Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
A fürdővízzel együtt kiöntik a kismamát is

A fürdővízzel együtt kiöntik a kismamát is

TASZ
Tetszik
0
2016. február 5. péntek, 8:58
drog drogpolitika önrendelkezés TASZ Kardos Tamas dühöngeni Részvényes leszek

16509692689_dc4cc78926_b.jpg

Harrach Péter, a KDNP parlamenti frakcióvezetője, a magzatok egészségének védelmében kiegészítené a Btk. magzatelhajtás bűntettét tárgyaló paragrafusát. A politikus véleménye szerint az, „amit a két kismama csinált, illetve semmilyen más hasonló tett – a leendő gyermek állapotának veszélyeztetése – nem tartozik a női önrendelkezés körébe”.

Egyetértünk Harrach Péterrel abban, hogy a várandós nőknek felelőssége a magzatuk egészséges fejlődéséről gondoskodni. Súlyos tévedésnek tartjuk azonban a nők droghasználatát kizárólag mint az önrendelkezési jog gyakorlásátt értelmezni és az efféle esetek megelőzését a szigorúbb büntetőjogi szankcióktól várni.

Általános meglátás, hogy az egyes eseteket övező felháborodásból született törvények sokkal inkább szolgálnak rövidtávú politikai célokat, mint a vonatkozó szabályozás megfelelőbbé tételét. Különösen igaz ez a törökszentmiklósi eset kapcsán, ahol a szenzációhajhászás olyan szintjével szembesülhettünk, hogy még az újszülöttek életben maradásával kapcsolatosan is ellentmondó információk jelentek meg. A szerhasználat körülményeiről ma sem tudunk többet, mint a tragédia nyilvánosságra kerülésének pillanatában, ezért Btk. kiegészítéséről tett nyilatkozat elhamarkodott, átgondolatlan és csupán a közhangulat megnyugtatására tett válaszként értelmezhető.

Meggyőződésünk, hogy hasonló esetekben a magzat megmentése mellett a terhes nő segítésére, igény esetén megfelelő kezelésbe irányításába hasonlóan nagy figyelmet kell fordítani, a büntetéssel való fenyegetés azonban épp ez ellen hat. Könnyen belátható, hogy jóval kisebb eséllyel fordul szakszerű segítségért az a szerhasználattal küzdő várandós nő, akit retorziókkal riogatnak. És nem is kell feltétlenül kábítószerekre gondolni, hiszen a várandósok alkoholfogyasztása a tapasztalatok szerint még károsabb hatást gyakorol a magzatra, mint a legtöbb kábítószeré, gondoljunk csak az évente körülbelül 300, magzati alkohol szindrómával született magyar csecsemőre.

A büntetőjog egyébként pedig kétélű fegyver. A büntetőjogi szankciók előírásának olyan akár nem várt következményei lehetnek, amelyek teljes mértékben ellehetetlenítik például a terhesség megszakítás választását vagy abszurd következményekkel járhatnak. Mindössze egy példát említve, az Egyesült Államokban Bei Bei Shuai a terhessége alatt öngyilkosságot kísérelt meg, a magzata elhalt, ezért pedig 435 napot töltött börtönben. Az amerikai Indiana állambeli törvény, amely alapján eljárás indult Shuai ellen eredetileg azt a célt szolgálta volna, hogy a terhes nőket megtámadó harmadik személyeket súlyosabb bűncselekmény miatt lehessen felelősségre vonni.

A szerhasználó nő akkor hoz felelős döntést, ha segítő szakemberekhez fordul, a társadalom pedig akkor, ha ebben támogatja őt. A drogfogyasztó várandósokat segítő Józan Babák klub közleménye szerint  a hozzájuk forduló terhes nők „általában pontosan felismerik kritikus helyzetüket, más drogfogyasztó emberekhez képest szokatlanul motiváltak a fogyasztás mérséklésére vagy abbahagyására, emiatt – megfelelő segítői közreműködéssel – szakellátásokba példátlanul magas, évente 96-98%-os arányban bekapcsolódnak. Ilyen szintű együttműködési készség semmilyen más szenvedélybeteg-csoportban nem tapasztalható, kiváltója pedig a magzatokkal szemben viselt felelősség felismerése, a kezelések érettük történő vállalása.” Ebből világosan kiolvasható, hogy a droghasználó várandósokért és magzatukért akkor teszünk a legtöbbet, ha minél szélesebb körben lehetővé tesszük számukra a hasonló szolgáltatások igénybe vételét, nem pedig akkor, ha büntetjük őket. Aki úgy véli, hogy egy várandós nő abból a megfontolásból használ drogokat, hogy emiatt jelenleg csak kábítószer-használatért indulhat ellene eljárás, ám szigorúbb törvényekkel jobb belátásra lehetne bírni, az súlyosan téved.

De a Btk. módosítás csak a javaslat egyik eleme. Harrach Péter a Híradó értesülése szerint azt is elmondta, hogy „a joginál fontosabb a társadalmi, morális szint, vagyis a szemlélet alakítása, és így a törökszentmiklósihoz hasonló esetek megelőzése. Már gyermekkorban, a diákoknak el kell magyarázni, hogy ha egy élet bontakozik a szülő testében, akkor azt óvni kell, mert hatalmas érték.”

A politikus jó érzékkel tapintott rá a morális dimenzió szerepére, ám elmulasztotta megemlíteni, hogy nem csupán az új élet kibontakozását kell értéknek tekintenünk, hanem mindenki életét tiszteletben kell tartanunk – még a problémákkal küzdő polgárokét is. A törökszentmiklósi esetről szóló beszámolók szinte mind „felelőtlen, drogos kismamákról” számoltak be, akik számára fontosabb volt a tragédiába torkolló „drogbuli”, mint a magzatuk életének óvása. Az eset és a szerhasználat körülményeit tökéletesen figyelmen kívül hagyó, a saját erkölcsi meggyőződésüket hangoztató beszámolók súlyosan megbélyegzik a nőket, a stigmáról pedig régóta ismert, hogy az egyik legfőbb akadálya annak, hogy egy droghasználó kapcsolatba kerüljön a segítő szervezetekkel és elinduljon a felépülés útján. Mindez nem jelenti azt, hogy helyeselni kellene a terhesség közbeni legális vagy illegális drogok fogyasztását, mindössze arról van szó, hogy melyek azok a bizonyítottan hatékony módszerek, amivel a hasonló eseteket meg lehet előzni.

Összegezve úgy gondoljuk, hogy a nehézségekkel küzdő várandós nők büntetőjogi fenyegetése és morális alapon történő elítélése nem járulhat hozzá a hasonló esetek megelőzéséhez, viszont tovább súlyosbíthatja az érintettek életét, akiknek a probléma megértésére, elfogadásra és segítségnyújtásra lenne szüksége.

 

Kardos Tamás

TASZ Drogpolitikai vezetője

drog drogpolitika önrendelkezés TASZ Kardos Tamas dühöngeni TASZ 2016. 02. 05. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája
  • Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit
  • A koronavírus-járvány még jobban megmutatja, hogyan akadályozza az állam a sajtó munkáját A koronavírus-járvány még jobban megmutatja, hogyan akadályozza az állam a sajtó munkáját
  • Négy évig vegzálta a magyar rendőrség a holland nyugdíjast, aki legális kenderolajjal akart gyógyulni Négy évig vegzálta a magyar rendőrség a holland nyugdíjast, aki legális kenderolajjal akart gyógyulni
  • Mire kell figyelned, hogy ne legyél „rémhírterjesztő”? Mire kell figyelned, hogy ne legyél „rémhírterjesztő”?

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr478362072

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

Az elfeledett fegyver - a denevérbomba története A második világháború során számos különös és innovatív fegyverötlet született, ám kevés volt olyan szürreális, mint Lytle S. Adams pennsylvaniai fogorvos elképzelése: a denevérbomba. hi-sztori.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) tasz (5) TASZ (16) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard