Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Legális dizájner drogok Új-Zélandon

Legális dizájner drogok Új-Zélandon

Sarosip
Tetszik
0
2013. augusztus 12. hétfő, 7:00
film drog dizájnerdrog Részvényes leszek

images (17).jpegAz új-zélandi kormány a feje tetejéről a talpára állítja a dizájner drogok szabályozását: ahelyett, hogy az állam vizsgálná az új dizájner drogokat, mielőtt betiltaná őket, ezentúl a forgalmazóknak kell kockázat-elemezniük a szereket, mielőtt piacra dobnák azokat

A merész reformok idejét éljük a drogpolitikában. Miután Washington és Colorado után Uruguay is letért a totális tilalmat előíró nemzetközi egyezmények útjáról, bevezetve a kannabisz legális termékként való szabályozását, a világ túlsó felén egy másik kis ország is bátor lépésre vállalkozott. Az új-zélandi parlament júliusban szavazta meg a Pszichoaktív Anyagokról szóló Törvényt, ami új fejezetet nyit a dizájner drogokkal kapcsolatos szabályozásban. A TASZ filmesei a Kábítószerügyi Bizottság (CND) idei bécsi ülésén interjút készítettek Peter Dunne új-zélandi miniszterrel, akit alaposan kikérdeztünk az új törvény mibenlétéről.

A dizájner drogok (hivatalos néven: új pszichoaktív anyagok) korunk egyik legnagyobb drogpolitikai kihívását jelentik. Ezek olyan tudatmódosító szerek, amelyek molekulaszerkezete eltér az illegális drogokétól, a hatásmechanizmusuk azonban hasonló – így könnyen beszerezhető legális alternatívát nyújtanak a kábítószerekkel szemben. Európában az Ecstasy-piac hanyatlása – 2009 - után terjedt el tömegesen a dizájner drogok forgalmazása, Új-Zélandon azonban már jóval hamarabb megtörtént a nagy dizájner boom. Hogy miért? Azért, mert ez az ország távol esik a nemzetközi drogkereskedelmi útvonalaktól, és viszonylag kis, elszigetelt piacán nagyobb igény támadt a legális helyettesítőszerekre. Először egy akkor még legális piperazin-származék, a BZP robbant be az éjszakába, ez olyannyira népszerűvé vált, hogy 2007-ben 5 millió tablettát adtak el belőle.

A BZP veszélyességéről megoszlottak a vélemények. A partitabletták forgalmazója, Matt Bowden arra hivatkozott, hogy 20 millió tablettát adtak el, és egyetlen egy esetben sem sikerült bizonyítani, hogy bárki meghalt volna csak BZP-fogyasztás következtében. Az összes BZP-vel összefüggésbe hozott halálesetnél valamilyen más szerrel, főleg alkohollal együtt fogyasztották a drogot. Az auckland-i kórház által végzett vizsgálat szerint a BZP-hez köthető sürgősségi esetek száma is csekély maradt, különösen az alkoholhoz köthető túladagolásokhoz és balesetekhez viszonyítva. Mint azonban az új és ismeretlen szereknél lenni szokás, a média felkapott néhány BZP-túladagolásos esetet, és így a társadalomban aránytalanul negatív kép alakult ki erről a drogról. Nem maradhatott el a hatósági reakció, és a BZP hamarosan tiltólistára került.

A BZP után azonban egyre újabb szintetikus szerek kerültek a piacra, a kormányzat pedig szép lassan rádöbbent, hogy sziszifuszi küzdelemre vállalkozott: amint betiltottak egy szert, máris elkészült a következő, ami még nem szerepelt egyetlen tiltóistán sem. A helyzeten az ún. generikus lista bevezetése sem javított sokat, ami immár nem egyenként, hanem szercsoportonként tiltotta be az anyagokat. Ahelyett, hogy az állam, a jogalkotók szándékának megfelelően, a dizájner drogok forgalmazásának gátja lett volna, valójában maga is piaci szereplővé, bekalkulálható tényezővé vált. Azzal, hogy egy szert betiltott, valójában maga az állam ösztönözte ismeretlen új szerek piacra dobására a dizájnereket, amelyek gyakran jóval veszélyesebbek voltak ez az elődeiknél. A dizájner drogok így aztán éppúgy váltogatták egymást, mint a hagyományos mosóporokat leváltó mégszuperebb és mégújabb mosószerek. A gyakori változások önmagukban is kockázatosabbá tették a drogpiacot, hiszen egy új szer dózisa, hatásai ismeretlenek a fogyasztók előtt, ez önmagában is óriási veszélyt jelent.

A kormány végül úgy döntött, hogy megpróbálkozik valami mással. Kidolgoztak egy engedélyeztetési eljárást, aminek keretében a forgalmazók legálisan a piacra dobhatnak egy szert, viszont ehhez klinikai vizsgálatokat kell végezniük az adott szeren, és igazolniuk kell, hogy annak kockázatai nem haladnak meg egy bizonyos szintet. Ezt a szert aztán eladhatják 18 éven felülieknek speciális üzletekben, a reklámozás tilalma mellett. Vajon mi az előnye ennek a rendszernek a jelenlegivel szemben? Elsősorban az, hogy bevizsgált, ismert tulajdonságokkal és alacsonyabb kockázattal rendelkező szerek kerülnek a piacra, amelyeknek forgalmazásából nem a szürkegazdaság gazdagszik meg, hanem az állam gyakorolhatja az ellenőrzést. Az alkoholhoz hasonlóan az önkormányzatok helyi szinten különbözőképpen szabályozhatják a forgalmazást. Kevesebb esélye lesz annak, ami jelenleg Magyarországon történik: hogy egy új, ismeretlen, az eddigieknél jóval veszélyesebb szer tragédiákat okozzon.

Persze bizonyára sokakban felvetődik a kérdés: vajon miért nem szabályozzuk akkor a már ismert, alacsonyabb kockázattal rendelkező szereket, mint amilyen a kannabisz a szintetikus megfelelői helyett? Az új-zélandi miniszternek is feltettük ezt a kérdést, a válasza prózai volt: azért, mert a nemzetközi kábítószer-egyezmények ezt nem teszik lehetővé. Uruguay példája azonban azt mutatja, hogy az egyezményeket éppen annyira írták gránitba, mint a mi alaptörvényünket - a jövő hónapban Mujica elnök az ENSZ New York-i közgyűlésén is megvédi majd a fűlegalizációt. A jelenlegi új-zélandi szabályozás mindenesetre kizárólag a nem-hagyományos szintetikus drogokkal foglalkozik, amelyek nincsenek rajta a kábítószer-egyezmények listáin.

20130810_LDD002_0.jpgA The Economist című brit lap rámutat arra, hogy az új-zélandi szabályozás egyfajta ugrás az ismeretlenbe, és még nagyon sokféleképpen el lehet szúrni, hiszen az ördög a részletekben lakik. Ha nem sikerül megtalálni az egyensúlyt az engedélyezési eljárásban a szigor és a realizmus között, a kísérlet megbukik. De az, hogy a szabályozás sok kérdést vet fel, nem a gyengeségét, hanem éppen ellenkezőleg, az erősségét mutatja, hangsúlyozza a cikk. Hiszen az állam ezzel olyan részletkérdéseket dönthet el, amelyekről eddig kizárólag a dílerek határozhattak, akiket nem érdekelt a minőség-kontroll vagy az életkorhatár. A választás nem a drogmentes társadalom és a szabályozott drogpiac között van, hanem a szabályozatlan, bűnözők által ellenőrzött feketepiac és az állam által ellenőrzött piac között. Az állam ezzel nem feladja a kontrollt az élet egy bizonyos jelensége fölött, hanem éppen hogy visszaszerzi azt. 

Sárosi Péter

film drog dizájnerdrog Sarosip 2013. 08. 12. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról? Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
  • Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája
  • Mit kell tudniuk az idén érettségizőknek? Mit kell tudniuk az idén érettségizőknek?
  • Mire kell figyelned, hogy ne legyél „rémhírterjesztő”? Mire kell figyelned, hogy ne legyél „rémhírterjesztő”?

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr715456835

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

Az elfeledett fegyver - a denevérbomba története A második világháború során számos különös és innovatív fegyverötlet született, ám kevés volt olyan szürreális, mint Lytle S. Adams pennsylvaniai fogorvos elképzelése: a denevérbomba. hi-sztori.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) lmbt (5) LMBT (10) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) TASZ (16) tasz (5) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard