Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Nem titkosították a paksi szerződések háttéranyagait!

Nem titkosították a paksi szerződések háttéranyagait!

hidvégifanny
Tetszik
0
2014. március 1. szombat, 9:55
információszabadság közérdekű adat minősített adat Részvényes leszek

mrevil.jpg

Lázár János és Jávor Benedek csütörtökön az ELTE jogi karán szűk körben, az újságírókat kitiltva próbáltak meg vitatkozni a paksi bővítésről. Kár, hogy egyikük sem tudja, miről beszél, hát még, hogy miről szavaz. De sebaj, nem csak ők, a komplett magyar közélet is úgy beszél a paksi beruházás hatásvizsgálatáról, az ezzel kapcsolatos számításokról, háttértanulmányokról, mintha azokat titkosították volna. Pedig ez nem igaz, nem titkosították őket, csak a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium szerint titkosak.

A kettő között van egy apró különbség: ha az előbbiről lenne szó, esélyünk sem lenne megismerni a dokumentumokat, míg utóbbi esetében olyannyira van, hogy már folyamatban is van az a per a közérdekű adatok kiadása iránt, amelyben a TASZ képviseli az Energiaklubot.

Jávor:„Már ezért érdemes volt ezt a vitát megrendezni, mert olyan információkhoz jutunk, amiket eddig nem osztottatok meg a nyilvánossággal.”

Lázár:„Ha meghívsz egy kávéra, neked elmondanám.”

Jávor:„Attól tartok az államtitoksértés lenne, mert ezeket az adatokat tíz évre titkosítottátok.” Lázár:„Nem államtitok, csak szolgálati titok.”

Mit jelent az, hogy egy iratot titkosítanak?

A titkosítás egy ma már pontatlan köznyelvi fogalom, arra utal, hogy egy információt a minősített adatokról szóló törvény alapján minősítenek. Régen ez volt az államtitok, de 2009 óta sem az államtitok, sem a szolgálati titok fogalma nem létezik. Mint ahogy az államtitoksértést sem így hívjuk már, hanem minősített adattal visszaélésnek (Btk. 265. § (1)).

A magyar jogrendszer egyik óriási hiányossága, hogy ha egy adatot minősítenek, akkor nincs hatékony jogorvoslati lehetőség az állampolgárok kezében, a hatalom számára ez pedig lehetőséget teremt arra, hogy ezzel visszaéljenek. Az egyetlen eszköz, hogy titokfelügyeleti eljárást kezdeményezünk a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnál. Ez az eljárás viszont annyit ér, mint szarnak a pofon.

De akkor nyilvánosak az adatok vagy sem?

Az NFM az Energiaklub adatigénylését arra hivatkozva utasította el, hogy a kért adatok az orosz-magyar megállapodás előkészítését, tehát a döntés megalapozását szolgálták és ezért ezek tíz évig titkosak.

A választ tehát a döntést megalapozó adatok jogi helyzete adja meg, aminek önmagában semmi köze az „államtitkokhoz”, ugyanis ha egy adatot titkosítanak, akkor azt a titkot meg kell őrizni, ahhoz a titokban tartás kötelezettsége társul, amitől nem lehet eltérni. Döntés-előkészítő adatnál viszont csak a titokban tartás lehetőségéről van szó, arról, hogy az adatkezelőnek lehetősége van úgy dönteni, hogy egy ideig nem mutatja meg az adatot a nyilvánosságnak, de ezt a döntését bíróság előtt is meg kell tudnia védeni. A TASZ stratégiai céljai közé tartozik a bírósági gyakorlat tesztelése a döntéseket megalapozó adatok kapcsán, a paksi perrel összefüggésben erről bővebben itt írtunk.

Most pedig egy kis játék következik: számoljuk meg, hányszor hangzik el a „titkosít” szó a 444.hu videójában, amiben arról kérdezték a parlamenti képviselőket, hogyan tudják eldönteni, hogy vajon jó-e ez a megállapodás, ha nem tudnak róla semmit! Én hétig jutottam, és a rendkívül bosszantó ebben az, hogy egy olyan politikus sem volt, akinek akár csak halvány fogalma lett volna arról, hogy vajon ezek az adatok jogi értelemben megismerhetők-e vagy sem.

Megnyugvást találhatnak az ország sorsáról döntő képviselők Sólyom László szavaiban, akinek az információs jogok magyarországi meghonosításában elvitathatatlan érdemei vannak, de még ő sem vette a fáradságot, hogy pontosan fogalmazzon:

„Tény, hogy a rendkívüli horderejű szerződés megkötése meglepetésként érte nemcsak a „magyar embereket”, hanem a magyar energiaipart, sőt a kormányt is. Az is tény, hogy nemcsak az előkészítés folyt titkokban, de minden adatot, amely a döntés felelős megítéléséhez szükséges lenne, tíz évre titkosítottak.”

Nemcsak az a probléma, hogy egyébként a szavakból élő jogászok, újságírók és politikusok pongyola kifejezéseket használnak, hanem az, hogy éppen ezen a pár betűnyi különbségen múlik, hogy igenis jogunk van megismerni a  paksi bővítésről szóló döntés mögötti indokokat!

 

Hidvégi Fanny, TASZ Adatvédelmi és információszabadság programvezető

információszabadság közérdekű adat minősített adat hidvégifanny 2014. 03. 01. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
  • Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit
  • Csenget a véleményrendőrség Csenget a véleményrendőrség
  • Nem büntetheti meg az állam azt, aki dudálással nyilvánít véleményt Nem büntetheti meg az állam azt, aki dudálással nyilvánít véleményt
  • Megbéníthatják a szerkesztőségeket, ha nem hisznek az államnak Megbéníthatják a szerkesztőségeket, ha nem hisznek az államnak

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr715837054

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

DZSANGALA - GREGORY FÁJA Szerelmes kamaszként jópáran véstük bele a fákba kedvesünk és saját nevünk kezdőbetűjét, valamint az aktuális dátumot, így kifejezve szerelmünket egy szemmel látható és fogható bizonyíték formájában. Az angliai születésű ausztrál utazó, Gregory bár nem egészen ilyesfajta indíttatásból, de… geogulliver.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) tasz (5) TASZ (16) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard