Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
„Azért nem adta ki, mert cigányok vagyunk!”

„Azért nem adta ki, mert cigányok vagyunk!”

Társaság a Szabadságjogokért
Tetszik
0
2018. december 7. péntek, 14:38
romák diszkrimináció Részvényes leszek

kesznye_ten_o.jpg

Az elmúlt három hónapban számtalanszor hallottam ezt a mondatot attól a családtól, akiknek albérletet keresünk szinte végtelennek tűnő hetek óta. Családtagjaiknál húzták meg magukat és mindennél jobban vágynak arra, hogy végre nekik is saját otthonuk legyen.

Napról napra indulnak el Jász-Nagykun-Szolnok megyei falu utcáin, kérdezősködnek, jegyzetelnek, tesznek meg mindent, ami hozzásegítheti őket ahhoz, hogy végre otthonra leljenek. Egy-egy hír, információ újabb lehetőség arra, hogy az a lakás lesz az igazi. Nem hatszobás, két fürdővel, medencével és garázzsal rendelkező helyekről beszélünk. Szoba, konyha, árammal és vízzel ellátva. Mikor szóbeli „igent” kapnak a bérlésre, vagy a megvételre részletfizetésben, már ugranak is. Mennek kitakarítani az olykor majd’ 10 éve, senki által nem látogatott házat. Seprű, felmosó a kézbe, festék megvéve, hogy felfrissítsék a portól elszürkült falakat. Amint végeznek a csinosítással vagy csak megnyitják a ház kapuját, megcsörren a telefon: „Mégsemaktuális” Hallatszik a válasz kurtán. Bár van olyan főbérlő is, aki bátran bemondja: Cigányoknak nem adom ki a házam, szóval tárgytalan.

Két család él egy két és fél szobás parasztházban. A tél már türelmetlenül kopogtat az ajtajukon, pont úgy, mint az állami szervek. El kell költözni, a helyzet tarthatatlan, de ezt a családok is így látják.

Kevés a hely, a gyerekeknek nyugodtan aludni és tanulni kell, mert bizony itt egy csemete sem hiányzik ám a suliból. Készülnek, mennek órára, sőt közülük páran kitűnő bizonyítványt is visznek haza. Haza, abba a házba, ahol hónapok óta túlélnek. Ugyanis ez még csak véletlenül sem otthon. Az otthon az, amit valóban a magadénak érzel, ahol nyugodtan élheted azt az életet, azokkal a szabályokkal és normákkal, amiket a családtagjaiddal közösen hozol meg. Itt két család próbál egymással karöltve életben maradni. Munkalehetőség a környéken nincs, az egyik családfő Budapestre jár, 200 km-re gürizni azért, hogy legyen miből megvenni a kenyeret. Pont annyit, ami kitart a hétre, a maradék pénzt ugyanis félre kell tenni a lakásra. Nem terveznek tovább. Nincs rá lehetőségük. Túlélni a hetet, hogy túlélhessék a következőt. Közben megbirkózni a folyamatos elutasítással. Újabb lehetőség albérletre, majd könyörtelen visszautasítás.

csendesforradalmar_gomb.png

Ki mondja meg, hogy a bőrszíned miatt rossz vagy jó ember vagy?

Ki döntheti el, hogy a származásod miatt még csak esélyt sem ad?

Ki rendelkezhet feletted?

Számtalan olyan kérdés, mely nap, mint nap fut végig a gondolataikban. Rohannak ők szembe az idővel is. Harcolnak magukkal, mert el kell hinniük, hogy nem kevesebbek, mint bárki más. Meg kell alázkodniuk, hogy bizonyítsák: érdemesek esélyt kapni. Nem új esélyt, csak szimplán végre egy esélyt, hogy bizonyíthassák azt, amibe mások beleszületnek.

  „ - Megkérdezhetem…. tudja….hogy milyen nemzetiségűek?

-    Arra kérdez rá, hogy romák-e?

-    Igen…

-    Azok.

-    Akkor nem. Vagyis ugye nem emiatt, hanem mert 4 gyerek van…. nem férnének el…”

Megalázó beszélgetés, melyben kivételesen én magam vettem részt. Bár kevésbé arcbavágós, mint ez: „Cigány be nem teheti a lábát a portámra!”

Ez csak pár megjegyzett, de örökre emlékezetbe égő megszólalás, amit én kaptam, bár nem nekem címezték. Nekem ezt nem kell hallgatnom minden nap. Beérek a faluba, a családokkal töltök pár órát, elmesélik az kétségbeejtő történéseket, amikre próbálunk szinte azonnali megoldást találni. Tüzet oltunk minden egyes alkalommal. Aztán kocsi nyit, kulcs a helyére, és ott hagyom nem csak a házukat, de a gondjaikat is. Elméletben. Mert, ha őszinte akarok lenni magammal ezek az élmények törölhetetlenek. Nekem rossz emlék marad, nekik napi rutinná válik a megaláztatás. A megaláztatás napi rutin ….napi rutin a megaláztatás…

Kékesi "Mandarin" Alexandra

 

romák diszkrimináció Társaság a Szabadságjogokért 2018. 12. 07. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
  • Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája
  • Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit
  • Így változtak a kijárási szabályok a húsvéti hosszúhétvégére Így változtak a kijárási szabályok a húsvéti hosszúhétvégére
  • Változtak a szabályok – kit tesztelnek koronavírusra, kit különítenek el? Változtak a szabályok – kit tesztelnek koronavírusra, kit különítenek el?

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr9014453060

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

DZSANGALA - GREGORY FÁJA Szerelmes kamaszként jópáran véstük bele a fákba kedvesünk és saját nevünk kezdőbetűjét, valamint az aktuális dátumot, így kifejezve szerelmünket egy szemmel látható és fogható bizonyíték formájában. Az angliai születésű ausztrál utazó, Gregory bár nem egészen ilyesfajta indíttatásból, de… geogulliver.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) TASZ (16) tasz (5) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard