Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
„Nem akarom elképzelni azt a világot, ahol hozok egy rossz döntést, és vége”

„Nem akarom elképzelni azt a világot, ahol hozok egy rossz döntést, és vége”

kardostamas
Tetszik
0
2019. február 23. szombat, 13:32
drog rendőrség egészségügy Részvényes leszek

6281166228_979a455756_b.jpg

A pszichiátriai problémák felerősödése, a munkavállalási esélyek romlása, a teljes felépülés hátráltatása – ügyfelünk saját példáján keresztül mutatja be a káros következményeit annak, ha egy túladagolás miatt a rendőrséget is értesítik.

A túladagolás nem tartozik a rendőrségre – jelentettük ki tavaly az Országos Rendőr-főkapitánysággal közösen, amikor sikerült véget vetnünk egy jogsértő gyakorlatnak. Addig ugyanis rendszeres volt, hogy ha kábítószer-használatot gyanítottak, már a központban értesítették a mentők mellett a rendőröket is. Kezdeményezésünkre viszont az ORFK utasította a 112-es segélyhívót kezelő központokat, hogy csak közvetlen veszélyhelyzetben értesítsék a rendőrséget, például, ha a szerhasználó valakinek a testi épségét fenyegeti. Friss adatigénylésünk azonban azt mutatja, hogy továbbra is általános gyakorlat a mentők és az orvosok részéről a rendőrség értesítése túladagolás esetén.

A rendőrségnek is teher

Egy közelmúltban tartott kerekasztal-beszélgetésen az is kiderült, hogy a jogsértő gyakorlat a rendőrségnek is terhet jelent. Egy mentőápoló arról számolt be, hogy az indokolatlanul értesített rendőrök igyekeznek nem meghallani a kábítószerfogyasztás tényét, hogy ne kelljen büntetőeljárást indítaniuk. Talán ők is tudják, hogy ami nekik értelmetlen pluszmunkát jelent, az egy szerhasználónaka normális élet reményétől vágja el az utat.

csendesforradalmar_gomb.png

Ügyfelünk a lehető legrosszabbul járt: az ápoló biztatására végül beszámolt arról, hogy az ájulásához kábítószer-használat vezetett. A rendőrség ezután még a kórházban meglátogatta, és eljárást indított ellene. Minthogy két éven belül már egyszer igénybe vette a büntetés alóli felmentést szolgáló úgynevezett elterelést, erre nincs újra lehetősége, így a legrosszabb esetben akár letöltendő börtönbüntetést is kiszabhatnak rá.

Az eset rávilágít, hogy az egészségügyben még mindig gyakori, hogy nem tartják be a betegek adatainak védelmére vonatkozó kötelezettségeket. Az orvos azzal, hogy ebben az esetben értesítette a rendőrséget, nemcsak szakmai-etikai, hanem jogi szabályt is sértett, ezért pert indítunk vele szemben.

Ügyfelünk saját szavaival így meséli el a történeteket, és azok hatását az életére:

„Esetemben konkrétan az történt, hogy egyéb ügyintézés közben, a belvárosban találkoztam egy régről ismert sráccal, aki azóta se állt le a szerhasználattal. Beszélgettünk és megemlítette, hogy van nála GBL nevű szer. Ezzel régebbem sokat találkoztam, mert csak 2014 óta minősül kábítószernek. A szervezetben GHB nevű vegyületté alakul és bódító hatást fejt ki. Mivel a szorongásom és a depresszióm azóta is kezelés alatt van, és mert elgyengültem, elfogadtam tőle a szerből. Mivel a szervezetem nem volt hozzászokva, ezért a régi adagtól szinte azonnal elájultam. Így találtak meg a mentők és ittas állapotot gyanítva szállítottak kórházba. Amikor ébredésem után a nővér megkérdezte, hogy mi történt, először nem akartam válaszolni. Miután azonban többször biztatott, hogy nyugodtan válaszoljak, hiszen ez a megfelelő ellátás miatt fontos nekik, végül elmondtam, hogy mit fogyasztottam. Pár órával később érkezett meg a doktornő, aki a fogyasztásról értesülve szinte azonnal értesítette a rendőrséget. Ezzel nemcsak a titoktartási esküjét szegte meg, de tette erkölcsileg és orvosilag is megkérdőjelezhető, hiszen tudott a pszichiátriai kezelésemről és sejthette, hogy ezzel további szorongásos állapotot idéz elő. A rendőrségen is meg voltak lepve az orvosi titoktartás megsértése miatt, de nekik ilyenkor hivatalból végig kell csinálni az ügyet. Jelenleg az ügyészségnél van a gyanúsítás. A várható pénzbüntetés, közérdekű munka és az újabb bizonytalansági tényező, hogy az esetleges munkavállalás esetén az erkölcsi bizonyítványba kerül az eset, még hátrányosabb helyzetbe hozhat. Ezáltal a normál életvitelhez való visszatérést és a teljes gyógyulást is hátráltatja a doktornő cselekedete.

Elismerem, hogy szükség van a büntetőjogi fellépésre, de a hozzám hasonlókat betegekként kellene kezelni. Én úgy gondolom, hogy a gyógyítást mindenek elé helyező hippokratészi eskünek a mai napig élnie kéne. A segítség ezeknél a beteg embereknél fokozottan fontos. Sok esetben nem uraik a döntéseiknek, ezért fontos a bátorítás, de a legfontosabb talán a bizalom. Nem is akarom elképzelni azt a világot, ahol hozok egy rossz döntést, és ennek az a következménye, hogy vége az életemnek. Az orvosok a gyógyításra tették fel az esküjüket. Ha feljelentik a betegeket, akkor leginkább azt érik el, hogy semmi gátlás ne legyen bennük, mert a társadalom már lemondott róluk. Pedig a saját helyzetemből tudom, nincs messze a kiút."

Kardos Tamás

Photo credit: dbtelford on VisualHunt / CC BY-NC-SA

drog rendőrség egészségügy kardostamas 2019. 02. 23. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról? Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
  • Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot
  • A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás
  • Négy évig vegzálta a magyar rendőrség a holland nyugdíjast, aki legális kenderolajjal akart gyógyulni Négy évig vegzálta a magyar rendőrség a holland nyugdíjast, aki legális kenderolajjal akart gyógyulni

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr3914643358

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

Az elfeledett fegyver - a denevérbomba története A második világháború során számos különös és innovatív fegyverötlet született, ám kevés volt olyan szürreális, mint Lytle S. Adams pennsylvaniai fogorvos elképzelése: a denevérbomba. hi-sztori.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) lmbt (5) LMBT (10) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) TASZ (16) tasz (5) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard