Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Lapít, mint politikus a fűben

Lapít, mint politikus a fűben

dojcsakdalma
Tetszik
0
2014. április 8. kedd, 13:14
újságírás sajtószabadság Részvényes leszek

tumblr_li7g29uFhM1qi4psoo1_500.jpg

Lesütött szemmel telefonál, mereven a távolba nézve elszalad, felháborodik, hogy miért nem hagyják őt békén. Ezek a leggyakoribb reakciók, ha politikusokat kérdeznek újságírók kellemetlen témákban. Szélsőséges esetben még kioktatás is jut a kérdezőnek: Pintér Sándor udvariatlannak tartja a riportert, akinek kerek perec megmondta, hogy nem akar válaszolni, az mégis - szerinte - fiatal hölgyhöz nem méltó módon újra megkérdezi, hogy mit gondol a miniszter a forint gyengülésének okairól.

Vagy ott van Kósa Lajos és az anyatejgyűjtés ügye: a debreceni polgármester diszkréten kilépett a kamera látószögéből a kellemetlen kérdés után, és megpróbált alkut kötni a riporterrel, hogy ugyan kérdezzen már olyat tőle, amire pozitívan lehet válaszolni, mert ellenkező esetben nem mond semmit. "De nekem ez szabad. Ön azt kérdez, amit akar, én meg arra válaszolok, amire akarok." A kevéssé ismert politikusok mezőnyében is vannak erős indulók, Rubovszky György például egyenesen piócának minősítette a Paksról kérdező újságírót, miközben futólépésben próbált meglépni előle és a kérdése elől. A kampányban sem a sajtószabadság diadala volt, amikor a miniszterelnök sajtófőnöke azt sérelmezte, hogy az újságíró kiabál az utcán, és zavarja a méltóságos urat, aki az emberekkel beszélget. És ez tényleg csak az utóbbi néhány hét termése. Jogvédőként szívesen képviselnék olyan újságírókat, akiket azért perelnek be politikusok, mert ilyen helyzetben rámutatnak arra, hogy ki is az érdemi munka nélkül, közpénzen hízó pióca.

Az, hogy némely magyar politikusról nehéz eldönteni, hogy vannak-e saját gondolatai a meggazdagodáson kívül, vagy csak a pártközpont utasításait teljesítő zombiszerű lény, nem ennek a parlamenti ciklusnak az eredménye. Ám a kínos ügyekben mutatott arrogancia és a sajtó szerepének teljes félreértelmezése csúcsra járt az utóbbi években. Vicceskednek az indexesek az Országgyűlésben? Kitiltás. A parlamenti karzatra szorított  fotósok lefényképezik a pulpitusról beszélő miniszterelnök jegyzeteit? Kitiltás. Vagy éppen már eleve be sem engedjük a nekünk nem kedves médiumokat, ahogyan tette ezt a Fidesz és a DK a vasárnapi választási rendezvényeiken. 

A jelenlegi rendszerben az újságíró dolga az, hogy a hatalomnak tetsző kérdéseket tegyen fel, ne legyen tolakodó, és értse meg, hogy a kellemetlen kérdéseivel csak a honatyák drága idejét rabolja. Válaszolni úgysem fognak, akkor meg minek itt erőszakoskodni? A magyar politikusok nyűgnek érzik a kritikus sajtót, és minden eszközzel igyekeznek irtani. Aztán felháborodnak, ha nem minden médium olyan kedves és segítőkész, mint a közszolgálati csatornák, és nem minden újságíró egy mikrofonállvány, mint Obersovszky Péter.

Pedig a választott politikusok csak azért lehetnek ott, ahol, mert az állampolgárok felhatalmazták őket erre. Éppen ezért minden hivatalban töltött percükkel és minden meghozott döntésükkel ugyanezeknek a választópolgároknak kell elszámolniuk. Mivel a választókerületi képviselőm nem küld nekem minden munkanapja végén egy e-mailt, amiben elmeséli, hogyan élt aznap a tőlem kapott felhatalmazással, ezért kell valaki, aki helyettem utánajár ennek. Ez lenne az újságíró. Az újságíró jogosan járhat a politikusok nyakára, hogy a választópolgárok helyett, hivatásszerűen kérje számon, mit tett ma a képviselőjük a közjóért. És ha a riportalany nem tud válaszolni a felhatalmazóinak, akkor a következő ciklusban kereshet másik állást.

Ez az érvelés minden demokrata szívének kedves, de a jelen valóságában sántít. Magyarországon nem fenyegeti népszerűség-csökkenés azt a politikust, aki nem tud kínos kérdésekre frappáns válaszokat adni. Egyre kevesebben fogyasztunk politikai híreket, és egyre többen nem a valós teljesítményük alapján ítéljük meg a politikusainkat, hanem annak függvényében, hogy melyik táborhoz tartoznak. Ha a mi kutyánk kölyke, mondhat bármit, szeretjük, ha a másik csapatban játszik, megint csak mindegy, mit mond, biztosan hazudik. Ebben a közegben nem éri meg kemény interjúkat készíteni az újságíróknak, és nem éri meg válaszolni a politikusoknak.

Persze a világ legfejlettebb demokráciáiban sem működik az a tiszta rendszer, amelyben a sajtó a hatalom legfedhetetlenebb kritikusa és ellenőrzője. Ám Magyarországon a szabályozás és a társadalmi környezet is távol áll ettől az idealizált modelltől, amin a gazdasági válság csak tovább rontott. A média világszerte függ a hirdetői bevételektől, ami szükségszerűen torzítja a megjelenő tartalmat. A nagy kólacég drága hirdetéseit rendszeresen közlő újság nem fogja oknyomozó cikkben feltárni, hogy az ital titkos receptjének meghatározó komponense a darált salak. A magyar médiapiac torz szerkezetének köszönhetően nálunk nem csak a piaci szereplők reklámbevételeitől függenek a médiumok, hanem az államtól is. A kis reklámpiacon sokat jelent, hogy a kormány és az ahhoz közeli vállalatok hol hirdetnek. Sokan nem engedhetik meg maguknak, hogy kritikus cikkeik miatt elveszítsék a kormányzati reklámmegrendeléseket, inkább ellavíroznak a kellemetlen sztorik mellett. És persze vannak az olyan újságok, rádió- és tévécsatornák, melyek egyenesen a hatalom dicsőítéséből élnek, ők kapják is rendesen az állami megrendeléseket.

A pártos sajtó léte önmagában nem sodorja veszélybe a demokráciát. De ha nem maradnak olyan médiumok, ahol olyan újságírók dolgoznak, akik valóban public watchdogként működnek, vagyis ráharapnak a tilosban járó politikus lábszárára, és addig nem engedik el, amíg a) nem mondja el az igazat, vagy b) olyat hazudik, amit tételesen meg lehet cáfolni, akkor hosszú távon bajban leszünk. A magyar politika tálcán kínálja a szaftosabbnál szaftosabb ügyeket, mégis van olyan év, amikor nincs kinek odaadni az oknyomozó újságírásért járó Göbölyös József Soma díjat.

Az újságírói és a jogvédői lét sokban hasonlít: olyan falaknak kell nekirontanunk újra és újra, amik lehet, hogy csak a századik nekifutásra dőlnek le. Következetesen és folyamatosan ostromolni ezeket a falakat kemény munka, de egyben nagy szabadság is: szabadon kimondhatjuk és leírhatjuk a gondolatainkat, és az lehet a mindennapi foglalkozásunk, hogy a hatalmat kritizáljuk anélkül, hogy retorziótól kellene tartanunk. Ez a lehetőség keveseknek adatik meg, akinek mégis, annak kötelessége élni is vele mindig, minden körülmények között. Ha a kevés szerencsés nem így tesz, akkor tényleg felesleges erőltetnünk ezt a demokrácia dolgot.


Dojcsák Dalma

TASZ szólásszabadság szakértő

újságírás sajtószabadság dojcsakdalma 2014. 04. 08. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája
  • A koronavírus-járvány még jobban megmutatja, hogyan akadályozza az állam a sajtó munkáját A koronavírus-járvány még jobban megmutatja, hogyan akadályozza az állam a sajtó munkáját
  • A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás
  • Így változtak a kijárási szabályok a húsvéti hosszúhétvégére Így változtak a kijárási szabályok a húsvéti hosszúhétvégére
  • Mire kell figyelned, hogy ne legyél „rémhírterjesztő”? Mire kell figyelned, hogy ne legyél „rémhírterjesztő”?

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr905869688

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

DZSANGALA - GREGORY FÁJA Szerelmes kamaszként jópáran véstük bele a fákba kedvesünk és saját nevünk kezdőbetűjét, valamint az aktuális dátumot, így kifejezve szerelmünket egy szemmel látható és fogható bizonyíték formájában. Az angliai születésű ausztrál utazó, Gregory bár nem egészen ilyesfajta indíttatásból, de… geogulliver.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) lmbt (5) LMBT (10) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) tasz (5) TASZ (16) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard