Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
A krími drogfogyasztók a túlélésért küzdenek 

A krími drogfogyasztók a túlélésért küzdenek 

Sarosip
Tetszik
0
2014. április 9. szerda, 10:50
drog kábítószer emberi jogok metadon hepatitis heroin AIDS Oroszország HIV Krím dühöngeni Részvényes leszek

putinka.jpgAz orosz megszállással a Krím lakóinak vissza kell állítaniuk az órájukat, ugyanis átkerülnek a moszkvai időzónába. Ez csak egy szimbolikus változás. Az orosz birodalom alattvalóiként a krímieknek meg kell szokniuk, hogy ezentúl nem csak időzóna fogja őket elválasztani Európától, de számos olyan joguktól is megfosztják őket, amelyek tőlük nyugatra magától értetődőnek számítanak. Az egyetemre jelentkezők például ezután kizárólag oroszul tehetnek vizsgát. A melegek és leszbikusok könnyen áldozatául eshetnek a melegellenes orosz törvénynek, ami “homoszexuális propagandaként” büntethet egy nyilvános csókot is. A külföldről támogatást elfogadó civil szervezeteket “idegen ügynökként” fogják regisztrálni. SIM kártyát csak úgy lehet majd vásárolni, ha a vásárló regisztrálja az útlevelét, így a hatóságok nyomon követhetik a gyanús ellenzéki elemeket. Nem utolsó sorban bezárják azokat a hatékony megelőző programokat, amelyek az elmúlt évtizedben sikeresen szorították vissza a vér útján fertőző HIV-vírust. 

Ukrajna, különösen annak keleti fele, már évtizedek óta küzd a HIV-járvány rémével. Európában itt a legmagasabb a HIV-fertőzöttek aránya (1,3%). A fertőzések túlnyomó többségéért azonban nem a védekezés nélküli szex felelős, hanem a tűk és fecskendők megosztása. Nem csak azért van ez így, mert Ukrajnában a 90-es évektől óriási heroinfogyasztási hullám söpört végig. Az intravénás drogfogyasztás ugyanígy elterjedt Európa legtöbb országában, súlyos HIV-járvány kitörése nélkül. Európa fejlettebb részén ugyanis már korán felismerték a kormányok, hogy ártalomcsökkentő programokkal a járvány könnyen megfékezhető. Ilyen program a tűcsere, amely a fogyasztókat steril fecskendőkkel látja el, illetve az ún. helyettesítő opiát program, amely az utcai heroint legális gyógyszerekkel, így metadonnal vagy buprenorfinnal helyettesíti. A metadont az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a létfontosságú gyógyszerek listájára is felvette. Ukrajnában sajnos hosszú ideig a tűcsere programok a tűrt, a metadon programok a tiltott kategóriába tartoztak, akárcsak Oroszországban (lásd a TASZ filmjét!). Kizárólag a szovjet típusú narkológiai ellátás volt elérhető. Ez gyakorlatilag arról szól, hogy a drogfüggőt néhány hétre egy kórház zárt osztályára fektetik be, ahol detoxikációs kezelést kap (értsd: gyógyszerekkel kómaközeli állapotban tartják), majd rehabilitáció nélkül szélnek eresztik. Az így “kezeltek” többsége ugyanott folytatja, ahol abbahagyta, az utcai drogfogyasztással járó életforma gyorsan lerontja az egészségüket és a társadalom peremére szorulnak.

Az alábbi videót Igor Kuzmenko ukrán aktivista készítette a krími metadon programban részt vevő emberek beszámolóiból (a magyar felirat bekapcsolható alul!)

2004-ben a narancsos forradalom nyomán Ukrajnában is széles körben bevezették az EU-ban már sikeres ártalomcsökkentő programokat. A járványt az elmúlt években sikerült megfékezni: 2012-ben először mértek csökkenést a HIV fertőzések számában a 90-es évek vége óta (bővebben itt!). A metadon ráadásul nem csak a járványmegelőzésről szól. A heroinfüggők gyakran követnek kisebb vagyon elleni bűncselekményeket, hogy beszerezzék a következő adagot. A metadon terápia a bizonyítékok szerint minden más módszernél (beleértve a börtönt is) hatékonyabb az ilyen beszerzési bűncselekmények visszaszorításában. Segítségével a fogyasztó rendezheti a családi életét, kezelést kaphat betegségeire és munkát találhat. A Krímben, a járvány által legsúlyosabban érintett régiók egyikében, jelenleg több mint 800 ember részesül metadon terápiában. Sokan már régóta halottak lennének, ha még mindig az utcán kellene heroin után kutatniuk, ehelyett most családjuk van és dolgoznak.

tuntetes.jpg
Tüntetők a metadon mint létfontosságú gyógyszer biztosítása mellett tüntetnek az Egészségügyi Minisztérium előtt

Viktor Ivanov, az orosz szövetségi drogellenes ügynökség vezetője azonban bejelentette, hogy a krími metadon programokat meg fogják szüntetni, a páciensek mehetnek vissza heroint fogyasztani az utcára, vagy el kell költözniük az országból. Igor Kuzmenko-ra is ez vár, aki néhány évvel ezelőtt részt vett Budapesten a TASZ és a Witness Alapítvány közös tréningjén, ahol a filmkészítés rejtelmeibe vezettük be. Azóta számos remek filmet töltött fel a netre, amelyek az orosz nyelvterületen élő drogfogyasztók problémáiról szólnak. A legutóbbi filmjében maguk a metadon programon részt vevő páciensek szólalnak meg, és mondják el saját szavaikkal, milyen katasztrofális hatással jár majd az életükre, ha a programokat megszüntetik.

Ivanov, Putyin egyik bizalmi embere, aki korábban együtt dolgozott vele a leningrádi KGB-ben, a világ legnagyobb drogellenes ügynökségét vezeti, amelynek több mint 40 ezer alkalmazottja és igen nagy politikai befolyása van. Amióta Amerika visszavonult a világ drogcsendőre pozícióból (gondoljunk csak az colorado-i és washington-i fűlegalizációra), az oroszok megpróbálják átvenni ezt a szerepet. A krími metadon programok bezárása újabb frontot nyit az ártalomcsökkentés filozófiáján alapuló európai és a drogfogyasztók megfélemlítésén és kiközösítésén alapuló orosz drogpolitikák között. Ez a harc végső soron egyáltalán nem a drogokról szól, hanem a társadalom peremére szorult emberek túléléshez való jogáról.

Sárosi Péter 

drog kábítószer emberi jogok metadon hepatitis heroin AIDS Oroszország HIV Krím dühöngeni Sarosip 2014. 04. 09. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról? Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
  • Nem büntetheti meg az állam azt, aki dudálással nyilvánít véleményt Nem büntetheti meg az állam azt, aki dudálással nyilvánít véleményt
  • Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást
  • Megbéníthatják a szerkesztőségeket, ha nem hisznek az államnak Megbéníthatják a szerkesztőségeket, ha nem hisznek az államnak

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr925996317

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

A helgolandi csata 01. Európa északi területei amolyan félreeső peremvidékként szerepelnek a köztudatban, és gyakran a történelemkönyvekben is. Valójában azonban a Baltikum már az ókor óta kiemelt szerepet játszott a kontinens életében, és nemcsak gazdasági, hanem politikai és katonai szempontból is. A térség két domináns… htenger.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) lmbt (5) LMBT (10) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) tasz (5) TASZ (16) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard