Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Nincs, vagy nem elég jó tájékoztatás

Nincs, vagy nem elég jó tájékoztatás

TASZ
Tetszik
0
2016. október 7. péntek, 13:10
egészségügy betegjogok védőoltás Részvényes leszek

10693089376_b9c859fb1a_z.jpg

Blogsorozatunk előző részében azzal foglalkoztunk, hogy a kötelező védőoltással kapcsolatos tájékoztatás hiányosságai milyen negatív következményekkel járhatnak. Ebben a részben megnézzük, hogy milyen tájékoztatást kapnak jelenleg a szülők. Adatainkat egyrészt a TASZ számára 2016 májusában végzett reprezentatív kutatásból, másrészt egy közel 3000 válaszadó által kitöltött nem–reprezentatív online kutatásból merítjük.

  • Online kutatásunkból az derül ki, hogy a megkérdezettek negyede egyáltalán nem kapott tájékoztatást.
  • Sokszor nem telik el elegendő idő a tájékoztatás és az oltás között, nincs idő feldolgozni, kérdezni.
  • Nagyon gyakran nem személyre szabott a tájékoztatás.
  • Sok esetben nem teljeskörű a tájékoztatás, a szövődményekről, az elmaradás kockázatáról, az ellenjavallatokról nem tájékoztatnak.
  • Nincs jó online tájékoztató, pedig sokan tájékozódnak az internetről.

Az országos vezetővédőnő iránymutatása alapján a védőnőknek írásban, egy ÁNTSZ által kibocsátott formanyomtatvány átadásával és láttamoztatásával kell a gyermek törvényes képviselőjét tájékoztatnia a védőoltás esedékességéről, jelentőségéről, a beadás helyszínéről, időpontjáról, a várható általános reakciókról és a védőoltás elmulasztásának következményeiről. Az online kutatásban általunk megkérdezettek csupán fele kapott ilyen nyomtatványt. Jó esetben egy ilyen tájékoztatás az oltás beadása előtt lehetőleg minimum egy-két nappal korábban történik meg és nem közvetlenül akkor, amikor már ott áll a gyermekorvos a kezében az injekciós tűvel, hiszen ilyenkor már nincs lehetőség érdemben feldolgozni a tájékoztatást. A felmérés szerint a többség előre megkapta az írásbeli tájékoztatót, de a megkérdezettek 15% csak közvetlenül az oltás előtt és volt 15 olyan szülő is, akivel csak az oltás után íratták alá a papírt.


Az írásbeli tájékoztató önmagában azonban még nem jelent megfelelő felvilágosítást, hiszen annak egyéniesítettnek kell lennie. Ez azt jelenti, hogy a tájékoztatást olyan formában kell nyújtani, hogy azt valóban megértse az érintett személy, az ő esetére vonatkozzon és módjában álljon tisztázó kérdéseket feltenni, amire érdemi válaszokat kap. Kötelező védőoltás során ezt jó esetben a gyermek háziorvosától kaphatja meg a szülő, hiszen ő ismeri a kis páciens kórtörténetét, melyet figyelembe véve, a szülő számára érthető módon adhat felvilágosítást az oltásról. Ezzel szemben a megkérdezettek felét egyáltalán nem tájékoztatta a háziorvos. Tehát csak jött és már szúrt is.

ved1.png
Sajnos azonban, még azokban az esetekben sem mindig kielégítő a tájékoztatás, ahol ez írásban és szóban is megtörténik. Még azoknak is, akik beszéltek a háziorvossal az oltásról, több mint egyharmaduk nyilatkozott úgy, hogy nem az ő gyermekükre szabott volt a tájékoztatás. Tehát csak általánosságban mondott valamit az orvos és nem került szóba az ő gyermekük aktuális egészségi állapota, hogy milyenek voltak a gyermek korábbi oltásokra adott reakciói, illetve hogy van-e a gyermeknek krónikus betegsége. Az egyéniesített tájékoztatás során az orvos meg tudja beszélni a szülővel, hogy van-e olyan ellenjavallat, amely miatt a gyermek aktuálisan nem oltható (például a gyermeknek előző nap még magas láza volt), illetve átbeszélhetik, ha a gyermeknek van olyan krónikus betegsége, amely befolyásolhatja az olthatóságot.


Az online kutatás tanulsága szerint, a gyermekorvostól általánosságban is elsősorban az oltás indokáról (erről a megkérdezettek 88%-át tájékoztatták) és a lehetséges szövődményekről (71%-ot) kaptak felvilágosítást a szülők, az oltás elmaradásának kockázatáról 58%, az oltás beadásának ellenjavallatairól pedig a megkérdezetteknek csak közel a fele (46%) hallott.


Az iskolában kapott védőoltás esetében a tájékoztatás írásban történik, egy formanyomtatvány aláírásával kell a szülőnek jeleznie, hogy a tájékoztatást megkapta-e. Itt még kevesebb tere marad az egyéniesített tájékoztatásnak, mint a kisgyermekkori védőoltások esetében. Gyakran előfordul, hogy a tájékoztató kiküldése és az oltás beadása között nem telik el annyi idő, hogy a szülő érdemben tájékozódhasson, ha kérdése merül fel. Az iskolaorvossal való személyes kapcsolattartás hiányossága különösen problematikus, hiszen ez minden bizonnyal hozzájárul ahhoz, hogy a reprezentatív kutatásunk tanulsága szerint a szülőknek csupán 44%-a bízik a gyermeke iskolaorvosában (ez messze alulmarad a gyermekorvosba (73%), illetve a védőnőbe (67%) vetett bizalomhoz képest).

ved2.png
Az online kutatási kérdőívünket kitöltők meglepően nagy százaléka (73%) az internetről is gyűjtött információt a kötelező védőoltásokról. Ennek ellenére, habár létezik központi tájékoztató oldal a védőoltásokkal kapcsolatban és itt hozzáférhetőek a vakcinákhoz kapcsolódó betegtájékoztatók, ezek elérése messze alul marad a többi, többé-kevésbé hiteles, vagy teljesen fals információkat közlő oldalakéhoz képest. A védőoltással kapcsolatos tájékoztatás során érdemes lenne ezt a médiumot is kihasználni és olyan megbízható, naprakész tudományos bizonyítékokon alapuló, mindenre kiterjedő tájékoztató oldalt üzemeltetni, ahol a különböző iskolai végzettségű érdeklődők megtalálják a nekik szóló tartalmakat. (Itt egy angol nyelvű példa, amikor rajzfilm formájában magyarázzák el a védőoltás működését. Itt pedig a mindenre kiterjedő tájékoztatás a brit Nemzeti Egészségügyi Szolgálatnak, ami általában az első találatként jelenik meg, ha angol nyelven keresünk rá az oltások nevére.)

Fernezelyi Borbála

Photo credit: DFAT photo library via Visualhunt.com / CC BY

 

egészségügy betegjogok védőoltás TASZ 2016. 10. 07. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk? Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
  • Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája
  • Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot
  • Így változtak a kijárási szabályok a húsvéti hosszúhétvégére Így változtak a kijárási szabályok a húsvéti hosszúhétvégére

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr4311778133

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

Messze még az általános mesterséges intelligencia, de már közelebb vagyunk hozzá, mint egy éve ilyenkor Az IBM Watson nevű mesterséges intelligenciája – a névválasztás a nagyvállalat első elnöke Thomas J. Watson előtti tisztelgés volt – 2011-ben a Jeopardy! televíziós vetélkedőn legyőzött két húsvér bajnokot. 2015-ben a ma már a Google-hoz tartozó DeepMind bemutatta a go világranglista negyedik… jelenbolajovobe.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) lmbt (5) LMBT (10) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) TASZ (16) tasz (5) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard