Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
"Holnap is fel fog kelni a nap"

"Holnap is fel fog kelni a nap"

Bagyinszky Feri
Tetszik
0
2013. május 1. szerda, 9:43
melegházasság LMBT azonos-nemű-párok Részvényes leszek

1005207_coloured_world.jpgMozgalmas és eredményes áprilist tudhat magáénak az LMBTQ mozgalom: három állam is legalizálta az azonos nemű párok házasságát, ezzel tizennégyre bővítve világszerte azoknak az országoknak a számát, ahol az azonos nemű párok egyenlő jogokat élveznek a különnemű párokkal.

Elsőként Dél-Amerikára koncentrált az LMBTQ-világ és a jogkiterjesztés többi híve, hiszen Uruguayban április 12-én szavazta meg a parlament az azonos neműek házasságát legalizáló törvényt, 71-21 arányban. A formális elnöki ellenjegyzést követően tehát már két latin-amerikai államban is megilleti a házasodás illetve az örökbefogadás joga az azonos nemű párokat.

"Egyetértek azzal, hogy a család a társadalmunk alapja, de abban is hiszek, hogy a szeretet a család alapja. Es a szeretet se nem homoszexuális, se nem heteroszexuális." Fernando Amado kongresszusi képviselő – Uruguay 

Latin-Amerika után egy másik földrész következett: Új-Zélandon, elsőként Óceánia országai közül, április 17-én 77-44 arányban a harmadik meghallgatáson szavazta meg a képviselőház az azonos neműek házasságáról szóló törvénymódosítást, április 19-én pedig a törvény a kormányzótól megkapta az uralkodói jóváhagyást is. A törvény augusztus 19-én lép hatályba.

"Megígértem azoknak, akik aggódnak a törvény miatt, hogy a nap holnap is fel fog kelni, a tinédzser lányuk ugyanúgy mindentudóan fog visszafeleselni, a jelzáloghitelük nem fog növekedni, és nem lesznek bőrbetegségeik és kiütéseik. A világ nem fog megállni." - mondta parlamenti beszédében Maurice Williamson új-zélandi képviselő

Az új világok után Európáé lett ismét a figyelem, Franciaországban, ahogy arról korábbi írásomban már beszámoltam a parlament alsó háza még február 12-én megszavazta az egyenlő jogokat az azonos nemű párok számára, április 12-én pedig a felsőházon is átment a törvényjavaslat. A Nemzetgyűlés végül április 23-án 331-225 arányban fogadta el a törvényt, amely nem csak a házasság, hanem az örökbefogadás szempontjából is egyenlő jogokat biztosít az azonos nemű pároknak.

Ezzel tizennégyre növekedett világszerte azoknak az országoknak a száma, ahol már nincs szexuális orientáció vagy nemi identitás alapú hátrányos megkülönböztetés a házasság és az örökbefogadás területén: Argentína, Belgium, Dánia, Franciaország, Hollandia, Izland, Kanada, Norvégia, Portugália, Spanyolország, Dél-Afrikai Köztársaság, Svédország, Uruguay és Új-Zéland.

Emellett számos országban zajlik már az azonos nemű párok házasságának jogi legalizálása, sok helyen már csak egy újabb törvénykezési szint, vagy formális ellenjegyzés hiányzik ahhoz, hogy a törvény életbe léphessen: Andorra, Kolumbia, Finnország, Németország, Írország, Luxembourg, Nepál, Tajvan, és az Egyesült Királyságban, valamint újabb USA államok, Ausztrália bizonyos területei, és az önálló törvényhozással rendelkező Skócia.

Az Egyesült Királyságban az Alsóház (House of Commons) még 2013. február 5-én - 400-175 arányban - megszavazta az azonos nemű párok házasságát és örökbefogadását lehetővé tevő törvényt, felsőházi elfogadása után már csak a királynőnek kell azt ellenjegyeznie. Nem valószínű , hogy II. Erzsébet akadályokat fog gördíteni a törvény elé, sőt, nyilatkozata szerint alá fogja írni a Brit Nemzetközösség államfői által kidolgozott Egyenlőségi Kartát is, amely hangsúlyozza a nemi és nemi identitás alapú diszkrimináció tilalmát. A Karta amellett, hogy a nemek közti egyenjogúságot hangsúlyozza, támogatja az LMBTQ közösségek jogait is. Erre nagyon is szüksége van a Brit Nemzetközösségnek, ugyanis az 54 nemzetből álló közösség 41 államában van még valamilyen, az azonos nemű párkapcsolatokat szankcionáló törvény. Nigériában és Pakisztánban akár halálbüntetést is kaphat az, akiről bebizonyosodott, hogy homoszexuális aktusban vett részt, Trinidad és Tobagoban 25 év börtön, Sierra Lenoneban, Tanzániában, Ugandában, Bangladesben és Guyanaban életfogytig tartó börtönbüntetés is járhat érte. David Cameron felfüggesztette a Malawinak szánt brit segélyeket az ottani törvények miatt - 14 év börtönre ítélhetik, aki homoszexuális kapcsolatot létesített - és ugyanezt helyezte kilátásba Ugandával és Ghánával szemben is.

“Ez az első alkalom, hogy Őfelsége nyilvánosan elismeri alattvalói azon 6%-ának a fontosságát, akik melegek.” - Ben Summerskill, a Stonewall meleg és leszbikus csoport igazgatója

Finnországban március 19-én aláírásgyűjtés indult azért, hogy a parlament tárgyalja az azonos neműek házasságáról szóló törvényjavaslatot. Ahhoz, hogy ez napirendre kerüljön, legalább 50 ezer aláírásra van szükség, amit kevesebb mint egy nap alatt sikerült összehozni. A legfrissebb közvéleménykutatási adatok szerint a finnek több mint a fele támogatja az azonos nemű párok jogait. Ezzel Finnország utolsóként a skandináv államok közül szintén rendezheti az azonos nemű párok jogi helyzetét, egyenlő jogokat biztosítva számukra.

A finn alkotmányból egyébként, szemben a magyar Alaptörvénnyel, levezethető az azonos nemű párok egyenlősége. A 6. cikk biztosítja az egyenlőséget nemtől, életkortól, származástól, anyanyelvtől, vallástól, meggyőződéstől, egészségi állapottól, fogyatékosságtól vagy má,s a személyt illető tulajdonságtól függetlenül. A magyar Alaptörvény azonban a házasság fogalmában nevesíti, hogy az csak férfi és nő között jöhet létre.

Az európai változásoknak azonban megvoltak az árnyoldalai is LMBTQ szempontból. Lech Walesa, a lengyel szabadság szimbóluma nagy nemzetközi felháborodást váltott ki, amikor márciusban negatívan beszélt a lengyel politikában egyre nagyobb szerepet kapó szexuális kisebbségekről. A köztudottan vallásos és konzervatív Walesa szerint a meleg illetve transznemű parlamenti képviselőknek legfeljebb a leghátsó sorban, vagy még inkább egy fal mögött kellene ülniük.

Oroszországban, ahol Putyin éppen azon dolgozik, hogy megakadályozzák, hogy külföldi azonos nemű párok orosz gyerekeket fogadhassanak örökbe, vannak pozitív fejlemények is. Az elmúlt évben ugyan számos önkormányzat adott ki a meleg felvonulásokat és fesztiválokat tiltó jogszabályokat (az érvelés minden esetben a kiskorúak védelmére hivatkozott), tiltva minden meleg propagandát, ugyanakkor Kostroma regionális bíróságának március 20-i döntése kimondta, hogy a meleg büszkeség felvonulás nem számít propagandának, hanem információ átadásnak a nyilvánosság részére, ezért a bíróság szerint a meleg büszkeség felvonulások illetve az azokat tiltó rendeletek ellen szervezett tüntetések betiltásai törvényellenesek.

Budapesten július 6-án tartják a Meleg Méltóság Menetét, amely idén sok év után először, a rendőrségtől elsőre megkapta az engedélyt a felvonulásra. Az LMBTQ közösség számára ez apró siker, de a teljes egyenjogúságtól, amely nemcsak a házasságot, hanem az örökbefogadás lehetőségét is magába foglalj,a egyre messzebb kerül az ország. Az Alaptörvénnyel és a februárban elfogadott új Polgári Törvénykönyvvel is egyértelműen visszafelé halad az LMBTQ jogok helyzete Magyarországon. Úgy tűnik, hogy a magyar politika az LMBTQ jogok területén sem az Európai Unió országainak a trendjét követi, helyette az eddig kivívott jogok csorbításán dolgozik.

Az azonos nemű párok házasságának bevezetése nem csak a párok jog előtti elismerését jelenti. Az azonos nemű párok házasságának illetve élettársi kapcsolatának szabályozása alapvetően csökkentheti a homofóbiát egy adott társadalomban, ahogy ez két magyar kutató által írt, "A homofóbia és az azonos nemű párkapcsolatok jogi szabályozása Európában" című tanulmányból is kiderül. (Judit Takács, Ivett Szalma, (2011) "Homophobia and same-sex partnership legislation in Europe") A homofóbia csökkenése pedig hosszú távon pozitív irányba befolyásolja a társadalmakat, befogadóbbá válunk, ezért is fontos, hogy a döntéshozók túllépjenek a moralizáláson és nem csak az az LMBTQ közösségek, hanem a társadalmak egészének érdekében is az azonos nemű párok jog előtti egyenlő elismerésére törekedjenek.

Ugyanakkor a jogalkotónak szem előtt kell tartania az adott társadalom nyitottságát és ennek megfelelő mértékű lépésekkel lehet csak a teljes egyenjogúság felé haladni. Sajnos ma Magyarországon mind a társadalom nyitottsági foka, mind a politika populizmusa miatt inkább a jogelvonás, mint a jogkiterjesztés irányába haladunk, és ez nem csak az LMBTQ közösségeket érinti.

Bagyinszky Ferenc - TASZ

melegházasság LMBT azonos-nemű-párok Bagyinszky Feri 2013. 05. 01. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk? Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
  • Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot
  • Csenget a véleményrendőrség Csenget a véleményrendőrség
  • Miközben rájuk hárítja a felelősséget, csökkenti a kormány az önkormányzatok mozgásterét Miközben rájuk hárítja a felelősséget, csökkenti a kormány az önkormányzatok mozgásterét

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr335259066

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

A helgolandi csata 01. Európa északi területei amolyan félreeső peremvidékként szerepelnek a köztudatban, és gyakran a történelemkönyvekben is. Valójában azonban a Baltikum már az ókor óta kiemelt szerepet játszott a kontinens életében, és nemcsak gazdasági, hanem politikai és katonai szempontból is. A térség két domináns… htenger.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) tasz (5) TASZ (16) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard