Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
„Nekem van igazam!” – bármi áron

„Nekem van igazam!” – bármi áron

TASZ
Tetszik
0
2010. október 27. szerda, 11:33
alkotmánybíróság jogállam Részvényes leszek

Lázár János, a nagyobb kormánypárt frakcióvezetője úgy döntött, hogy „a rendszerváltás első időszakának lezárását” kezdeményezi – az általa benyújtott T/1445 törvényjavaslat általános indoklása szerint. Ennek eszközéül a törvényhozó hatalom jogállami kontrollja, az Alkotmánybíróság korlátozását ajánlja oly módon, hogy ezentúl azokat a törvényeket, amikről a nép sem dönthet, azokat az Alkotmánybíróság se vizsgálhassa. Mindezt arra válaszul javasolja a frakcióvezető, hogy az Alkotmánybíróság a kormánypártok által alkotott különleges adózási törvényt alkotmányellenesnek mondta ki.

Egyetértünk a frakcióvezető indoklásban leírt azon megállapításaival, amelyek szerint a „jogállam megszilárdult”, és az általa javasolt alkotmánymódosítás valóban lezárná a rendszerváltás „első időszakát”.

A TASZ az ebből levonható következtetéseket azonban a Fidesz politikusától eltérően ítéli meg. Az Alkotmánybíróságnak kiemelkedő szerepe volt a jogállam kiépülésében azzal, hogy az alkotmányosság követelményét érvényesítette bármilyen hatalmas képviselői támogatással elfogadott törvénnyel szemben – még ha minden döntésével természetesen nem is lehetett mindig egyetérteni. Az Alkotmánybíróság az egypártrendszer korlátlan hatalomgyakorlásának évtizedeihez képest biztosítékot jelentett arra, hogy a hatalmon lévő többség csak az alkotmányosság keretei között gyakorolhassa felhatalmazását.

A most benyújtott alkotmánymódosítás egyik indoka, hogy amiről a nép közvetlenül nem szavazhat, arról a tizenegy tagú Alkotmánybíróság se dönthessen. Az érv félrevezető és hamis. A motor és a fékek végletes összekeverésével állunk szembe: mivel mindkettő a gépkocsi része, ezért ugyanazok – gondolhatja a frakcióvezető úr. Valójában teljesen más funkciója van előbbinek (nép szavazatai) és utóbbinak (AB) egy demokratikus rendszerben. A modern demokráciák alapkövetelménye, hogy a hatalom kontroll alatt álljon. A XX. század világégéseinek tanulságát a közjog nagyrészt az alkotmánybíróság bevezetésével vonta le: borzalmak sorát követték el választott képviselők a nép nevében.

A Lázár János által javasolt út ma nem tudjuk hová vezet, de az tudjuk, hogy mivel jár. Logikusan következik belőle, hogy a kormánypártoknak nem tetsző alkotmánybírósági döntések nyomán a parlamenti többség fog dönteni arról, hogy egyet ért-e a döntésekkel, így arról, hogy tulajdonképpen mi is alkotmányos. Egy sporthasonlattal élve: ha a csatár mellélő gólhelyzetben, akkor ezen túl a kapu méretét szükséges megváltoztatni. Ha egy alkotmánybírósági döntésre a kormányoldal válasza az, hogy csökkenteni kell a felette lévő alkotmányos kontrollt, akkor megalapozottak azok a félelmek, hogy a jövőben az alapjogaink is védtelenek a parlamenti többséggel szemben. Megszűnik a hatalom korlátozása, amikor a parlamenti többség dönt a saját maga által elfogadott törvények alkotmányosságáról.

Márpedig ha e kérdésben azok döntenek, akik felett szükséges kontrollt gyakorolni, akkor nehéz hatalom korlátozásáról, alkotmányosságról és demokráciáról beszélni.

A TASZ szerint az Alkotmánybíróság hatáskörét korlátozó törvényjavaslat ahelyett, hogy a rendszerváltás alkotmányosságát erősítené, az idő kerekét kívánja visszafordítani.

Ha egyetért velünk, csatlakozzon kampányunkhoz, küldjön e-mailt Orbán Viktornak és Lázár Jánosnak!

Megjegyzés: egyelőre a szerver túlterheltsége miatt nem működik a levélküldés, ezért kérjük másolja be a levél szövegét és küldje el Orbán Viktornak - orbanviktor@orbanviktor.hu, és Lázár Jánosnak - janos.lazar@parlament.hu címre. Kérjük, leveled cc-zd a tasz@tasz.hu e-mail címre is!

 Tisztelt Orbán Viktor Miniszterelnök Úr és Lázár János Frakcióvezető Úr!

Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy a 98 százalékos különadóra vonatkozó törvény alkotmányellenes, és azt a hatálybalépésére visszaható hatállyal megsemmisítette. Az Alkotmánybíróság a határozatot egyhangúlag hozta meg.
A Magyar Köztársaság történetében nem először történt, hogy egy elfogadott jogszabályt az Alkotmánybíróság utólagos normakontrollal megsemmisített. Arra azonban még nem volt példa, hogy a kormány pár óra elteltével egy olyan törvényjavaslatot terjesszen az Országgyűlés elé, amely az Alkotmánybíróság hatáskörét vonná el, éppen a vizsgált kérdéssel kapcsolatban.

Önöknek tudniuk kell, hogy a népszavazási kérdések és az Alkotmánybíróság jogkörei között nincs egyensúlyteremtési kényszer. Nem létezik olyan összefüggés, amely szerint azok a kérdések, amelyekről nem lehet népszavazást tartani, Alkotmánybírósági felülvizsgálat tárgyát sem képezhetik. Hiszen míg a népszavazás a közvetlen hatalomgyakorlás eszköze, az Alkotmánybírósági normakontroll a törvényhozó hatalom független ellensúlyát jelenti.

A Parlament által elfogadott jogszabály alkotmányellenes. A jövedelmek visszamenő hatályú adóztatása súlyosan sérti a jogbiztonságot, az nem egyeztethető össze a demokratikus alapelvekkel – ezen a tényen aligha változtat, hogy a jogszabály hatályba lépését biztosítani kívánt megoldás milyen eszközökkel él.

Önök a választópolgároktól nem arra kaptak felhatalmazást, hogy az alkotmányos fékek kikapcsolásával kormányozzanak, a demokratikus játékszabályok félretolására a kétharmados parlamenti többség sem nyújthat felhatalmazást. Magyarország már élt át olyan időszakot, amikor a kormányzás gazdaság- és társadalom politikai elképzeléseinek megvalósítását nem gátolta a jogállamiság, azonban azt reméltük, hogy ez 1989. október 23-án lezárult.

Önök elfogadhatnak egy olyan Alkotmányt, amely gyengíti a törvényhozás kontrollját biztosító garanciarendszert, elfogadhatnak olyan Alkotmányt is, amely nem tiltja a visszamenő hatályú adóztatást, azonban az az Alkotmány nem szolgálhat a demokrácia alapjául, mindössze egy, a politikai akaratot tetszés szerint kiszolgáló alkotmányos értékkel szemben álló törvény lesz.

Kérjük, hogy vonják vissza az Alkotmánybíróság hatáskörét elvonó törvényjavaslatot és tartsák tiszteletben a demokrácia játékszabályait.

alkotmánybíróság jogállam TASZ 2010. 10. 27. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
  • Nem büntetheti meg az állam azt, aki dudálással nyilvánít véleményt Nem büntetheti meg az állam azt, aki dudálással nyilvánít véleményt
  • A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás
  • Így változtak a kijárási szabályok a húsvéti hosszúhétvégére Így változtak a kijárási szabályok a húsvéti hosszúhétvégére
  • Mire kell figyelned, hogy ne legyél „rémhírterjesztő”? Mire kell figyelned, hogy ne legyél „rémhírterjesztő”?

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr452402562

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Na ki a király? 2010.10.27. 12:53:43

Lázár János - és a hírek szerint Orbán Viktor - pontosan úgy viselkedik, mint a Sziget-reklámban a ping-pongos hülyegyerek, aki hatalmas arccal csak azt hajtogatja, hogy "na ki a király?".Engedtessék meg nekem két megjegyzés a mai nap elképes...

Trackback: A fideszi demokrácia diszkrét bája 2010.10.27. 12:40:20

Atyafiak, megint bizonyosodni látszik, hogy hatalom és ember nem fér meg együtt a XXI. században. A vészcsengők kezdenek bemelegedni, szinte látom, ahogy szikrázik a csengők tekercse!(szakmailag kifogásolható megfogalmazás, uni1002 kommentje kisegít)&n...

Trackback: Selmeczi delphoi-i magaslatokban 2010.10.27. 12:39:38

Atyafiak, döntés van, jóváírás meg majd lesz. Vagy nem. De mindenki jól jár, az is aki átigazol, az is aki marad. Hogy, hogyan azt nem tudom, hiszen ha mindenkinek jó, akkor minek ez az egész cirkusz. Selmeczi Gabriella úgy látszik megirigyelte Má...

Trackback: Az orbáni úton 2010.10.27. 12:15:29

 Talán még te is emlékszel azokra az időkre kedves Árpád, mikor még iskolába jártál vagy alacsonyabb beosztásban dolgoztál, és bizony sokszor megfordult a fejedben, hogy ha majd kijárom az iskolát vagy ha magasabb beosztásba kerülök, akkor bizony ...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

A helgolandi csata 01. Európa északi területei amolyan félreeső peremvidékként szerepelnek a köztudatban, és gyakran a történelemkönyvekben is. Valójában azonban a Baltikum már az ókor óta kiemelt szerepet játszott a kontinens életében, és nemcsak gazdasági, hanem politikai és katonai szempontból is. A térség két domináns… htenger.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) tasz (5) TASZ (16) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard