Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Legális dizájner drogok Új-Zélandon

Legális dizájner drogok Új-Zélandon

Sarosip
Tetszik
0
2014. május 14. szerda, 12:44
film drog dizájnerdrog Részvényes leszek

A TASZ Drogriporter munkatársai idén márciusban Új-Zélandon forgattak arról, hogy miért döntött úgy az ottani kormány, hogy az eddigi tiltó megközelítés nem alkalmas a dizájner drogok visszaszorítására, és hogyan próbál legális, ellenőrzött piacot teremteni néhány alacsonyabb kockázatú szer számára. 

Új-Zéland távol esik a drogkereskedelmi útvonalaktól, ezért a hagyományos kábítószerek kevésbé jutnak el oda, az ott élők javarészt a saját maguk által megtermelt/megtermesztett drogokat fogyasztják. Például a hazai termesztésű füvet, amelynek fogyasztásában dobogós helyen állnak a világon. A lakosság mintegy fele szív Az állam azonban nem különösebben tolerálja ezt a szokást, itt jóval magasabb a kannabisz miatti rendőrségi előállítások száma, mint a legtöbb fejlett országban. A hagyományos drogok hiánya és a rendőri szigor együtt oda vezetett, hogy Új-Zélandon már régóta nagy igény mutatkozott az olyan új drogok iránt, amelyek olcsó és legális alternatívát kínálnak a hagyományos kábítószerekkel szemben (ezeket hívjuk dizájner drogoknak). Jóval hamarabb, mint Európában, a kilencvenes évek végén.

Az új-zélandi kormány végigpróbálta ugyanazokat a módszereket, mint az európai kormányzatok: sürgősségi tiltólistára vétel, a boltok bezárása, a forgalmazók bebörtönzése, generikus lista (szercsoportonként való betiltás). A fő cél a döntéshozók számára sokáig az volt, hogy minél több anyagot tiltsanak be minél rövidebb idő alatt, a kihívást csupán abban látták, hogyan lehet lerövidíteni az időt egy szer piacon való megjelenése és betiltása között. Ez a módszer azonban csődöt mondott, hiszen a dizájnerek már előre fel voltak készülve a betiltásra, és sietve új, még legális helyettesítőszereket dobtak a piacra. A lehetséges kémiai helyettesítők száma végtelen. Ráadásul a folyamatos betiltások állandó változásra ösztökélték a drogpiacot, ami önmagában kockázati forrás: amikor egy új, ismeretlen adagolású, hatásmechanizmusú szer jelenik meg, a fogyasztók nagy eséllyel fogják félreadagolni, túladagolni azt.

2013-ban végül egy egészen más módszerrel próbálkoztak. A parlament szinte teljes egyetértéssel fogadta el a pszichoaktív anyagokról szóló törvényt, amely lehetővé tette a forgalmazóknak, hogy klinikai vizsgálatokkal igazolják, az általuk piacra dobni kívánt szer alacsony kockázatú. Ezután ellenőrzött körülmények között forgalmazhatják ezeket a szereket felnőttek számára. A döntés mögött az a megfontolás állt, hogy amennyiben az új drogok eltüntetése lehetetlen, akkor legalább azt kell megakadályozni, hogy folyamatosan új, veszélyesebb szerek jelenjenek meg a piacon, és érdemes annyit elérni, hogy legalább már a ismert, relatíve alacsonyabb kockázatú szerek maradjanak a forgalomban, a fogyasztó pedig megkapja azokat az információkat, amelyek birtokában elkerülheti a legnagyobb ártalmakat. Ez a megoldás persze nem olyan tetszetős, mint a drogmentes társadalom ígérete, de bár keveset ígér, annál többet képes elérni.

A kormány előzetes engedélyeket adott ki egyes boltoknak, hogy bizonyos, kizárólag szintetikus kannabinoidokat tartalmazó szereket piacra dobjanak még azelőtt, mielőtt a kockázatelemzés módszerét részletesen kidolgozzák. Arra gondoltak, hogy addig is jobban megéri, ha nem a szürkepiacon árusítják ezeket a szereket. Az új szabályozás ebben máris jó eredményeket ért el, a piacon lévő szerek száma néhány hónap alatt jelentősen csökkent, akárcsak a szereket áruló üzletek száma. Ez több, mint amit a korábbi tiltó megközelítés valaha is fel tudott mutatni. A bulvármédia, egyes szülői csoportok és állatvédő szervezetek azonban másként gondolták, és kampányt indítottak az új szabályozás ellen. A bulvármédia felkapta azoknak a szülőknek a történetét, akik rossz szemmel nézték, hogy a gyerekeik ilyen szereket használnak (az új szabályozás szerint persze csak felnőttek vásárolhattak ilyen szereket, a fiatalok a feketepiacon pedig már eddig is hozzájutottak). Állatvédők pedig azzal érveltek, hogy állatkínzás a dizájner drogokat állatokon tesztelni. A közelgő szeptemberi választások miatt a kormány meghátrált, és április végén bejelentette, hogy visszavonják az előzetes engedélyeket, bár magát a törvényt nem, ami hatályban maradt. Jelenleg a következő kormány döntésére vár, mit kezd ezzel a szabályozással.

Tény, hogy az új-zélandi szabályozás körül rengeteg a kérdőjel: vajon hogyan állapítják majd meg, hogy egy szer alacsony kockázatú? Vajon sikerül-e megnyugtató megoldást találni az állatkísérletekre (amiket egyébként a legális iparágakban is folytatnak)? Azonban érdemes szem előtt tartani, hogy tökéletes megoldás nincs, a jogalkotók gyakorlatilag csak két tökéletlen megoldás között választhatnak, és azt kell mérlegelniük, hogy a kettő közül vajon melyik jár nagyobb ártalommal a társadalom egészére. Ha pedig a kérdést így tesszük fel, akkor az új szabályozás mellett jóval meggyőzőbb érvek szólnak. Ha már azt sikerül elérni, hogy a korábban folyamatosan őrült dervis-táncot járó drogpiac megnyugodjon és némi stabilitást mutasson, már az is hatalmas eredmény. Mivel egy új, a világon kipróbálatlan szabályozásról van szó, a felmerülő kérdéseket csak útközben lehet megoldani, ezért nagyon fontos, hogy a kormány gondosan monitorozza és értékelje az eredményeket, kiigazítsa a hibákat.

És persze van még egy kérdés: ha a rendszer lényege, hogy a kevésbé kockázatos szerek kerüljenek a piacra, akkor vajon miért kell szintetikus kannabisz-szerű anyagokat árulni, miért nem a természetes növény kerül forgalmazásba? Hiszen arról jóval többet tudunk, és ez a tudás azt mutatja, hogy maga a növény jóval kevésbé kockázatos, mint a különféle szintetikus verziók. Az új-zélandi kormány nem volt olyan bátor, mint az uruguay-i, és nem mert szembemenni az ENSZ kábítószer-egyezményeivel, amelyek a kannabisz-növényt tiltólistára helyezték. Hosszú távon azonban az egész új-zélandi szabályozás szembemegy az ENSZ egyezmények szellemiségével, hiszen a totális tiltás helyett a piac szabályozására, a drogmentesítés helyett az ártalmak csökkentésére törekszik.

Sárosi Péter
videó: Takács István Gábor és Sárosi Péter

film drog dizájnerdrog Sarosip 2014. 05. 14. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról? Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
  • Csenget a véleményrendőrség Csenget a véleményrendőrség
  • Miközben rájuk hárítja a felelősséget, csökkenti a kormány az önkormányzatok mozgásterét Miközben rájuk hárítja a felelősséget, csökkenti a kormány az önkormányzatok mozgásterét
  • Mit kell tudniuk az idén érettségizőknek? Mit kell tudniuk az idén érettségizőknek?
  • Változtak a szabályok – kit tesztelnek koronavírusra, kit különítenek el? Változtak a szabályok – kit tesztelnek koronavírusra, kit különítenek el?

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr686162536

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

DZSANGALA - GREGORY FÁJA Szerelmes kamaszként jópáran véstük bele a fákba kedvesünk és saját nevünk kezdőbetűjét, valamint az aktuális dátumot, így kifejezve szerelmünket egy szemmel látható és fogható bizonyíték formájában. Az angliai születésű ausztrál utazó, Gregory bár nem egészen ilyesfajta indíttatásból, de… geogulliver.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) lmbt (5) LMBT (10) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) tasz (5) TASZ (16) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard