Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
A brit titkosszolgálat téged is megfigyelhet

A brit titkosszolgálat téged is megfigyelhet

kardostamas
Tetszik
0
2017. november 7. kedd, 16:02
adatvédelem megfigyelés edward snowden Részvényes leszek

14036528877_8e4e7569e9_c.jpg

Az Emberi Jogok Európai Bírósága a héten tárgyalja az amerikai és brit titkosszolgálatok jogszerűtlen gyakorlatát, aminek során százmilliók online kommunikációját és telefonhívásait ellenőrizték. Két éve tíz civil szervezet, köztük a TASZ indított pert a brit titkosszolgálatokkal szemben, ami most újabb fejezethez érkezett.

A kormányzatok a világ minden táján szeretik az uralmuk alatt tudni az információs technikát és arra használni, hogy adatokat gyűjtsenek a polgáraikról. Ez nemzetbiztonságot érintő esetekben indokolt lehet, az viszont mindenképpen problémás, ha a hatalom válogatás nélkül mindenki magánszférájába behatolási engedélyt követel, és ezt még titkolja is a nyilvánosság elől.

A gyakorlattal kapcsolatos legnagyobb botrányt Edward Snowden, az Amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) korábbi vezető tanácsadója robbantotta ki, amikor 2013-ban feltárta, hogy a kormány tömegfelügyeleti programokat használ. A hatalom által használt PRISM nevű program ugyanis lehetővé teszi a kommunikáció tartalmának és adatainak megfigyelését az olyan nagy amerikai vállalatok esetében, mint a Microsoft, az Apple, a Yahoo, a Google, a Facebook, a PalTalk, az AOL, a Skype és a YouTube.

duhosharcos_gomb.png

Kiszivárgott információk alapján Egyesült Királyság kormányzati kommunikációs központja (GCHQ) 2010 óta használja a Tempora nevű programot (az amerikai PRISM megfelelője) hírszerzési jelentések készítésére. Jelenlegi ismereteink szerint a két ország hírszerzése nemcsak a forgalmi adatokhoz férhetett hozzá korlátlanul (pl. hogy egy telefonhívás mikor kezdődött és mikor ért véget), hanem a kommunikáció tartalmához is (pl. az emailek szövegéhez).

Az NSA kiszivárogtatott belső dokumentumai alapján a brit hírszerzés 2012-ben akár napi 600 millió kommunikációt is ellenőrzött, és az adatokhoz az amerikai ügynökségnek is közvetlen hozzáférést biztosított.

Ezek a megfigyelések csak akkor jogszerűek, ha eljárási garanciák biztosítják az emberek privát szférájának védelmét, például csak bírói engedély ellenében történhet titkos megfigyelés. Erről azonban a PRISM és a Tempora esetében szó sincs.

Minthogy a hozzáférés nem korlátozódik a brit és az amerikai kommunikációra, így az ügy Magyarországot is érintheti. Ezért kilenc civil szervezettel közös fellépés mellett döntöttünk a tömeges megfigyelés gyakorlata ellen. Megtámadtuk azt a 2014 decemberében hozott ítéletet, miszerint GCHQ Tempora programja eleget tesz a törvényi előírásoknak. Ennek részeredményeként 2015 februárjában egy bírósági ítélet kimondta, hogy 2014 decembere előtt Nagy-Britannia és az Egyesült Államok törvénytelenül osztottak meg egymással adatokat. Az Emberi Jogok Európai Bírósága ma tart nyilvános meghallgatást az ügyről. Olyan döntésben bízunk, mely egyértelművé teszi, hogy a titkosszolgálatok korlátlan megfigyelése és az adatok egymás közötti megosztása jogszerűtlen, ami aránytalan és indokolatlan behatolást jelent százmilliók magánszférájába.

Kardos Tamás

Photo credit: gato-gato-gato via Visual hunt /  CC BY-NC-ND

 

adatvédelem megfigyelés edward snowden kardostamas 2017. 11. 07. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
  • Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit
  • Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot
  • Minden, amit a kijárási korlátozásról tudnod kell Minden, amit a kijárási korlátozásról tudnod kell
  • Változtak a szabályok – kit tesztelnek koronavírusra, kit különítenek el? Változtak a szabályok – kit tesztelnek koronavírusra, kit különítenek el?

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr6913199837

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

A helgolandi csata 01. Európa északi területei amolyan félreeső peremvidékként szerepelnek a köztudatban, és gyakran a történelemkönyvekben is. Valójában azonban a Baltikum már az ókor óta kiemelt szerepet játszott a kontinens életében, és nemcsak gazdasági, hanem politikai és katonai szempontból is. A térség két domináns… htenger.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) tasz (5) TASZ (16) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard