Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Orosz Mihály Zoltán a Budapest Pride-on

Orosz Mihály Zoltán a Budapest Pride-on

Szabó Máté Dániel
Tetszik
0
2014. július 7. hétfő, 12:12
gyülekezési jog budapest pride dühöngeni Részvényes leszek

omz.jpg

 

Az eredeti kép forrása: szupercella.tumblr.com

Érpatak polgármestere, Orosz Mihály Zoltán a TASZ-ra hivatkozva szeretett volna bejutni a hétvégi Budapest Pride felvonulás gyülekező helyszínére. A rendezők ezt nem engedték neki, amire válaszul ő egy olyan ítéletet lobogtatott, ami a TASZ keresete nyomán született három héttel ezelőtt. 

Mit szeretett volna elérni a polgármester?

Magyarországon – mint sok más világvárosban – évente a gyülekezési szabadságot gyakorolva felvonulást rendeznek, amelynek témája a melegek illetve tágabban az LMBT+ emberek egyenjogúsága. Budapesten ez a felvonulás idén július 5-én volt. A rendezvényt magánszervezetek, elsősorban egy alapítvány szervezi évek óta. Erre a rendezvényre szeretett volna az érpataki polgármester bejutni, kezében olyan táblával, amellyel a felvonulókkal való egyet nem értését akarta kifejezni.

Miért nem engedték be a polgármestert?

A rendezvény évek óta biztonságosnak számít, de ez nem volt mindig így. A felvonulóknak sajnos mindig szembe kell nézniük agresszívabb ellentüntetőkkel, akik ma szerencsére a kordon túloldaláról kiabálnak. De korábban előfordult, hogy megdobálták a felvonulókat, és az idén is megtörtént, hogy valaki – a belépéskor kötelező rövid biztonsági ellenőrzést kijátszva – bejutott a felvonulók közé, és ott kezdte el inzultálni a békésen demonstrálókat: felmászott egy kamionra, és a felvonulók testi épségét veszélyeztetve megakasztotta a menetet. A Felvonulási téren az ellentüntetők megrohamozták és áttörték a kordont. A rendezvény szervezője felelősséggel tartozik a saját rendezvénye biztonságáért, akik a felhívására ellátogatnak a felvonulásra, azokat – akár a rendőrség segítségével – meg kell védenie a biztonságukat fenyegető elemektől. Ezért van évek óta szigorú beléptetés a Budapest Pride rendezvényeken, ahol nemcsak a veszélyes tárgyakat ellenőrzik, de azt is, hogy a többiekre veszélyes emberek se kerülhessenek a kordonon belülre.

Miről szólt az az ügy, amire a polgármester hivatkozott?

A Nyíregyházi Törvényszék elsőfokú ítélete szerint Orosz Mihály Zoltán, Érpatak polgármestere a községe polgárát, Szőllősi Gábort, a TASZ munkatársát politikai véleménye miatt diszkriminálta, amikor 2013. február 9-én rendőrökkel vezettette ki az önkormányzat által szervezett nyilvános rendezvényről, amelyet a „becsület napja” alkalmából tartottak. A rendezvényt a polgármester az önkormányzat nevében eljárva szervezte meg, a helyszín a helyi általános iskola volt. A rendezvényre ellátogatott Szőllősi Gábor, érpataki lakos, egyben a TASZ munkatársa, valamint Tódor János újságíró. Amikor a polgármester meglátta őket a közönség soraiban, verbálisan rájuk támadt, vélt liberális nézeteik miatt pocskondiázta és nemkívánatos személyeknek nevezte őket, majd rendőrt hívott. A rendőrség annak ellenére kivezette Szőllősit és Tódort, hogy rendzavarásra a polgármester állításán kívül semmilyen jel nem utalt. A TASZ hátrányos megkülönböztetés miatt beperelte az érpataki polgármestert és önkormányzatot. A Nyíregyházi Törvényszék nagy részben helyt adott a keresetnek azzal, hogy a polgármester által elkövetett személyiségi jogsértésért jogilag az önkormányzat felel.

Ennek az ügynek a jelentősége abban áll, hogy az egyenlő bánásmódról szóló törvény által védett tulajdonságok közül a politikai vélemény volt a megkülönböztetés alapja. Orosz Mihály Zoltánról a bíróság minden kétséget kizáróan megállapította, hogy kizárólag azért távolíttatta el az önkormányzati rendezvényről Szőllősit és Tódort, mert az övétől eltérő politikai nézeteket vallanak.

Miért volt jogsértő az, amit a polgármester tett, és miért nem volt az, ami a pride-on történt vele?

Jelentős különbség van a két rendezvény között. Az a rendezvény, amelyet a polgármester az önkormányzat, vagyis a teljes közösség nevében szervezett, mindenkinek szól, ahogy az önkormányzat is mindenki önkormányzata, nemcsak azé, aki a polgármesterrel egy politikai véleményen van. A jog ezt azzal juttatja kifejezésre, hogy az ilyen rendezvény ugyanúgy az egyenlő bánásmódról szóló törvény hatálya alá tartozik, mint bármely más hivatalos aktus, így a polgármester nem hivatkozhat a gyülekezési törvény biztosította szabadságára a résztvevők megválogatása körében. A Budapest Pride ezzel szemben a gyülekezési szabadság gyakorlása körében szervezett rendezvény: azok, akik közösen akarják közterületen kifejezni politikai véleményüket, ezt megtehetik, és joguk van ezzel összefüggésben arra, hogy biztonságosan tehessék ezt. Nem kell eltűrniük maguk között, a saját rendezvényükön a velük egyet nem értőket: ellentétben a polgárokkal szemben kötelezően semleges önkormányzattal, ők a más véleményen lévőket távol tarthatják maguktól.

Akkor Orosz Mihály Zoltán nem fejezheti ki az ellenvéleményét?

Dehogynem. Az ellentüntetés teljesen jogszerű véleménykifejezési forma. Az érpataki polgármester elmehet a helyszínre, kiabálhat, nyilatkozhat, táblákat tarthat a magasba – de nem valaki más rendezvényén, hanem annak közelében, ellentüntetőként. Ez történt Orosz Mihály Zoltánnal: kamerák kereszttüzében elmondhatta a véleményét, lefényképezték a tábláját, a róla készült videó bejárta az internetet. Véleménynyilvánítási szabadsága azonban nem terjed ki arra, hogy azok, akikkel ő nem ért egyet, a saját rendezvényükön legyenek kénytelenek őt megtűrni. 

 

Szabó Máté Dániel

TASZ - szakmai igazgató

gyülekezési jog budapest pride dühöngeni Szabó Máté Dániel 2014. 07. 07. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk? Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
  • Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit
  • Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot
  • Csenget a véleményrendőrség Csenget a véleményrendőrség
  • Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr286481687

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Rollerrel és sportkamerával a Budapest Pride-on 2014.07.07. 15:14:11

2014 július 5-én zenével, jókedvvel és aranyos kutyákkal rontott Budapestre a buzilobbi (mint tudjuk, a tudjukkik támogatásával) abból a célból, hogy a nemzet erkölcsét porig rombolja. Ebből ugyan a Pride résztvevői vajmi keveset vettek észre, viszont ...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

Az elfeledett fegyver - a denevérbomba története A második világháború során számos különös és innovatív fegyverötlet született, ám kevés volt olyan szürreális, mint Lytle S. Adams pennsylvaniai fogorvos elképzelése: a denevérbomba. hi-sztori.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) TASZ (16) tasz (5) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard