Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Ki ülhet a fotelbe?

Ki ülhet a fotelbe?

verdestamas
Tetszik
0
2014. október 14. kedd, 11:24
pszichoterápia egyenlőség Részvényes leszek

fotel_1.jpg

A pszichológusok foteljeiben a szegényeknek csak nagyon ritkán jut hely. A társadalmi különbségeknek az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférésben való leképeződése régóta ismert témája a pszichoterápiás és szociológiai irodalomnak. Magyarország ebben a tekintetben nem különbözik jelentősen más országoktól: az egész nyugati világra érvényes jelenségről van szó. A jelenség pedig sokkal inkább a mentális problémák belső tagozódásával és a pszichiátria szerkezetével, mint az egyes országok szociálpolitikai rendszereivel van összefüggésben. 

“Neked persze nem gond a milliós fizetéseddel, vagy a gazdag apukáddal, simán leperkálsz azért havi 40 rugót, hogy arról nyafoghass, hogy elhidegültél az asszonytól, vagy megdugnád a postást.” Bálint naplója, október 10.

A pszichiátria belső felosztása

Leegyszerűsítő, ugyanakkor lényegében helytálló, ha azt mondjuk, hogy a pszichiátria születésétől fogva kétosztatú rendszerben fejlődött és fejlődik. A rendszer két oldalát a kórházak falai választották el egymástól. 

Az egyik turbulens fejlődés az elmekórházakban zajlott: ezeken a helyeken a mentális betegséget a fizikai betegségek mintájára fogták fel, és fizikai beavatkozással próbáltak urrá lenni rajtuk. Azok a borzalmas kezelések – mint például a lobotómia vagy az inzulin kóma – , amelyekkel a huszadik század elején-közepén kísérleteztek, csak azért voltak lehetségesek, mert a mentális problémákat az agy fizikai elváltozásaiként értelmezték. A huszadik század második felében a fokozatosan betiltott műtéti technikákat a gyógyszeres kezelések fejlődése váltotta fel. A huszadik és huszonegyedik század elmekórházaiban és pszichiátriai klinikáin a kezelés központi mozzanata a gyógyszeres terápia volt és maradt napjainkig. A kúra tehát változott, de az annak alapját adó meggyőződés – a mentális betegségek fizikai eredetének feltételezése – állandónak tekinthető. (1)

Ezzel párhuzamos, ugyancsak a század elején útjára indult hagyomány a freudiánus pszichoterápia és annak megannyi változata, leágazása. A pszichoterápiás hagyomány a mentális betegségeket nem fizikai tényekként értette meg, hanem azt a személyes tudattalan, és részben a családi hagyomány, az élettörténet vagy a társadalmi közeg keretében értelmezte. A mentális problémák elsősorban nem fizikai betegségek, és mint ilyenek nem igényelnek sem műtéti, sem pedig kizárólag gyógyszeres beavatkozást. A gyógyszeres terápia nem ördögtől való, de a kizárólag erre alapozott eljárások nem vezetnek gyógyuláshoz. A beteg a terápia során saját személyes mibenlétét járja be, és válik annak fokozatosan egyre jobb ismerőjévé. A pszichoterápia a pszichológus/pszichiáter és a hozzá segítségért forduló személyes kapcsolatára épül, és akár hosszú éveken át tartó folyamat is lehet. 

A pszichiátria máig szétváló két ágát nem csak módszertana és a mentális problémákhoz való viszonya, hanem a felhasználók kiléte is jócskán megkülönbözteti egymástól. Az elmekórházak és intézetek lakótömege dominánsan a szegény, aluliskolázott, munkátlan dolgozó tömegek legszerencsétlenebbjei közül rekrutálódott, míg a pszichoterápia magánszemélyek között létrejött magánjogi viszonyban működött mindig is. Az előbbit szinte mindig az állam vagy a helyi hatalmak, az utóbbit pedig maguk a betegek finanszírozták. Ebből pedig egyenesen következik, hogy a biológiai pszichiátria inkább a szegények, a lelki élet belső valósága iránt érdeklődő pszichoterápia pedig a gazdagabbak kiváltsága volt és maradt. Termésesen a két területet nem választja el egymástól éles határvonal, és az átjárásra, a kölcsönhatásra mindig van lehetőség. (2)

Társadalmi helyzet és orvos-beteg viszony

A szegények kirekesztődésének csak egyik oka az, hogy képtelenek fizetni a szolgáltatásokért. Mert ha esetleg fizetni tudnak is, a társadalmi különbségek akkor is jelen lehetnek a terápiában, és ezek akadályozhatják annak sikerét. A hetvenes évektől az ezredforduló utánig publikált amerikai kutatások sora mutatott rá, hogy a szinte kizárólag középosztálybeli terapeuták gyakran úgy vélik, hogy az aluliskolázott személyek nem alkalmasak a terápiában való részvételre, esetenként ellenségesnek találták a hozzájuk fordulókat, vagy hiányolták a terápiához szükséges intellektuális képességeiket, sok eseteben egyenesen rettegtek a szegényekkel való munkától. A pszichoterápia és a pszichoanalízis állítólagos elitizmusához és osztálycentrikusságához tehát nem csak jövedelmi, hanem társadalmi és kulturális különbségek is hozzájárulnak, és ezek gyakorta megfertőzik vagy rombolják a terápiás viszonyt is. (3)

A pszichoterápia belső megosztottsága beleágyazódik a szakemberek és a társadalom érdekeltségi rendszereibe, ezért az, hogy az széles körben finanszírozott és mindenki számára hozzáférhető szolgáltatás legyen, ma aligha elképzelhető. A hagyományos kórházcentrikus pszichiátria és a pszichiátriai gondozók világa bizonyára ellenérdekelt ebben, hiszen betegeinek jelentős része kényszerből jár hozzá, és ha tehetné, vagy lenne rá pénze, a lehető legjobb szolgáltatást vásárolná meg magának. A bejáratott magánpraxissal rendelkező szakemberek szempontjából aligha volna kívánatos az, hogy nyomott áron árulják szolgáltatásaikat a szegényeknek, ha ennél sokkal jövedelmezőbb áron adhatják el szolgáltatásaikat fizetőképes, válogatott klientúrájuknak. 

Hozzáférés és átláthatóság

Mentális egészségünk az egyik legfontosabb javunk, a pszichoterápia pedig az egyik leginkább hatékony segítség a mentális egészség ápolására vagy visszaszerzésére. Nem csoda, hogy a tehetősebbek száz éve sorban állnak érte, miközben aki csak teheti, messzire elkerüli a pszichiátriai kórházi osztályokat. Megfontolandó lenne egy olyan egészségpolitika, amely a jelenlegi kereteknél jóval szélesebb körben biztosít hozzáférést a terápiás megsegítés ilyen formájához. Belgiumban tavaly döntöttek arról, hogy a pszichológusok által nyújtott terápiákat elismerik egészségügyi szolgáltatásnak, ezzel megnyitották az utat egyfelől a piac kifehérítése és a szélesebb körű hozzáférés irányába. 

Verdes Tamás

Jegyzetek:

[1] Robert Whitaker (2010): Mad in America. Bad Science, Bad Medicine, and the Enduring Mistreatment of the Mentally Ill. New York, Basic Books.

[2] David Pilgrim (2012): Social Class. In Colin Feltham and Ian Horton (eds.): The SAGE Handbook of Counselling and Psychotherapy. London, Sage, 39-43.

[3] Laura Smith (2005): Psychoterapy, Classism and the Poor. Conspicuous be Their Absence. American Psychologist, 10, 687-696.

pszichoterápia egyenlőség verdestamas 2014. 10. 14. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról? Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk? Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
  • Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája
  • A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás
  • Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr356789623

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

Az elfeledett fegyver - a denevérbomba története A második világháború során számos különös és innovatív fegyverötlet született, ám kevés volt olyan szürreális, mint Lytle S. Adams pennsylvaniai fogorvos elképzelése: a denevérbomba. hi-sztori.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) TASZ (16) tasz (5) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard