Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Az adatvédelmi szabályok miatt nem tudhatta meg miért halt meg édesanyja a kórházban

Az adatvédelmi szabályok miatt nem tudhatta meg miért halt meg édesanyja a kórházban

Társaság a Szabadságjogokért
Tetszik
1
2018. október 31. szerda, 15:18
egészségügy kórházi fertőzés Részvényes leszek

stethoscope-and-ballpen-on-prescription.jpg

Elképesztő történeteket hallottunk már arról, hogy milyen indokokkal próbálják meg a betegeket és hozzátartozóikat eltántorítani attól, hogy hozzáférhessenek a kórházi dokumentumokhoz. Az egyik betegjogi kitelepülésen azonban olyan esettel kerestek meg minket, ami még nekünk is meglepő volt. Az ÁNTSZ az új EU-s adatvédelmi rendeletre, a GDPR-ra hivatkozva küldött el egy fiatal férfit, aki kórházi fertőzésre gyanakodva akart halott édesanyja laboreredményeihez hozzáférni.

Dávid édesanyja tavaly halt meg egy megyei jogú város kórházában, ami teljesen váratlanul érte a családot. Habár nem volt egészséges, régóta együtt élt betegségével. A kórházi kezelés során több osztályt is megjárt, miközben a család végig úgy érezte, hogy nem kapja meg a megfelelő figyelmet és ellátást.

Dávid nem tudott belenyugodni a történtekbe, és idén tavasszal úgy döntött, hogy kikéri a kórházi dokumentációt, hátha abból kiderül, milyen okok vezettek édesanyja halálához. Kitöltötte a szükséges papírokat, kifizette a fénymásolásért felszámított borsos összeget, és meg is kapta a dokumentumokat az intézménytől. Mivel végig édesanyja mellett volt a kezelés során, nagyjából tudta, hogy milyen iratoknak kellene szerepelnie a dokumentációban, de volt, amit mégis hiába keresett a vaskos anyagban. Ezért részletes panaszlevéllel fordult a kórház orvosigazgatójához, amelyben tételesen felsorolta azokat a papírokat is, amelyeket nem talált meg, de szeretne megkapni. Dávid a hosszú levélre azonban csak egy általános választ kapott arról, hogy az édesanyja súlyos beteg volt, és mindent megtettek érte. A hiányzó papírokkal kapcsolatban azóta sem tájékoztatták.  

Az viszont kiderült a megkapott anyagból, hogy az intenzív osztályon édesanyjától mintákat vettek, amelyeket elküldtek elemzésre a területileg illetékes ÁNTSZ laboratóriumába. Habár a kórházban tagadták, hogy Dávid édesanyja fertőzést kapott volna, csillapíthatatlan láza, illetve az ÁNTSZ-hez beküldött minták alapján a férfi arra a következtetésre jutott, hogy esetleg mégis erről lehetett szó.

Az is erősítette a gyanúját, hogy az egyik orvos korábban azt mondta neki, hogy azért nem akarják sokáig benntartani az édesanyját, nehogy elkapjon valamilyen fertőzést.

Mivel nem bízott már a kórházban, Dávid mindenképpen össze akarta hasonlítani az onnan kapott papírokat az ÁNTSZ laboratóriumából kikért eredményekkel.

A megyei tisztifőorvos telefonon először nagyon segítőkésznek bizonyult. Amikor azonban Dávid október elején végül eljutott az ÁNTSZ-hez – hivatalos nevén a megyei kormányhivatal népegészségügyi főosztályához –, már teljesen más hozzáállást tapasztalt. A tisztifőorvos külföldön volt, az ügyintéző pedig közölte vele, hogy az új adatvédelmi szabályok miatt nem adhatja ki a kért eredményeket. Felhívták a tisztifőorvos helyettesét is, aki ugyanerre hivatkozva szintén elutasította, hogy odaadja a papírokat. Hozzátették, hogy hiába is lenne itt, valószínűleg a főnökük is ugyanezt mondaná, de ha nagyon akarja, majd próbálkozzon nála később. Dáviddal végig úgy beszéltek a hivatalban, mintha a tisztifőorvos jóindulatától függne, hogy megkaphatja-e a laboreredményeket, mert joga egyébként nincsen hozzá.

csendesforradalmar_gomb.png

Ő azonban furcsának tartotta ezt az érvelést, ezért megkeresett egy betegjogi képviselőt, aki biztosította arról, hogy joga van elkérni a papírokat, hiszen az édesanyja már meghalt, és erre az esetre nincs külön adatvédelmi tilalom. Habár a betegjogi képviselőnek igaza volt abban, hogy Dávid kikérheti az eredményeket, az indoklásban azonban ő is tévedett. Dávid tőlünk tudta meg, hogy az egészségügyi törvény világosan kimondja, hogy a közeli hozzátartozóknak is joguk van elkérni az egészségügyben keletkezett összes dokumentációt, hacsak a beteg másképp nem rendelkezik erről. Tehát Dávidnak akkor is joga lett volna megkapni az eredményeket, ha nem halt volna meg az édesanyja a kórházban. Ebben pedig az újonnan életbe lépett adatvédelmi szabályozás sem hozott változást.

Mindenképpen tévedés volt tehát ezekre hivatkozva megtagadni a laboreredmények kiadását, bár Dávidban még az is felmerült, hogy szándékosan próbálták meg elküldeni ezzel az ürüggyel. Ezért azt tanácsoltuk neki, ha újra elutasítják, kérjen erről írásos indoklást, így legközelebb már bizonyítéka is lehet arról, hogy sérültek a jogai.

Dávid története egy abból a sok sérelemből, amelyeket betegjogi kitelepüléseinken osztanak meg jogászainkkal és aktivistáinkkal. Az egészségügy rendszerszintű problémáit nem lehet egyik pillanatról a másikra megoldani, de az első lépés biztosan az, hogy elérjük, hogy átláthatóbb és biztonságosabb legyen az egészségügy! Ha te is azt szeretnéd, hogy az egészségügyet a betegek számára is érthetővé tegyék, írd alá a petíciónkat!

Tasnádi Kata

 

egészségügy kórházi fertőzés Társaság a Szabadságjogokért 2018. 10. 31. Tovább >
Tetszik
1
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot
  • A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás
  • Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást
  • Megbéníthatják a szerkesztőségeket, ha nem hisznek az államnak Megbéníthatják a szerkesztőségeket, ha nem hisznek az államnak
  • Munkajogi útmutató koronavírus idejére Munkajogi útmutató koronavírus idejére

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr6014336207

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

A helgolandi csata 01. Európa északi területei amolyan félreeső peremvidékként szerepelnek a köztudatban, és gyakran a történelemkönyvekben is. Valójában azonban a Baltikum már az ókor óta kiemelt szerepet játszott a kontinens életében, és nemcsak gazdasági, hanem politikai és katonai szempontból is. A térség két domináns… htenger.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) lmbt (5) LMBT (10) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) TASZ (16) tasz (5) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard