Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Kommunistázni szabad, fasisztázni tilos?

Kommunistázni szabad, fasisztázni tilos?

TASZ
Tetszik
0
2016. június 11. szombat, 12:20
szólásszabadság Részvényes leszek

3992988737_bebac07fb4_z.jpg

  • Ügyfelünk 200-250 fa kivágását szerette volna megakadályozni falujában.
  • Amikor a hatóságok távozásra szólították fel, a polgármestert és jegyzőjét fasisztának és kommunistának nevezte.
  • Becsületsértés miatt eljárás indult ellene.
  • A bíróság meglepő ítéletet hozott: a fasisztázás miatt elmarasztalta ügyfelünket, a kommunistázásban viszont nem talált kivetnivalót.
  • A Kúriához és az Alkotmánybírósághoz fordultunk, hogy eldöntsenek egy régi vitát: az emberi méltóság védelme és a szólásszabadság nem először került konfliktusba munkánk során.

A Szombathelyi Járásbíróság ítélete szerint becsületsértést valósít meg az, aki mások előtt „lefasisztázza” a polgármestert, mivel ez a kifejezés sérti az emberi méltóságot. Büntetőjogi következmények nélkül lehet viszont ugyanezen bíróság szerint „rohadt kommunistáknak” titulálni a városvezetőket, mivel a kommunista kifejezés köznapi használata miatt nem alkalmas a becsület csorbítására.

A szóban forgó ítélet, amelyet a Szombathelyi Törvényszék már helybenhagyott, egymagában is kiválóan példázza, mennyire kiszámíthatatlan és esetleges ma a büntetőbíróságok gyakorlata: nem tudhatjuk, hogy mikor kelnek a közhatalmat gyakorló személyek méltóságának védelmére olyan polgárokkal szemben, akik hangot mernek adni az államélet szereplőiről alkotott negatív értékítéletüknek. Ez tarthatatlan, a szólásszabadság érvényesülését szisztematikusan fenyegető helyzet, amelynek rendezését a felsőbíróságoktól várjuk.

A Kúria és az Alkotmánybíróság előtt indított eljárásokban képviselt ügyfelünk azért került összetűzésbe polgármesterével, mert nyilvános fórumokon tiltakozott a faluban található 200-250 fenyőfa kivágása ellen, amit a helyi önkormányzat rendelt el. A fenyőirtás napján a helyszínen személyesen is megjelent, hogy tiltakozásával megakadályozza a fakivágást, de távozásra késztették. Ekkor mondta az ott jelenlévő polgármesternek, hogy „Maga egy fasiszta!”, majd a szintén jelenlévő körjegyzőre és a polgármesterre, hogy „Rohadt kommunisták!”. E kijelentések miatt indult ellene büntetőeljárás becsületsértés vádjában. 

Ebben az ügyben a bíróság a szólásszabadság és az emberi méltósághoz való jog konfliktusával szembesült. Előbbi a demokratikus közélet szabad kibontakozása érdekében igen magas szintű védelemben részesíti a közhatalmi szereplők döntéseinek, cselekedeteinek bírálatát. Utóbbi minden ember, így értelemszerűen a közhatalmat gyakorló személyek számára is biztosítja azt a minimális megbecsülést, amely méltóságunknál fogva mindnyájunkat megillet. A bíróságnak azt kellett eldöntenie, hogy e kettő közül melyiket részesíti előnyben. Ehhez egy bírónak el kell igazodni a fent írt alapjogi konfliktus feloldásának rendszerében, ami sokszor nem könnyű, és a velejáró a felelősség is nagy: ha a bíró nem elég körültekintő, ítéletével maga sérti meg a vádlott véleménynyilvánítási szabadságát – miként az történt szerintünk az itt elemzett ügyben.

A bíróság jól kivehetően figyelembe vette azt, hogy közéleti viták kialakulásának védelmében alkotmányos szabály tiltja a közhatalmat képviselő személyeket becsmérlő értékítéletek szankcionálását, feltéve, hogy azt a sértett közhatalmi funkciójára tekintettel fogalmazták meg. Csak éppen úgy ítélte meg, hogy a konkrét ügyben nem teljesültek e szabály alkalmazásának feltételei, mivel a „fasiszta” megjelöléssel ügyfelünk nem a polgármesterként végzett munkát, hanem a polgármesteri tisztséget betöltő ember személyiségét minősítette, személyes tekintélyét rombolta, ami már megengedhetetlen. Idézzük:

„A bíróság álláspontja szerint a fasisztázó kifejezés, a sértett személyére vonatkozóan nem hozható összefüggésbe a közügyekkel – tehát a fakivágás jogosságának vitatásával – hanem a véleményszabadság alkotmányos oltalmán túlmenő, a sértett becsületét csorbító, személyét érintő, jó hírnevét romboló olyan kijelentés, amely a polgármester személyének, személyes tulajdonságágának szféráját érinti, és emiatt a büntetőjogi felelősségre vonás nem kerülhető el.”

Abban nem tévedett a bíróság, hogy az emberi méltósághoz való jog a közéleti viták kontextusában kifejtett véleménynyilvánítás szabadságának is határt szab. Nem szentelt viszont kellő figyelmet annak, hogy a közhatalom-gyakorlók méltóságának védelmében csak a közlések egy rendkívül szűk körében lehet büntetőjogi szankciót alkalmazni: kizárólag azok a vélemények adhatnak erre okot, amelyek az emberi mivolt legbensőbb lényegéig hatolnak. 

A közhatalmat képviselő személyek méltóságának védelmét azért muszáj ennyire szűkre szabni, mert esetükben emberi személyiségük az a felületet, amelyen a szabadságjogokkal rendelkező polgár szembesül a hatalommal.  Ezeknél a hivatásoknál tehát az emberi és a közhatalmi minőség szorosan egymásba fonódik, tisztán szét nem választható. Ebből logikusan következik, hogy a közhatalmi szereplők személyiségének, becsületének kiterjedt védelmével a jogalkalmazó a közhatalom bírálatának állná útját. Ennek kockázatát minimalizálja az Alkotmánybíróság azokkal az elvi állásfoglalásokkal, amelyek csak a közéleti szerepvállalástól elszakadó, a szűk értelemben vett magánszférát érintő, öncélú gyalázkodás elleni jogi fellépést tartják igazolhatónak [vö. 36/1994. (VI. 24.) AB hat., 13/2014. (IV. 18.) AB határozat]. 

Ezt figyelembe véve a szombathelyi bíróságoknak nem azt kellett volna vizsgálniuk, hogy a fasiszta minősítés érinti-e a polgármester személyiségét, illetve enged-e következtetéseket levonni személyes tulajdonságaira vonatkozóan, hiszen ez elkerülhetetlen. A polgármesteri munkát nem egy robot, hanem egy ember látja el, az a személy, akit erre a funkcióra – nem mellesleg a személyes tulajdonságai alapján is – megválasztottak. A valódi, ügydöntő kérdés itt az, hogy érinti-e a polgármester személyiségének azt a belső magvát, amely tabu még a szabadságjogukkal élni kívánók számára is. Ehhez pedig szükséges lett volna körültekintően számba venni mindazokat a szempontokat, amelyek eldöntik, hogy a fasisztázás a konkrét ügyben összefüggésben állt-e közérdekű vitával. Így a közlés apropóját, körülményeit, a vélemény tárgyát, kontextusát, stílusát, aktualitását stb. Ezek vizsgálata azonban elmaradt. 

Az ítélet alapjául szolgáló tényállás fényében aligha kérdőjelezhető meg, hogy ügyfelünk a polgármester közfunkciójával összefüggésben fasisztázott. E vélemény egy kitartóan ellenzett hatósági intézkedés (fakivágás) során, annak apropóján hangzott el. A vélemény tárgya, a fasiszta szó etimológiájára is figyelemmel, a polgárokat elnyomó hatalomgyakorlásra enged asszociálni, így adekvát reakciónak tekinthető az, önkényesnek tartott közhatalmi cselekményre. Mindent egybevetve, közel lehetetlen olyan élethelyzetet elképzelni, amelyben egy közhatalom-gyakorló politikus hivatalos tevékenységére adott reflexióként, a köznyelvben egyértelműen politikai-ideológiai kifejezésként meghonosodott jelző használata a polgármester legbensőbb, a közügyekhez nem kapcsolódó magánszféráját érintené.

Könnyű belátni, hogy a fent vázoltak szerinti szempontrendszer alkalmazása következetességre is kényszeríti a jogalkalmazót, ami megvédi az elfogultság, önkényesség vádjától. Így nem fordulhatna elő, hogy ugyanazon helyen, időben és kontextusban elhangzott fasisztázást becsület csorbítására alkalmasnak találja, míg a „rohadt kommunisták” kijelentést nem.

A Kúria és az Alkotmánybíróság előtt indított eljárásokkal kettős célt szeretnénk elérni. Egyrészt azt, hogy ügyfelünk jogsérelme orvoslásra találjon. Másrészt azt, hogy olyan döntés szülessen, amely a jogalkalmazás számára általános iránymutatással szolgálhat azoknak a büntetőjogi korlátoknak a konkretizálásához, amelyek az emberi méltóság védelmében határt szabhatnak a szólásszabadságnak.

Vissy Beatrix

Photo credit: carolyntiry via VisualHunt.com / CC BY-SA

szólásszabadság TASZ 2016. 06. 11. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról? Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk? Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
  • Iskolaőrökkel élezi a kormány a szegregációt Iskolaőrökkel élezi a kormány a szegregációt
  • Miközben rájuk hárítja a felelősséget, csökkenti a kormány az önkormányzatok mozgásterét Miközben rájuk hárítja a felelősséget, csökkenti a kormány az önkormányzatok mozgásterét
  • A koronavírus-járvány még jobban megmutatja, hogyan akadályozza az állam a sajtó munkáját A koronavírus-járvány még jobban megmutatja, hogyan akadályozza az állam a sajtó munkáját

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr808799470

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

A helgolandi csata 01. Európa északi területei amolyan félreeső peremvidékként szerepelnek a köztudatban, és gyakran a történelemkönyvekben is. Valójában azonban a Baltikum már az ókor óta kiemelt szerepet játszott a kontinens életében, és nemcsak gazdasági, hanem politikai és katonai szempontból is. A térség két domináns… htenger.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) lmbt (5) LMBT (10) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) tasz (5) TASZ (16) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard