Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Számoljuk együtt a drogháború költségeit!

Számoljuk együtt a drogháború költségeit!

Sarosip
Tetszik
0
2011. szeptember 12. hétfő, 17:03
drog emberi jogok drogpolitika Részvényes leszek

Éppen 50 éve, 1961-ben írták alá az ENSZ tagállamai az első egységes nemzetközi kábítószer-egyezményt, amely (bizonyos) drogokat, így például a kannabiszt, a kokaint vagy a heroint tiltólistára helyezett, míg másokat (dohány, alkohol) nem. Az 1961-es egyezmény tehát kultúrsoviniszta és nem tudományos alapon született (kizárólag a harmadik világ népei által tradicionálisan használt drogokat tiltotta be, míg a nyugati világ által használt szereket, bár jóval tetemesebb társadalmi károkat okoznak, kihagyta). Nem elég, hogy a globális drogtilalom nem érte el célját - nem tudta jelentősen csökkenteni a drogokhoz való hozzáférést a világon - számos nemkívánt következménnyel járt együtt. Az 50 éves évforduló alkalmából civil szervezetek egy csoportja a brit Transform intézet vezetésével és a magyarországi Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet aktív közreműködésével “Számold a költségeket!” (Count the Costs!) néven kampányt hirdetett meg. Ennek a kampánynak a részeként 5 európai városban – Oslóban, Szófiában, Bukarestben, Portóban és Varsóban - tartottak figyelemfelhívó akciókat, konferenciákat a hasonlóan gondolkodó civilek. A TASZ az eseményekről egy dokumentumfilmet is készített - kérjük nézd és oszd meg te is!



A kampány során a nemzetközi drogkontroll-rendszer hét alapvető káros következményére mutatunk rá - ezek valójában nem önmagukban a drogok létezéséből fakadnak, hanem nagyrészt a hibás drogpolitikákból. A hét kárról részletesebb olvashatsz a Count the Costs kampányoldalon.

1) Fejlődés és biztonság rombolása
Először is, a drogtilalom aláássa a fejlődést és a biztonságot a harmadik világ legtörékenyebb gazdasági és politikai helyzetű országaiban, ezenkívül fegyveres konfliktusokat, polgárháborúkat gerjeszt. Afganisztánban például a polgárháború egyik motorja az illegális ópium-kereskedelem, Kolumbiában a kokain kereskedelem. Mexikóban 2006 óta 40 ezer ember vesztette életét a drogkartellekkel kapcsolatos fegyveres összetűzésekben, és a Fehér Ház elemzései szerint nagy a veszélye annak, hogy az illegális drogkereskedelem a demokrácia összeomlásához vezet.

2) Közegészségügyi károk
Másodszor, a szigorú drogpolitikák az egész világon óriási közegészségügyi károkhoz vezettek, különösen hozzájárultak a globális HIV/AIDS járvány terjedéséhez azáltal, hogy kriminalizálják a fogyasztókat és lehetetlenné teszik a steril injektáló felszereléshez való hozzáférést. Az Afrikán kívüli világban minden harmadik HIV-fertőzés a tűk vagy fecskendők megosztásához köthető – egyértelmű összefüggés van az adott ország drogpolitikája és a HIV-járvány állapota között.

3) Emberi jogok sérelme
Harmadszor, a globális drogellenes háború nevében tömegesen tiporják sárba az emberi jogokat. Bár a nemzetközi jog szerint kizárólag a legsúlyosabb bűncselekmények esetében lehetne kiszabni halálbüntetést, és az ENSZ szerint a drogcsempészet nem tartozik ezek közé – mégis, a világon minden évben ezer embert végeznek ki kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények miatt. Ázsiában ezenkívül mintegy félmillió embert Gulág-szerű munkatáborokban tartanak fogva pusztán azért, mert drogot fogyasztottak.

4) Megbélyegzés és diszkrimináció
Negyedszer, a drogtilalom a fogyasztók megbélyegzéséhez és diszkriminációjához vezet világszerte – a stigma különösen az etnikai vagy egyéb kisebbségekhez tartozó drogfogyasztók esetében jár romboló hatással a közösségekre. Az Egyesült Államokban például az afro-amerikaiakat aránytalanul nagyobb (14-szeres) valószínűséggel zárják börtönbe kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmény miatt – holott a drogfogyasztók körében az arányuk ezt nem indokolná. Az Andok-vidékén pedig az őslakos indiánokat kriminalizálják csak azért, mert az őseik által évezredek óta fogyasztott, a teánál nem ártalmasabb kokalevelet fogyasztják.

5) Bűnözés
Ötödször, a zéró-tolerancia drogpolitika bűnözést gerjeszt és a bűnözőket gazdagítja. A drogkereskedelem a legnagyobb illegális üzletág a világon, több mint 300 milliárd dollárra becslik a forgalmát évente – ez a pénz mind a szervezet bűnözés zsebébe áramlik, akik nem fizetnek adót és többnyire fegyverrel és korrupcióval, nem pereskedéssel oldják meg a konfliktusaikat (nézd meg, kik a drogtilalom legfőbb haszonélvezői). Az illegális drogkereskedelem pénzmosással jár együtt, ami inflációt gerjesztő hatással jár. A csekélyebb vagyon elleni bűncselekmények jelentős részét drogfüggők követik el, akik a feketepiacon csak így tudják előteremteni a pénzt a következő adaghoz – kivéve az olyan országokban, mint Svájc, ahol legálisan, receptre kapják a függők a heroint (lásd: Tanuljunk Svájctól drogpolitikát!).

6) Környezetszennyezés
Hatodszorra, a drogtilalom környezetszennyező hatásokkal jár. Dél-Amerikában például a növényirtó kampányok elől a termesztők az esőerdőkbe rejtőznek, és itt termesztik a kokát, illetve állítják elő a kokaint, ennek érdekében pedig pusztítják az őshonos növény- és állatvilágot. A kokaültetvények ellen irányuló permetező kampányok önmagukban is káros hatással járnak a környezetre.

7) Pénzkidobás
Hetedszerre, a szigorú drogpolitikák végrehajtása rengeteg pénzbe kerül az adófizetőknek. A becslések szerint több mint 100 milliárd dollárt költenek az államok az ENSZ egyezményeinek végrehajtására – elsősorban a büntetőjogi harcra. Eközben kevés pénz marad prevencióra, kezelésre és ártalomcsökkentésre – az ENSZ AIDS ellenes szervezetének becslése szerint3,2 milliárd dollárra lenne szükség az ártalomcsökkentés kiterjesztésére, de az államok csupán ennek huszadát költik erre a célra.

Sárosi Péter (TASZ)
 

 

drog emberi jogok drogpolitika Sarosip 2011. 09. 12. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról? Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
  • Miközben rájuk hárítja a felelősséget, csökkenti a kormány az önkormányzatok mozgásterét Miközben rájuk hárítja a felelősséget, csökkenti a kormány az önkormányzatok mozgásterét
  • Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást
  • Megbéníthatják a szerkesztőségeket, ha nem hisznek az államnak Megbéníthatják a szerkesztőségeket, ha nem hisznek az államnak

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr133221134

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

A helgolandi csata 01. Európa északi területei amolyan félreeső peremvidékként szerepelnek a köztudatban, és gyakran a történelemkönyvekben is. Valójában azonban a Baltikum már az ókor óta kiemelt szerepet játszott a kontinens életében, és nemcsak gazdasági, hanem politikai és katonai szempontból is. A térség két domináns… htenger.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) TASZ (16) tasz (5) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard