Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Tényleg nehezebb lesz mostantól tüntetni?

Tényleg nehezebb lesz mostantól tüntetni?

Társaság a Szabadságjogokért
Tetszik
0
2018. október 22. hétfő, 13:55
rendőrség tüntetés gyülekezési jog véleménynyilvánítás megafon Részvényes leszek

screen_shot_2018-10-22_at_13_51_27.png

Sokunk életében eljön az a pont, amikor annyira felháborodunk egy közéleti eseményen, hogy kimenjünk egy tüntetésre, vagy akár szervezzünk egyet. Egy egészséges demokráciában nem kell rendszeresen tiltakoznunk a hatalom lépései miatt, de megvan rá a lehetőségünk, hogy ezt bármikor megtehessük. Ezért nagyon ijesztő, ha csak a gondolata is felmerül annak, hogy politikai véleményünk kinyilvánításában korlátozhatnak minket. Az új gyülekezési jogi törvényről sokan úgy vélik, hogy ezt a célt szeretnék vele elérni. Legutóbbi Megafon estünkön arról beszélgettünk, hogy mennyire jogosak ezek a félelmek.

A beszélgetésben részt vett  Hegyi Szabolcs, a Politikai Szabadságjogi Projektunk gyülekezési jogi szakértője; Jámbor András, a Mérce főszerkesztője; Mikecz Dániel, a Republikon Intézet   kutatója; Salát Orsolya, gyülekezési jogi kutató, az ELTE oktatója; és Tóth Balázs, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje. A beszélgetést Nehéz-Posony Kata, ügyvéd moderálta.

Melyek a főbb különbségek az új gyülekezési törvény alapján? A tüntetéseket ezentúl 48 órával a felhívás közzétele előtt kell bejelenteni, és  a rendőrségnek is 48 órája van az elbírálásra. A formai követelmények is szigorodtak, ugyanis elektronikus bejelentést csak az Általános Nyomtatványkitöltő keretprogramon keresztül lehet tenni, e-mailen keresztül nem. Az ÁNYK-t külön kell telepíteni a gépünkön, ráadásul ügyfélkapus hozzáférés is kell a használatához, melyet csak személyesen lehet intézni, ha valaki még nem rendelkezik ilyennel. Abban egyetértés volt a kerekasztal résztvevői között, hogy ezek felesleges adminisztrációs terhet rónak a jövőben a tüntetések szervezőire.

csendesforradalmar_gomb.png

Hegyi Szabolcs véleménye szerint míg korábban csak nagyon szűk körben és komoly megszorításokkal lehetett tüntetést betiltani, most már a közrend, közbiztonság veszélyeztetése vagy mások jogainak és szabadságának sérelmére hivatkozva ezt sokkal könnyebben meg lehet tenni. Jámbor András annyiban vitatkozott ezzel, hogy szerinte nem az új gyülekezési törvénnyel van a baj, hanem azzal, hogy adminisztratív eszközökkel már eddig is bármilyen rendezvényt el lehetett lehetetleníteni. Erre példaként azt hozta fel, amikor a május 8-i parlamenti alakuló ülés ideje alatt többször megváltoztatta a rendőrség az álláspontját arról, hogy lehet-e a Kossuth-téren tüntetni vagy sem. Azt, hogy az új adminisztratív lehetőségekkel tüntetések betiltása kapcsán él-e majd a rendőrség, Mikecz Dániel és Jámbor is politikai kérdésnek nevezte: amíg van benne politikai kockázat, addig a rendőrséget irányító kormányzat nem valószínű, hogy meglépi ezt.

screen_shot_2018-10-22_at_13_52_24.png

Egy másik vitatott pontja a törvénynek a magánélet védelme, amire hivatkozva már előzetesen is be lehet tiltani majd egy tüntetést, mondjuk egy politikus házánál. Tóth Balázs szerint a korábbi törvény is tiltotta, hogy mások szabadsága és alapjogai sérüljenek, ezért az új törvényt ebből a szempontból jónak tartja, de úgy véli, hogy egy közszereplőnek sokkal többet kellene eltűrnie. Salát Orsolya kiemelte, hogy legitim ugyan az otthon nyugalmának védelmére hivatkozni, vagyis a politikusoknak nem kellene a tüntetéseket a házuk előtt elviselniük, de ennek feltétele lenne, hogy a média és a sajtó hatékonyan működjön és a közhatalom szereplőinek  lehessen kérdéseket feltenni. Ez ma Magyarországon sajnos nem adott.

A résztvevők között viszonylagos egyetértés alakult ki abban, hogy jelenleg a hatalom nem akar tüntetéseket betiltani. Sőt, Tóth szerint egyes ellenzéki médiumokban megjelent cikkek arról, hogy két ember nem politizálhat majd az utcán, kifejezetten károsak, de a jelenlegi szabályozásban valóban megvan a jövőbeli korlátozás lehetősége. Jámbor máshonnan közelítette meg a problémát, szerinte jelenleg aggasztóbb a közigazgatási bíróságok létrejötte, és az, hogy ők fogják elbírálni a gyülekezési törvény hatálya alá eső ügyeket. Hegyi pedig felhívta a figyelmet arra, hogy az új törvény a rendőrség helyzetét teszi kényelmesebbé, az adminisztratív eszközökkel a civil aktivizmust könnyebb lesz visszaszorítani.

A törvény lényegének éppen annak kéne lennie, hogy biztosítsa a lehetőségeket azoknak is, akik nem gyakorlottak a tüntetések szervezésében. Nekik biztosan nehezebb lesz a dolguk a jövőben. Ha ismersz olyat, aki emiatt akadna el, pedig hangot szeretne adni felháborodásának a mindenkori hatalommal szemben, irányítsd őt jogsegélyszolgálatunkhoz. A véleménynyilvánítás szabadságát sokszor el akarták venni a magyaroktól, de mindig megküzdöttünk érte és a miénk maradt. Most sem lesz ez másképp.

Wojuteczky Csaba

 

rendőrség tüntetés gyülekezési jog véleménynyilvánítás megafon Társaság a Szabadságjogokért 2018. 10. 22. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk? Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
  • Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája
  • Csenget a véleményrendőrség Csenget a véleményrendőrség
  • „Egyenlők és egyenlőbbek” – jelentésünk a 2019-es választásokról „Egyenlők és egyenlőbbek” – jelentésünk a 2019-es választásokról

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr2914316027

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

DZSANGALA - GREGORY FÁJA Szerelmes kamaszként jópáran véstük bele a fákba kedvesünk és saját nevünk kezdőbetűjét, valamint az aktuális dátumot, így kifejezve szerelmünket egy szemmel látható és fogható bizonyíték formájában. Az angliai születésű ausztrál utazó, Gregory bár nem egészen ilyesfajta indíttatásból, de… geogulliver.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) tasz (5) TASZ (16) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard