Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
No comment

No comment

dojcsakdalma
Tetszik
0
2013. október 16. szerda, 10:19
szólásszabadság sajtószabadság ejeb Részvényes leszek

no-comment.jpgAz Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) jóváhagyta az észt bíróságok döntését a Delfi v. Észtország ügyben, ami arról szólt, hogy ki felel jogilag az internetes kommentekért. A szólásszabadság barátai szomorúan olvasták az ítéletet.

Az észt ügy egy újságcikkel indult, amit a legnagyobb helyi internetes híroldalon, a Delfin jelent meg. Észtország partjai mentén télen megfagy a víz, ezért néhány szigetet olcsóbb és praktikusabb a jégen vezetett utakon megközelíteni. A 2006 januárjában megjelent cikk arról számolt be, hogy a jégutakat nem lehetett megnyitni. Ennek oka az volt, hogy egy hajózási cég, amely kompokat üzemeltet a szárazföld és a szigetek között, megváltoztatta a kompok útvonalát, így a jég nem tudott kellően megvastagodni, hogy biztonságos legyen rajta a közlekedés. A cikk alatt szabad volt kommentelni, amit az olvasók meg is tettek. Sokan felháborodtak a cég viselkedésén, és keményen kritizálták a társaságot és annak egyik vezetőjét, aki a cikkben is megszólalt.

ICE-Truck-1.jpg

A hajózási cég a kommenteket látva felszólította az újságot, hogy távolítsa el a sértő megjegyzéseket, aminek a Delfi eleget is tett. Később per lett a dologból, és az észt bíróságok annak ellenére is felelősségre vonták az internetes lapot, hogy addigra már minden bántó kommentet eltávolítottak. A Delfi végül Strasbourgban kereste az igazát, de ott sem volt szerencséje. Az EJEB szerint nem sérült a véleménynyilvánítás szabadsága az észt bíróságok döntése miatt.

Mielőtt kritizálnánk a döntést, érdemes tisztázni pár alapfogalmat az internet működésével kapcsolatban. A tartalom előállítóját tartalomszolgáltatónak nevezzük. Ez lehet egy személy vagy egy médium, vagy a kettő egyszerre is: ilyen tipikusan, amikor egy internetes újságban megjelent cikk esetében az újságíró és az újság is tartalomszolgáltató. A tartalom csak úgy tud megjelenni az interneten, ha van egy felület, amin a tartalomszolgáltató közzéteheti azt. Aki ezt a felületet biztosítja, az a tárhely-szolgáltató. A tartalomszolgáltató és a tárhely-szolgáltató bizonyos esetekben egybe esik, mint például hírportálok esetében, amik saját tartalmat szolgáltatnak saját tárhelyen. De a két szerep el is válhat: ennek a blogposztnak a tartalmát a TASZ, a tárhelyét a blog.hu szolgáltatja. Egy újságcikk alatt születő kommentekkel is ez a helyzet: az újság szolgáltatja a tárhelyet, a kommentelők a tartalmat.

Ebben a rendszerben felmerül a kérdés, hogy kit terhel a felelősség, ha a tartalom jogot sért. A tartalom vagy a tárhely szolgáltatóját, esetleg mindkettőjüket? A széles körben elterjedt notice-and-takedown elv szerint, ha a tárhely-szolgáltató értesül arról, hogy a felületén olyan jogsértő tartalmat tettek közzé, amiről addig nem tudott, és azt eltávolítja, akkor mentesül a felelősség alól. Ez megoldás arra a gyakorlati problémára, hogy a tárhely-szolgáltatóktól irreális elvárni, hogy minden tartalmat, melyet a tárhelyén közzétesznek, egyenként megvizsgáljon. Ez már 2000 körül, a notice-and-takedown elv megjelenésekor is így volt, de különösen igaz a web2 megjelenése óta, ami a felhasználói interakcióra épül.

Ezt az elvet törte át az EJEB mostani döntése, hiszen a már eltávolított kommentekért való felelősségre vonást ítélte jogszerűnek a bíróság. Az EJEB többek között azzal érvelt, hogy az újságnak anyagi haszna származott nem csak az olvasottságból, hanem a kommentelhetőségből is, ezért vállalnia kell a kommentek okozta kárért a felelősséget. Az EJEB szerint a Delfinek előre kellett volna látnia, hogy milyen indulatokat korbácsol fel a cikke, és ehhez kellett volna alakítania a kommentelési rendszerét. Az ítélet szerint az újságnak meg kellett volna előznie, hogy becsületsértő megnyilvánulások kerüljenek nyilvánosságra. Fontos tényező még, hogy a Delfi nem kötötte regisztrációhoz a kommentelést, így a perelésének praktikus oka is volt: a kommentelők nem vonhatók felelősségre a szavaikért, hiszen azonosíthatatlanok.

Nem kell médiamágusnak lenni ahhoz, hogy belássuk: ha egy jégút meghiúsulása ilyen erős érzelmeket vált ki, és ezt egy újságnak előre is kell látnia, akkor az állatkerti újszülöttekről szóló cikkeken kívül minden írás alatt meg kell tiltani a kommentelést. Erre az a bíróságok válasza, hogy előzetes moderálással kell megoldani a problémát: megmarad a kommentelhetőség, miközben mások személyiségi jogai sem sérülnek. Ám ez a megoldás nem valós alternatíva: egyetlen nagy forgalmú internetes lap sem engedheti meg magának, hogy napi több száz vagy több ezer kommentet előre elolvasson és eldöntse, hogy megfelelnek-e a jog mércéknek. És ha így is tesz, akkor később a notice-and-takedown elv sem védi meg a bíróság előtt, hiszen ha már ismerte a tárhelyén közzétett komment tartalmát, akkor már terheli a felelősség annak tartalmáért is. Az előzetes moderáció tehát a tárhely-szolgáltatókat kényszeríti cenzori szerepbe.

Az internetes véleménynyilvánítás sok mindenben különbözik a kommunikáció eddig megszokott formáitól. Nem könnyű olyan jogi megoldásokat találni, amelyek megfelelően védik a szólásszabadságot és a személyiségi jogokat is. Az észt bíróságoknak és az EJEB-nek most nem sikerült. Talán legközelebb! Mi szurkolunk. Addig is várjuk a kommenteket a cikk alá.

Dojcsák Dalma

Szólásszabadság Programvezető

szólásszabadság sajtószabadság ejeb dojcsakdalma 2013. 10. 16. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról? Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
  • Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit
  • „Egyenlők és egyenlőbbek” – jelentésünk a 2019-es választásokról „Egyenlők és egyenlőbbek” – jelentésünk a 2019-es választásokról
  • Négy évig vegzálta a magyar rendőrség a holland nyugdíjast, aki legális kenderolajjal akart gyógyulni Négy évig vegzálta a magyar rendőrség a holland nyugdíjast, aki legális kenderolajjal akart gyógyulni
  • Minden, amit a kijárási korlátozásról tudnod kell Minden, amit a kijárási korlátozásról tudnod kell

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr545572194

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

DZSANGALA - GREGORY FÁJA Szerelmes kamaszként jópáran véstük bele a fákba kedvesünk és saját nevünk kezdőbetűjét, valamint az aktuális dátumot, így kifejezve szerelmünket egy szemmel látható és fogható bizonyíték formájában. Az angliai születésű ausztrál utazó, Gregory bár nem egészen ilyesfajta indíttatásból, de… geogulliver.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) tasz (5) TASZ (16) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard