Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
„Nagyobb eséllyel csap agyon egy műhold, mint hogy HIV-et kapjak." - 1.rész

„Nagyobb eséllyel csap agyon egy műhold, mint hogy HIV-et kapjak." - 1.rész

Bagyinszky Feri
Tetszik
0
2014. február 25. kedd, 10:10
hiv prevenció Részvényes leszek

satellite-67718_640-2.jpg

A HIV 1983-as felfedezése óta több mint 30 év telt el, mégis a mai napig rengeteg káros tévhit és félelem társul a vírushoz és a járvány természetéhez. A TASZ jelenti HIV-témájú bejegyzéseire érkezett kommentek inspirálták a mostani két részes sorozatunkat, hogy leromboljuk a közkeletű mítoszt, miszerint olvasóink többségét a HIV egyszerűen elkerüli. Mítoszirtás következik és előre is elnézést kérünk a néhol durva vagy nem „píszí” kifejezésekért.

1. „Ha csak házasság után szexelünk, csak a házastársunkkal, nem drogozunk akkor nem leszünk AIDS-esek.” - avagy a monogámia, mint a megoldás mítosza

A monogámia valóban lehetséges védekezési mód a HIV ellen, csak nagyon nehezen kivitelezhető. Itt nem a házastársi vagy partneri hűségről van szó, hanem arról, amit a kommentelő evidenciaként kezel. Szerinte szűzen kell házasodni, természetesen mindkét félnek, és onnantól kezdve csakis az az egy partnerünk lehet. További fontos intelem, hogy a drogozást is teljesen mellőzzük. Ha lehet, akkor a drogozás kifejezéssel vegyünk egy kalap alá mindent, a HIV szempontjából teljesen biztonságos füvezést és a - vér útján történő fertőzés miatti - legkockázatosabb, injektáló szerhasználatot is. Ezzel egyrészt erősítjük a droghasználókkal szembeni előítéleteket, másrészt elkenjük azt az egyértelmű és éles határt, hogy hogyan terjed és hogyan nem terjed a HIV.

A HIV terjedhet szexuális úton, vér útján – szennyezett eszközökkel vagy vérkészítményekkel - illetve anyáról gyermekre, szülés vagy szoptatás közben. A fertőződéshez mindig szükség van a vírus jelenlétére azokban a testnedvekben, amelyek közvetíthetik a HIV-et: vér, ondó, hüvelyváladék, anyatej és kell egy „kapu”, vagyis hámsérülés, amelyen keresztül a kórokozó bejuthat a szervezetbe.

A kommentben felvázolt helyzet ma már nem reális. A legtöbben nem szűzen házasodnak és a házasság is általában későbbi életkorra tolódik ki. Ezalatt pedig előfordul egynél több szexuális partner is. Az egyetlen partner koncepciója tehát ritka, megoldásként viszont adott a partnerkapcsolati monogámia lehetősége is. Ilyenkor azonban fontos, hogy az előéletünket lezárjuk egy HIV-szűréssel, hiszen csak így lehetünk abban biztosak, hogy nem fertőzzük meg új partnerünket.

Ugyanakkor a monogám partnerkapcsolatnak, mint prevenciós lehetőségnek is van egy nagy gyengesége, méghozzá az, hogy kétszereplős a játék. Bár a monogám párkapcsolat általánosságban biztonságos, pontosan az egymásba vetett bizalom miatt a szexuális együttlét egyáltalán nem felel meg a biztonságosabb szex technikai szabályainak. A legtöbb monogám párkapcsolat esetén nem használnak óvszert és sajnos ez igaz egy esetleges félrelépés esetén is. Mivel a biztonságosabb szex technikája nem épül be a napi rutinba, a monogám párkapcsolatban élők egy kaland esetén ritkábban használnak óvszert, mint a partnereiket gyakrabban váltogatók. Ráadásul sokkal ritkábban, vagy egyáltalán nem járnak szűrésre. Ezek pedig együttesen megnövelik a HIV vagy más szexuális úton terjedő fertőzések kockázatát.

Gyakran - ahogy a kommentben is - keveredik a HIV illetve az AIDS fogalma. A kommentelő valószínűleg a HIV-re gondolt, amikor AIDS-ről írt, hiszen az AIDS, azaz a szerzett immunhiányos tünetegyüttes a HIV által legyengített immunrendszerű embereknél kialakult állapotot jelenti. Az AIDS kialakulását antiretrovirális terápiával lehet megelőzni, nem pedig a házasság utáni monogám szexuális kapcsolattal.

2. „Engem nem fenyeget mert nem vagyok drogos vagy buzi, de még kurvákhoz sem járok.” - avagy az „én nem vagyok érintett” mítosza

A HIV-járvány szempontjából létezik számos kulcsfontosságú érintett csoport, akik számára célzott prevenciós programokat működtetnek, illetve a HIV-vel kapcsolatos kommunikációban is kiemelten jelennek meg. Ide soroljuk az injektáló szerhasználókat, a szexmunkásokat, a meleg férfiakat és más férfiakat akik férfiakkal létesítenek szexuális kapcsolatot (MSM=gay men and other men who have sex with men), a migránsokat, de a globális trendek miatt ide tartoznak a fiatalok és a nők is.

A világon többféle domináns terjedési mód létezik, míg Kelet-Európában főleg az injektáló szerhasználat útján, addig Afrikában főleg heteroszexuális úton terjed a HIV. Általánosságban elmondható, hogy a HIV-járvány minden régióban azokat a csoportokat érinti leginkább, akiknek nem biztosított a jog előtti egyenlősége, mint például a nőké Afrikában. Emellett a legtöbb érintett csoport tagjai társadalmi előítéletek vagy kriminalizáció miatt rejtőzködésre, a társadalom peremére szorulnak, mint az injektáló droghasználók vagy a szexmunkások és klienseik.

Magyarországon az MSM-populáció a leginkább érintett a járvány szempontjából. Érthető tehát, hogy egyrészt a prevenciós programok, másrészt a HIV-területen megjelenő kommunikáció is kiemelten az MSM-közösséget célozza. Probléma akkor van, amikor ez hamis biztonságérzetet kelt a többségi társadalomban, ha kialakul az a tévhit, hogy aki nem tartozik egyetlen érintett csoporthoz sem, az nem fertőződhet meg HIV-vel.

Vannak a HIV szempontjából biztonságos és magas kockázattal járó viselkedési formák. Injektáló droghasználat estén például nem az okozza a HIV-fertőzés kockázatát, hogy valaki anyagot szúr be magának, hanem ha ezt szennyezett tűvel teszi. Tehát nem a csoporthoz való tartozás, hanem a viselkedés jelent kockázatot. Aki azt gondolja, hogy ő nem fertőződhet meg a vírussal, mert nem tartozik egyik kiemelt fontosságú érintett csoportba sem, az magas kockázatot vállal. A HIV nem válogat, számára mindegy, hogy a gazdatest milyen nemű, mi a szexuális irányultsága, vagy éppen a gazdasági háttere.

Természetesen egy olyan közösségben, ahol a HIV-fertőzés előfordulása magasabb mint az átlag populációban, nagyobb valószínűséggel találkozhatunk HIV-vel élőkkel, ezért is kiemelt fontosságúak a célzott prevenciós és szűrőprogramok.

3. „ÉRTELMES emberek VÉDEKEZNEK, és NEM B…NAK fűvel fával.” avagy „nem kéne mindenkinek mindenkivel kupakolni” - avagy a „nekem kevés partnerem volt” mítosza

A partnerek számával arányosan nő annak is az esélye, hogy legyen köztük olyan, aki HIV-vel él. De csak az esély latolgatására nem lehet prevenciós programokat építeni. Fontos, hogy a prevenciós üzenetek is kihangsúlyozzák, hogy akár egyetlen partnertől, egyetlen alkalommal is meg lehet fertőződni, amennyiben nem tartjuk be a biztonságosabb szex szabályait.

Emellett a „fűvel-fával” elég tágan értelmezhető fogalom. Egyénenként változhat, hogy ki hány partnert tart soknak vagy éppen kevésnek. Ami számomra teljesen normális, az lehet, hogy a másik értékrendje szerint túl sok, míg megint más szerint pedig túl kevés partner. Akárhány partnerünk is volt vagy lesz életünk során, érdemes betartani a biztonságos szex szabályait, illetve tartós kapcsolat kialakulásakor együtt elmenni HIV-szűrésre.

4. „Biztos nem megyek szűrésre hogy a Mo-n marginálisan előforduló vírust ott szűressem ahol HIVesek fordulnak meg naponta…” - avagy a „miért nem járok HIV-szűrésre” mítosza illetve tévhitek arról, hogyan fertőz a HIV

Rengeteg indokkal és kifogással találkoztam már, hogy miért nem megy el valaki HIV-szűrésre. A már említett “én nem vagyok érintett” kifogás mellett vannak, akik félnek egy esetleges pozitív eredménytől - „jobb nem tudni” hozzáállás - vagy egyszerűen csak rettegnek a vérvételtől. Azzal az indokkal azonban, hogy valaki azért nem megy el szűrésre, mert attól tart, hogy az ott megjelenő HIV-vel élőktől elkaphatja a vírust még én sem találkoztam.

Egyrészt a HIV-vel élők a HIV-osztályok ambulanciáin fordulnak meg, és nem naponta, hanem ideális esetben három havonta járnak kontroll vizsgálatokra. A HIV-szűrőállomások nem végeznek gondozást és fordítva, a gondozó helyeken nincs HIV-szűrés szolgáltatás. Tehát egyrészt aki HIV-szűrésre megy, az nem találkozik a szűrőállomásokon státuszukat már ismerő HIV-vel élőkkel.

Másrészt a HIV nem terjed hétköznapi érintkezés során vagy egészségügyi intézményekben Tehát teljesen biztonságos egy HIV-vel élő mellett a váróban ülni, utána WC-t használni, ahogy biztonságos HIV-vel élővel egy háztartásban élni is. Az egészségügyben pedig zárt vérvételi rendszert használnak, a vérvételi eszközök legfeljebb az egészségügyi dolgozóra jelenthetnek kockázatot, ha például belenyúl egy használt tűbe.

Ráadásul a legtöbb diagnosztizált HIV-vel élő élőbb-utóbb - az új kezelési protokollok szerint egyre korábban -  elkezd gyógyszert szedni az AIDS állapot kialakulásának megelőzésére, aminek „mellékhatásaként” szexuális úton sem fertőznek. Így élhetnek akár védekezés nélküli szexuális életet HIV-negatív partnerükkel, vagy vállalhatnak és szülhetnek természetes úton gyereket is. Egy gyógyszert szedő HIV-vel élő elhanyagolható kockázatot jelent a fertőzés továbbadása szempontjából, szemben azokkal, akik akármilyen elgondolásból nem járnak szűrésre és nem ismerik HIV-státuszukat.

A HIV megáll az országhatárokon? A véradás ideális lehetőség HIV-szűrésre? Melyik fertőz jobban az influenza vagy a HIV? Hamarosan folytatjuk a második résszel. De addig se kíméljetek minket a kommentjeitekkel!

Bagyinszky Ferenc - HIV/AIDS programvezető, TASZ

(foto: Pixabay)

hiv prevenció Bagyinszky Feri 2014. 02. 25. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Iskolaőrökkel élezi a kormány a szegregációt Iskolaőrökkel élezi a kormány a szegregációt
  • Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot
  • Miközben rájuk hárítja a felelősséget, csökkenti a kormány az önkormányzatok mozgásterét Miközben rájuk hárítja a felelősséget, csökkenti a kormány az önkormányzatok mozgásterét
  • Mit kell tudniuk az idén érettségizőknek? Mit kell tudniuk az idén érettségizőknek?
  • Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr925830827

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: A "demokrácia" őrei... 2014.02.25. 21:27:44

A TASZ éppen az AIDSről ír. Ők persze nem az egyetlen jogvédők, és nem is csak erről írnak. Az AIDS témája nálunk eddig viszonylag háttérben maradt. Nem is véletlenül. Persze az is tény, hogy a Go West  című számot, egy segélykoncertet már említettük e...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

A helgolandi csata 01. Európa északi területei amolyan félreeső peremvidékként szerepelnek a köztudatban, és gyakran a történelemkönyvekben is. Valójában azonban a Baltikum már az ókor óta kiemelt szerepet játszott a kontinens életében, és nemcsak gazdasági, hanem politikai és katonai szempontból is. A térség két domináns… htenger.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) tasz (5) TASZ (16) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard