Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Ki felel a kommentekért?

Ki felel a kommentekért?

dojcsakdalma
Tetszik
0
2015. június 22. hétfő, 12:32
internet komment szólásszabadság strasbourg Részvényes leszek

screen_shot_2015-06-22_at_12_31_40_pm.png

A strasbourgi bíróság friss döntése szerint a kommentek szerzőin túl az a szolgáltató is felelős a kommentek tartalmáért, aki engedi a kommentelést. Ez volt az első ilyen ügy, amit véglegesen eldöntött a strasbourgi bíróság, de ha megszilárdul ez a gyakorlat, az alapjaiban változtathatja meg az általunk ismert internetet.

A nemzeti jogrendszerekben alapvetés, hogy a tartalom előállítója - a beszédet mondó szónok, a cikk, a komment szerzője - felelőséggel tartozik annak tartalmáért és minden abból következő jogsértésért. Amíg csak nyomatott újságok léteztek, az is egyértelmű volt, hogy a tartalmat közlő lap is felel a a jogsértésekért, hiszen a cikkek szerkesztői döntés miatt kerültek be az újságba, olyan tartalommal és formában, amit a szerkesztő jóváhagyott. Ez a szerkesztői mindenhatóság változott meg az interneten, különösen azáltal, hogy egyre több olyan tartalom jelent meg, ami közvetlenül a felhasználóktól származik. Az utóbbi években egyre magától értetőtőbb lett, hogy a hagyományos, szerkesztett tartalom mellett megjelenik a szabadon burjánzó felhasználói tartalom, kezdetben fórum hozzászólás, később komment, majd  blogposzt formájában. A sikeres felhasználói tartalom a professzionális újságírással párhuzamosan bevételt generál a felületet szolgáltató tárhelyszolgáltatónak.  

A mostani strasbourgi döntés alapja egy észt ügy volt, amit már egyszer eldöntött a bíróság egy alacsonyabb szintű tanácsa, amiről már akkor is írtunk. Az észt szigetek között használt téli jégutakró szóló újságcikk alatt az utak állítólagos megrongálásáért felelős hajózási társaság vezetőjét bíráló, ócsároló kommentek jelentek meg, melyek némelyike a magyar internetezők számára is ismerős fröcsögő zsidózásba fordult. A Delfi című internetes újság cikke alatt megjelenő kommentekért az észt bíróságok megállapították az újság felelősségét, és kártérítést fizetésére is kötelezték azt, holott a Delfi még aznap levette a kommenteket, hogy a személyiségi jogaiban megsértett üzletember azt tőlük kérte. Az észt ítélet után ment az újság Strasbourgba, ahol a szólás és sajtószabadságot rendszerint védelmező bíróság kétszer is úgy döntött, hogy nem sérti az Emberi jogok európai egyezményét a Delfi felelősségre vonása a kommentkért.

A mostani döntést meghozó Nagykamara úgy érvelt, hogy a kommentek nem csak, hogy sértőek, de rasszisták is voltak, néhányuk erőszakra buzdított. Mivel a Delfi üzletileg érdekelt a minél több kattintásban, ezért a kommentek anyagi hasznot hajtanak a számára, ami a felelősségi szint növekedésével is jár. Az oldal alkalmazott egy szűrőt, ami bizonyos, vulgáris szavakat tartalmazó kommenteket nem engedett publikálni, miközben aktívan bátorította az oldal olvasóit a kommentelésre, így a Delfi nem tekinthető passzív résztvevőnek a folyamatban, ami csak a technikai hétteret biztosította volna a kommentelésnek. Kiemelte továbbá a bíróság, hogy a 320 eurós kártérítés, amit a Delfinek ki kellett fizetnie a jogaiban megsértett üzletembernek, arányos az elszendvedett jogsérelmekkel, nem okoz túlzott jogkorlátozást.

A bíróság döntése alapján tehát csak akkor járt volna el jogszerűen a Delfi, ha előzetesen szűri a kommenteket, és nem jeleníti meg azokat, amelyek jogsértőek, vagy a problémás kommenteket a megjelenés után azonnal törli. Ez egyrészt komoly terhet ró az internetes újságokra, hiszen ehhez  infrastruktúrát, szoftvert és munkaerőt kell fizetniük a jogsértő kommentek eltávolításához, nem mellesleg jogilag képzett munkaerőt, aki különbséget tud tenni a jogszerű kritika és a sértő komment között. Másrészt a tárhelyszolgáltatókat arra fogja ösztönözni egy ilyen jogértelmezés, hogy meneküljenek a felelősség elől, tehát vagy a töröljék az összes kommentet, ami kicsit is problémásnak tűnik, vagy egyáltalán ne engedélyezzék a kommentelést.

A döntéssel a Nagykamara 17 bírája közül csak kettő nem értett egyet, köztük a magyar Sajó András, aki a grúz bíróval közös különvéleményében élesen kritizálta a többségi döntést. Egyrészt az internet szabadsága mellett foglaltak állást, másrészt kiemelték, hogy a többségi döntés érvei sok esetben feltételezéseken alapulnak, amelyek ténybeli hátteréről nem rendelkezett elég információval a bíróság, így a mérlegelést sem tudta érdemben elvégezni.

A strasbourgi bíróság mindig egyedi ügyeket dönt el, így ebből a döntésből nem következik egyértelműen, hogy ezen túl minden egyes kommentért minden egyes tárhelyszolgáltató felelni fog Európában. Ez azért is fontos, mert egy hasonló magyar ügy is a bíróság előtt van, aminek eldöntését jelentősen befolyásolni fogja a döntés, ám a magyar ügy sok szempontból eltér a Delfi esettől. A szólásszabadság baratáinak minden reménye Sajó bíróban van.

Dojcsák Dalma

internet komment szólásszabadság strasbourg dojcsakdalma 2015. 06. 22. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról? Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
  • Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája
  • Iskolaőrökkel élezi a kormány a szegregációt Iskolaőrökkel élezi a kormány a szegregációt
  • A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás
  • Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr547563960

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

DZSANGALA - GREGORY FÁJA Szerelmes kamaszként jópáran véstük bele a fákba kedvesünk és saját nevünk kezdőbetűjét, valamint az aktuális dátumot, így kifejezve szerelmünket egy szemmel látható és fogható bizonyíték formájában. Az angliai születésű ausztrál utazó, Gregory bár nem egészen ilyesfajta indíttatásból, de… geogulliver.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) TASZ (16) tasz (5) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard