvet, hiszen a kezelőhelyek beszámolói és a rendőrségi lefoglalások adatai alapján a dizájner drogok kikezdték a kannabisz dominanciáját. Elekes Zsuzsanna egyetértett azzal a felvetésünkkel, hogy sok fiatal nincs tisztában azzal, hogy milyen szert fogyaszt, és nem tudja, hogy az új pszichoaktív anyagnak minősül-e. A hazai felmérést irányító kutató egyetértett velünk abban, hogy a herbál és a bio nevekről – amikkel félrevezetően a kannabiszt utánzó szintetikus kannabinoidokat illetik – sok fogyasztó gyógynövényre asszociál, mások pedig azt hiszik, hogy kannabiszt fogyasztanak. További oka lehet a relatív alacsony érintettségi mutatónak, hogy a használók jelentős része a felmérés idején nem érte el a 15-16 éves kort. A Kék Pont Alapítvány beszámolója szerint 2014-ben váltak tömegessé a szintetikus kannabinoidok okozta iskolai rosszullétek és az érintett tanulók jelentős része 14 éves vagy fiatalabb volt. Ez alapján arra számíthatunk, hogy a következő felmérés idejére az új pszichoaktív szereket valaha kipróbáló kamaszok aránya jelentősen emelkedni fog.

Rátérve az alkoholt és a dohányzást érintő számokra, amíg a felmérést megelőző 30 napban az európai kamaszok átlagosan 47%-a, addig a magyarok 63% fogyasztott alkoholt és az európai középhez képest több mint másfélszeres arányban részegedett le. Dohányzás esetében ugyanez az arány 23% és 28% a magyar kamaszok javára. Míg európai szinten a dohányzás és az alkoholivás egyaránt csökkenőben van, nálunk a négy évvel ezelőtti felméréssel azonos szinten stagnál. Ráadásul a töményitalok továbbra is népszerűbbek a fiatalok körében, mint a sör és a bor, illetve a gyors lerészegedést célzó „nagyivászat” arányában is ráverünk a mezőnyre. Az okok esetében felmerülhet, hogy Magyarország egyáltalán nem rendelkezik dohányzás- és alkoholstratégiával – aminek hiányára a TASZ többször felhívta a figyelmet. Ezzel szemben az alkohol fogyasztását a kormányzat rendszeresen népszerűsíti, gondoljunk csak a Pálinka Nemzeti Tanácsára, az Unicum és a törkölypálinka hungarikummá minősítésére, vagy arra a 2014-es állami kampányra, ami a pezsgőivást „boldogságbuborék-számlálóval” népszerűsítette a fiatalok körében. Jelentős lépésekre, de legfőképpen politikai akartra lenne szükség ahhoz, hogy a fiatalok körében a legális droghasználat is csökkenő pályára kerüljön, a problémás szerhasználók pedig megfelelő ellátásban részesülhessenek.

Kardos Tamás

drog kardostamas 2016. 09. 23. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
  • Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot
  • Miközben rájuk hárítja a felelősséget, csökkenti a kormány az önkormányzatok mozgásterét Miközben rájuk hárítja a felelősséget, csökkenti a kormány az önkormányzatok mozgásterét
  • A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás
  • Változtak a szabályok – kit tesztelnek koronavírusra, kit különítenek el? Változtak a szabályok – kit tesztelnek koronavírusra, kit különítenek el?

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr7211737939

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

Az elfeledett fegyver - a denevérbomba története A második világháború során számos különös és innovatív fegyverötlet született, ám kevés volt olyan szürreális, mint Lytle S. Adams pennsylvaniai fogorvos elképzelése: a denevérbomba. hi-sztori.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) lmbt (5) LMBT (10) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) TASZ (16) tasz (5) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard