Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Rendeleti kormányzás – csak óvatosan!

Rendeleti kormányzás – csak óvatosan!

TASZ
Tetszik
0
2013. szeptember 13. péntek, 7:00
jogállam Részvényes leszek


kep_1.jpegKövér László arról beszélt a minap, hogy rendeleti kormányzásra lenne szükség Magyarországon. A Fidesz Kormány eddigi működése alapján ez egy veszélyes kijelentés, amit érdemes jobban megvizsgálni.

Így tettek az Így írnánk mi blog szerzői keddi posztjukban, ahol a törvényi és rendeleti szintű szabályozás problémakörét járták végig a jogalkotás és a parlament működésének szempontjából. Az ő érveiket nem megismételve kijelenthetjük: valóban kívánatos lenne, hogy ne legyen minden részletszabály törvénybe betonozva. Ám a fideszes többségű parlament eddigi munkája kétségeket ébreszthet a jogállam híveiben. Valóban a parlamenti ellenőrző munkát szeretné bátorítani a kormány, vagy inkább azt tervezi, hogy a jövőben kiiktatja azt a lépést, amivel eddig a demokratikusság látszatát igyekezett – sikertelenül – fenntartani? Hiszen most törvényben szabályozott ugyan sok kérdés, de a 2010 óta született törvények kizárólag a kormány akaratát tükrözik, és a jogalkotási folyamatot úgy alakították át, hogy az ellenzéki képviselőknek és a parlamenten kívüli hangoknak gyakorlatilag nincs ráhatásuk egy-egy új szabály megalkotására. Elég csak az egyéni képviselői indítványként benyújtott kétharmados törvényekre gondolni, amivel megspórolható az előzetes hatásvizsgálat és kötelező civil konzultáció, ami a kormány törvényjavaslatainál kötelező elem. Vagy ott van a Házszabály átírása, ami jelentősen lazított a sürgősségi eljárás szabályain, vagy lehetővé tette, hogy a törvényjavaslat benyújtója úgy adjon be módosítókat a zárószavazás előtt, hogy azokat már ne kelljen vitára bocsátani. Ebben az értelemben már ma is rendeleti kormányzás zajlik Magyarországon, hiszen az Országgyűlés, mint törvényhozó hatalom a kormány kézi vezérlése alatt áll.

mszmp11.jpg

Az alapjogok szempontjából ráadásul összetettebb a kép.

Az alkotmánybírósági gyakorlat alapján az Alaptörvény rögzítette, hogy alapjogot csak törvényben, és a szükségességi-arányossági tesztnek megfelelően lehet korlátozni. Ez nem jelenti azt, hogy bármilyen, alapjogot érintő szabályozásnak törvényben foglaltnak kell lennie, de azt igen, hogy az alapjog lényegéhez kapcsolódó, elsődleges szabályoknak törvényben a helyük. Ennek az oka világos: az alapjogok kellően fontosak ahhoz, hogy a jogrendszerben erős garanciákkal bástyázzuk körbe őket. Ennek hiányában a mindenkori kormányzat saját hatáskörében, rendeletben szabályozhatná például azt, hogy milyen feltételekkel lehessen ellene tüntetni. Ez nyilvánvalóan megengedhetetlen, hiszen egy alkotmányos demokráciában a mindenkori hatalom kritizálhatóságának nem a hatalomtól magától kell függenie. Ennek szabályozására kizárólag a törvényhozó lehet feljogosítva, ez következik a hatalmi ágak megosztásának elvéből.

Reméljük, hogy ezen a rendszeren nem tervez változtatni a kormány. Ha mégis így tenne, akkor az Alkotmánybíróság rövid úton semmisítené meg azokat a rendeleteket, melyek alapjogot korlátoznak, anélkül, hogy a korlátozás szükségességét vagy arányosságát vizsgálná. Az alkotmányossági vizsgálat ugyanis azzal kezdődik, hogy a testület megvizsgálja, megfelelő jogforrási szinten szabályozták-e a kérdést. Ha nem, akkor nem a teszt lefolytatása, hanem a jogszabály automatikus megsemmisítése következik.

Ha tömegesen kellene megsemmisíteni jogszabályokat az Alkotmánybíróságnak, az súlyosan megingatná a magyar jogrendszert és komolyan veszélyeztetné a jogbiztonságot. Így csak egy üzenetünk van a kormánynak: az alapjogoknak törvényben a helyük. 

Dojcsák Dalma

jogállam TASZ 2013. 09. 13. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája
  • Csenget a véleményrendőrség Csenget a véleményrendőrség
  • Mire kell figyelned, hogy ne legyél „rémhírterjesztő”? Mire kell figyelned, hogy ne legyél „rémhírterjesztő”?
  • Megbéníthatják a szerkesztőségeket, ha nem hisznek az államnak Megbéníthatják a szerkesztőségeket, ha nem hisznek az államnak
  • Munkajogi útmutató koronavírus idejére Munkajogi útmutató koronavírus idejére

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr85510106

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

DZSANGALA - GREGORY FÁJA Szerelmes kamaszként jópáran véstük bele a fákba kedvesünk és saját nevünk kezdőbetűjét, valamint az aktuális dátumot, így kifejezve szerelmünket egy szemmel látható és fogható bizonyíték formájában. Az angliai születésű ausztrál utazó, Gregory bár nem egészen ilyesfajta indíttatásból, de… geogulliver.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) TASZ (16) tasz (5) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard