Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Pofon és pofon

Pofon és pofon

hegyiszabolcs
Tetszik
0
2014. július 16. szerda, 9:32
erőszak gyülekezési jog dühöngeni Részvényes leszek

unnamed.jpg

Elszabadultak az indulatok egy hétvégi rendezvényen – hogyan rendezi az esetet a magyar gyülekezési jog? Az indulatokat az ellenzék legutóbbi választási ötlete szabadította el – hogyan rendezi ezt az esetet a demokratikus morál?

Az első pofon

A hétvégi DK-tüntetésen Gulyás Márton tiltakozott az ellen, hogy Miskolcon a magát még mindig baloldalinak nevező ellenzék a cigányozó volt városi főrendőr polgármester-jelöltet támogatja, mire a rendezvény résztvevői megverték őt. Az ügy gyülekezési jogi vonatkozásai nem bonyolultak. Ha a tüntetők számára provokatív véleményt fejtett is ki, Gulyás törvényesen volt ott és nyilvánított véleményt: provokatív véleményét csak ott és akkor hozhatta az érintettek tudomására. A szervezők szintén törvényesen tessékelték őt ki a saját rendezvényükről: a gyülekezési jog a közösen kialakított vélemény kinyilvánítását védi, arra pedig senkinek nincs joga, hogy ellenvéleménye kifejtésére mások a saját tüntetésükön adjanak teret. A gyülekezési jog az egyet nem értés szabadságát védi.

(Ugyanez másként.)

A pofonok, amiket a résztvevőktől kapott, jogtalanok. Mást megütni agresszió, jogot sért: a méltósághoz való jogot, méghozzá a legalapvetőbb, fizikai szinten. Hozzá kell persze tenni azt is, hogy legfeljebb könnyű testi sértés, és a magyar büntetőjog a sértett feljelentésétől teszi függővé a büntetőeljárás megindítását. Miért kell akkor ezzel a kis pofozkodással foglalkozni? Azért, mert ezek a pofonok különböznek a többi hétköznapi pofontól: ezek egy politikai gyűlésen, kizárólag az ellenvélemény kifejtése miatt csattantak el. Egyfelől tehát az alapjog-gyakorlás háborításáról szól a történet, másfelől pedig ugyanazon alapjog gyakorlásának határairól. A véleménynyilvánítás szabadsága nagyon erősen védett jogosítvány – de csak a békés joggyakorlás védett. Márpedig ahol fizikai inzultus történik, ott kétségessé válik a rendezvény békés jellege.

Ezzel nem azt akarom mondani, hogy azonnali rendőri beavatkozásra lett volna szükség. A helyszínt biztosító rendőrök vagy látták, mi történt, vagy nem. Ha látták, helyesen tették, hogy nem avatkoztak be, hiszen a pofozkodás lokális volt, és a szervezők biztosították a rendezvény rendjét: kivezették az ellentüntetőt, egyúttal megelőzték a további agressziót. Azt, hogy a kitessékelt ellentüntetőt igazoltatták a rendőrök, csak azzal magyarázható, hogy nem látták, hogy valójában ő volt a sértettje az agressziónak. Akár így, akár úgy, ellene eljárásnak nincs helye: nem sért jogot az, aki csak véleményt nyilvánít, ha mégoly provokatívan teszi is. (Btw, az „Ellenállás napját” provokálni szerintem adekvát kritika.)

A második pofon

Az ügy, amiről Gulyás véleménye szól, szintén pofon. Olyan pofon, ami minden demokrata arcán csattan, nemcsak Gulyásén. Pásztor Albert jelölése mindenekelőtt arról árulkodik, hogy a sem a helyi, miskolci, sem az országos "baloldali" ellenzéket nem a közjó érdekli, kizárólag szavazatmaximalizálási, tehát hatalmi érdek motiválja. Sem nekik, sem jelöltjüknek nincs más mondanivalója a cigányozáson kívül. Munkanélküliség? elvándorlás? városfejlesztés? közszolgáltatások? bármi más? a jelölt még csak most dolgozik a programján!

Az, hogy a helyi baloldal maga is cigánygyűlölő, már akkor kiderült, amikor a mostani polgármester-jelölt még rendőrkapitányként kirekesztő kijelentést tett („kisebbségi nemzettársainkkal nem megy az együttélés”), az akkori emeszpés városvezetés pedig kiállt mellette és részt vett a Jobbik szimpátiatüntetésén. Mit sem változtak azóta: a jelölt, akit támogatnak, ma sem kevésbé burkoltan hirdeti rasszista nézeteit („muszáj megértenünk, van-e a szociális helyzeten túlmenően valamilyen mélyebb, föltárható oka annak, hogy azokat a bűncselekményeket, amelyek a lakosság közbiztonság-érzetét leginkább befolyásolják, jelentős arányban követik el olyanok, akiket a közvélekedés romáknak tekint” – kiemelés tőlem). Ismét, és most már hosszú távra helyezkedtek egy platformra a fasiszta párttal.

A rasszizmus és az etnicizmus, a kisebbség kirekesztése és üldözése azonban nem fér össze a jogegyenlőség melletti elkötelezettséggel. Az egyenlő emberi méltóságra épülő jogállam elvei kizárják a jogi felelősség köréből a bűnözés és az akaratlan, szándékolatlan tulajdonságok, így a nem vagy a származás vagy a bőrszín közötti összefüggést. Az ilyen összefüggés feltételezése ugyanis mindazokat megbélyegzik, akik az adott tulajdonsággal rendelkeznek, függetlenül a személyüktől és a tetteiktől. „Cigánybűnözést” állítani ugyanakkor nem törvénytelen, csak éppen erkölcstelen és ostoba. Attól azonban, hogy nem törvénytelen, az a politikus vagy párt, amelyik állítja a "cigánybűnözést", csak hazugság árán vallhatja magát demokratának is.

(Bővebben itt.)

A szerecsenmosdatás azonban nemcsak azért hazug, mert a polgármester-jelölt támogatói a feketéről bizonygatják, hogy fehér („tisztességes demokrata”). Hanem azért is, mert elhallgatják a legfontosabb szempontot: azt, ami a véleménynyilvánítás tekintetében jelöltjüket megkülönbözteti minden más állampolgártól. Alkotmányos demokráciában bármely polgár lehet rasszista, bárki gyűlölheti a cigányokat, és e véleményének akár hangot is adhat: ezt is jelenti a gondolat- és véleményszabadság. (Legfeljebb nem fog mindenki szóba állni vele.) A demokratikus jogállamot megtestesítő hivatalos személy, illetve a helyi politikai közösséget reprezentáló tisztségviselő, mint a rendőrkapitány, illetve a polgármester, azonban nem mondhat ki bármit, amit gondol: ő azt a közhatalmat képviseli, amelyet mindenekelőtt a jogegyenlőség és a törvény előtti egyenlőség erkölcsi elvei igazolnak. A politikai intézmények megnyilvánulásaikban csak azokat az elveket vallhatják, amelyeken a felhatalmazásuk is alapul. Ezek következetes képviselete egyben kötelesség is. Pásztor hajdani felmentése helyes kormányzati reakció volt. Visszahelyezése, illetve mostani jelölése azonban tagadja a demokratikus jogállam erkölcsi elveit.

Talán ezért is válthatott ki olyan heves indulatokat a polgári egyenlőség ún. híveiből Gulyás tiltakozási akciója. 

 

Hegyi Szabolcs

a TASZ gyülekezési jogi szakértője

erőszak gyülekezési jog dühöngeni hegyiszabolcs 2014. 07. 16. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
  • „Egyenlők és egyenlőbbek” – jelentésünk a 2019-es választásokról „Egyenlők és egyenlőbbek” – jelentésünk a 2019-es választásokról
  • A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás
  • Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást
  • Minden, amit a kijárási korlátozásról tudnod kell Minden, amit a kijárási korlátozásról tudnod kell

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr606511275

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

DZSANGALA - GREGORY FÁJA Szerelmes kamaszként jópáran véstük bele a fákba kedvesünk és saját nevünk kezdőbetűjét, valamint az aktuális dátumot, így kifejezve szerelmünket egy szemmel látható és fogható bizonyíték formájában. Az angliai születésű ausztrál utazó, Gregory bár nem egészen ilyesfajta indíttatásból, de… geogulliver.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) tasz (5) TASZ (16) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard