Te is jobban odafigyelsz arra, hogy a járványhelyzet kezdete óta jó alaposan, többször moss kezet naponta? Nem csoda, hiszen folyamatosan ezt halljuk március óta a hatóságoktól. Azzal azonban nem foglalkoztak a veszélyhelyzetben sem, hogy a kistelepüléseken, mélyszegénységben élő emberek sokszor el vannak zárva még a víztől is. A hazai intézményes kirekesztés egy különösen súlyos példája, amikor még a tiszta víztől is megfosztják a szegénységben élő családokat.
Hajlamosak vagyunk természetesnek venni, hogy mindig van vezetékes víz otthon. A legtöbben nem számolják, hogy hány litert fogyasztanak és mennyit használnak el zuhanyzásra, a WC lehúzására vagy éppen kézmosásra.
A víz legtöbbünk számára láthatatlan dolog, olyan, mint a levegő. De Magyarországon több százezer ember nem jut rendes ivóvízhez,
vagy azért mert eleve nem férnek hozzá minőségi vezetékes vízhez, vagy azért, mert tartozások miatt elzárják a szolgáltatást és a közkutakat is a szegénytelepeken. Pedig az önkormányzatok felelőssége, hogy lakosait vízzel ellássa, azaz a kutakat nem zárhatják el még akkor sem, ha az érintett családok nem tudták befizetni a számlákat.
Honlapunkon közzétettünk egy mintalevelet, amelyet kitöltve bárki elküldhet az önkormányzatnak, ha nem működik a közkút. A mintalevél ide kattintva érhető el.
Ennek ellenére több panasz is érkezett hozzánk vízelzárásról borsodi falvakból, de partnerszervezetünk, a Hátrányos Helyzetű Családok Országos Egyesülete is beszámolt ilyenről Szabolcs megyében. Ez a nyári hőségben minden évben nagy problémát jelent, járvány idején pedig még súlyosabb jogsértés, ha az önkormányzatok nem biztosítják a közkutakhoz való hozzáférést a szegénytelepeken, ezzel veszélynek kitéve az itt élő családokat. Persze a közkutak sem jelentenek valódi megoldást a vízhiány problémájára, hiszen lehetetlen úgy kezet mosni egy ilyen kútnál, hogy betartsuk az erre vonatkozó ajánlásokat.
Kisfilmünkből kiderül, hogy milyen megpróbáltatások elé állítja a családokat a vízhiány a mindennapokban, miért esik olyan kevés szó erről a súlyos problémáról és mit tapasztalnak az érdekvédők. Ide kattintva pedig még többet olvashatsz a témáról honlapunkon.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.