Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
„Sötéten látja a jövőjét?” – vesénkbe lát majd a kormány az új szabályokkal

„Sötéten látja a jövőjét?” – vesénkbe lát majd a kormány az új szabályokkal

Társaság a Szabadságjogokért
Tetszik
0
2017. október 31. kedd, 10:21
adatvédelem egészségügy Részvényes leszek

screen_shot_2017-10-30_at_22_35_29.png 

Egyetért az állítással, hogy „Sosem fognak úgy alakulni a dolgok, ahogy én akarom”? Ébredés után mennyi idő múlva szívja el az első cigarettáját? Alkalmaz-e valamilyen fogamzásgátló módszert? Jövő júliustól ilyen kérdéseket tesz majd fel a a háziorvos. A javaslatról már tavaly nyáron szó volt, akkor sokan kritizálták, de most lényegi változtatások nélkül elfogadták. Mi lesz ebből? Hova kerülnek az adatok? Ön szívesen megosztaná ezeket a háziorvosával? És a kormánnyal? Muszáj lesz válaszolni?

– Mennyi volt a láza reggel? Használt az allergiagyógyszer, amit a múltkor felírtam? Mióta fáj a térde? – ha ilyen kérdéseket tesz fel nekünk a háziorvos, nyilván szívesen válaszolunk, mert ezáltal tud segíteni rajtunk. A háziorvosoknak viszont nemsokára egy részletes kérdőívet kell felvenniük a betegeikkel – a cél nem kisebb, mint a teljes magyar lakosság egészségi állapotának felmérése.

Mi tartozik a háziorvosra, és mi nem?

Ennek során a háziorvosnak olyan kérdéseket is fel kell tennie, amik igencsak érzékenyek, és egyáltalán nem biztos, hogy az ember szívesen megosztaná ezeket az információkat vele. Elvégre mi köze ahhoz, hogy milyen jellegű munkát végzünk, mennyi gyümölcsöt eszünk, mennyit ülünk, élünk-e szexuális életet, vagy hogy hányszor ittunk egy bulin 6 vagy annál több alkoholtartalmú italt?

duhosharcos_gomb.png

Persze nem vitás: végső soron mindennek köze van az egészségi állapotunkhoz. De ha a cél tényleg  az, hogy az állam teljes körű felmérést végezzen a lakosság egészségi állapotáról, akkor arra nem a háziorvosokat kellene használnia, például azért, mert belőlük nagyon kevés van – az országban csaknem háromszáz praxis betöltetlen, erről itt írtunk részletesebben. Az amúgy is leterhelt háziorvosokat a kormány tehát tovább terheli. Képzelhetjük, milyen jelenetek fognak kialakulni, ha influenzaszezonban kezdik fel felvenni a 20-30 perc alatt kitölthető kérdőívet, miközben tele a váró lázas, beteg emberekkel.

A háziorvosok ráadásul egyúttal egy csomó érzékeny adat birtokába is jutnak – olyanokéba, amiket magunktól valószínűleg eszünk ágába sem jutna megosztani vele.

Elvész-e a bizalom?

Olyan különleges személyes adatokról van szó, amik a legszigorúbb védelem alá tartoznak, hiszen az egészségi, esetleg a pszichés állapotunkra, szexuális szokásainkra vonatkoznak – nagyon kevés embernek van köze hozzájuk. Alapvető, hogy mi választhassuk meg, kinek mondjuk el, és ki előtt tartjuk titokban ezeket a részleteket. A háziorvosukkal sokan bizalmas viszonyt ápolnak, nyilván ezért osztanak meg vele ilyen különleges adatokat. Akik viszont ritkán látják az orvost, akkor sem fogják őket a legintimebb részletekbe beavatni, ha jogszabály kötelez erre.

Akár így, akár úgy, kevesen szeretnék, ha ezek az érzékeny adatok egy központi nyilvántartásba vándorolnának. Márpedig pont ez fog történni. Miután ugyanis a háziorvos a fentiekhez hasonló szenzitív adatokra kérdez rá, köteles azokat feltölteni az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térbe. Ez az az elektronikus felület, ahol központilag nyilvántartják az egészségügyi adatainkat.

De vajon mindenki számára egyértelmű lesz-e, hogy a háziorvosától feltett kérdésekre köteles-e válaszolni?


Kötelező-e válaszolnom?

A válasz természetesen nem: akár egyenként is megtagadhatjuk az adatok szolgáltatását, akár a teljes törzskarton felvételét elutasíthatjuk. Más kérdés, hogy vajon hányan szegülnek majd szembe a háziorvosukkal, amikor elkezdi feltenni ezeket a kérdéseket.

 

Ön szívesen válaszolna a háziorvosának arra a kérdésre, hogy sötéten látja-e a jövőjét?
Igen
Nem
SurveyMaker

 

Asbóth Márton- Hegedűs Arno

Photo credit: Truthout.org via Visualhunt.com /  CC BY
adatvédelem egészségügy Társaság a Szabadságjogokért 2017. 10. 31. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
  • Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája
  • Iskolaőrökkel élezi a kormány a szegregációt Iskolaőrökkel élezi a kormány a szegregációt
  • Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr6813118924

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

Az elfeledett fegyver - a denevérbomba története A második világháború során számos különös és innovatív fegyverötlet született, ám kevés volt olyan szürreális, mint Lytle S. Adams pennsylvaniai fogorvos elképzelése: a denevérbomba. hi-sztori.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) lmbt (5) LMBT (10) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) TASZ (16) tasz (5) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard