Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Egyet előre, kettőt hátra - egyeztetések a kormánnyal - 1.rész

Egyet előre, kettőt hátra - egyeztetések a kormánnyal - 1.rész

kapronczay
Tetszik
0
2013. december 27. péntek, 10:49
kormány hajléktalan tanulni fogyatékosság Részvényes leszek

dialogk.jpg

A TASZ tevékenysége során kormányzati szervekkel is konzultál, hogy céljait elérje. A konzultáció minőségét gyakran kritizáljuk akár a lehetetlen - pár napos, órás - véleményezési határidők, akár a javaslataink érdemi vizsgálat nélküli lesöprése miatt. A következő sorozatban az Emberi Jogi Munkacsoportban folyó eddigi munkáról számolunk be, és megvizsgáljuk, hogy vajon minden feltétel adott-e ahhoz, hogy érdemi munkát végezhessünk, illetve hogy tényleges befolyással lehessünk a kormányzati döntéshozásra.

A Kormány 2012-ben határozattal hozta létre javaslattevő, véleményező és tanácsadói tevékenységet végző testületeként az Emberi Jogi Munkacsoportot, amibe civil szervezetek pályázat útján nyerhettek tagságot. A Munkacsoporton belül tematikus almunkacsoportokat hoztak létre; a TASZ a fogyatékkal élők jogai, a nők jogai, a véleménynyilvánítás szabadsága, az LMBT emberek jogai, az egyéb polgári és politikai jogok védelme, a hajléktalanügyi és a romaügyi almunkacsoportok munkájában vesz részt. A Munkacsoport feladata az azt létrehozó kormányhatározat szerint többek között, hogy figyelemmel kísérje az emberi jogok érvényesülését Magyarországon, konzultációt folytasson az érintett civilekkel, és figyelemmel kísérje az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa Egyetemes Időszakos Felülvizsgálat (UPR) Munkacsoport 11. ülésén Magyarország vonatkozásában tett és Magyarország által elfogadott és részben elfogadott ajánlások végrehajtását.

Már az együttműködés kezdete sem volt zökkenőmentes: a Munkacsoport felállása idején erős ellentét alakult ki a civilek és a Kormány között az almunkacsoportokba való beválogatás kapcsán. Az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány például nem került be a romaügyi csoportba, pedig ez a szervezet már 10 éve dolgozik - egyedülálló módon - az iskolai szegregáció felszámolásán. A közös munka során pedig komoly kifogások merültek fel, mint például az érdemi munkára vagy konzultációra alkalmas határidők kiszabásának hiánya. Ugyanakkor van olyan munkacsoport, amelyben olyan szakadék tátong az emberi jogi szempontokat képviselő szervezetek és a kormányzat képviselői között, ami a munka hatékonyságát is megkérdőjelezi.

Eltelt egy év a Munkacsoport felállása óta, a Kormány pedig december 10-én, az Emberi Jogok Világnapján számolt be az eddigi működésről. A videóban Balatoni Mónika, államtitkár beszélt az emberi jogok mibenlétéről. Úgy fogalmaz, hogy a munkacsoportok értelme, hogy olyan törvények szülessenek, amik az emberek életét könyebbé teszik és segítik az emberi jogi szempontok érvényesülését. A blogsorozat végére kiderül majd, hogy szerintünk mennyiben tesz ennek a két célnak eleget a munkacsoportok jelenlegi működése. A világnapi értékelőben hallhatunk még a Századvég kutatásáról, illetve Répássy Róbert beszél a Kormány emberi jogi teljesítményéről. Összefoglalója azonban nem a munkacsoportokban zajló munkáról, ahnem kizárólag a törvényalkotásról szól. A kormányzati beszámolót hallva úgy döntöttünk, hogy blogsorozat formájában mutatjuk be, civil jogvédői szemmel hogyan zajlanak az egyes tematikus munkacsoportokban az események, ennek kapcsán pedig számot vetünk tagságunk hatásával és értelmével is.

Fogyatékossággal élők jogai almunkacsoport – Verdes Tamás

A Fogyatékossággal Élők Jogaiért Felelős Tematikus Munkacsoport első és utolsó ülésére 2013. június 18-án került sor. Tudomásom szerint azóta egyszer sem hívták össze a munkacsoportot, legalábbis a TASZ-hoz nem érkezett meghívó. A munkacsoport elején javasoltam, hogy vegyük sorra a legfontosabb emberi jogi problémákat a fogyatékosságügy területén, de sajnos ezekre sem került sor. A munkacsoport főként a fogyatékosok foglalkoztatási rendszerének átalakításának kapcsán hallgatta meg Fülöp Attila család- és esélyteremtési politikáért felelős helyettes államtitkárt. A munkacsoport első találkozóján a legsúlyosabb emberi jogi sérelmekről – mint a gondnokság alá helyezés reformjának szükségessége, a választójog elismerése vagy az intézménytelenítés – nem alakult ki diskurzus.

Hajléktalanok almunkacsoport – Bence Rita

Asztalosné Zupcsán Erika, Szociálpolitikáért Felelős Helyettes Államtitkár szeptember 25-én tartott ülésen kifejtette álláspontját, miszerint félreértés, hogy  a hajléktalanság kriminalizációja történik. Ezt azzal indokolt, hogy attól még, hogy a Belügyminisztérium terjesztette elő a szabálysértési törvény módosítását, még nem beszélhetünk kriminalizációról... Azt elismerte, hogy érintettségükre tekintettel meg kellet volna hívni ezt a minisztériumot is, és ígéretet tett, hogy  a következő ülésen erre is sor kerül. Az ülésen elhangzott továbbá, hogy „a közterület használat nem előjog”. A kormányzat teljes tájékozatlanságról tett bizonyságot, amikor jelezte, hogy tudomásuk szerint  nem volt jellemző a bírságolás korábban sem. Meglepődtek, amikor tájékoztattam őket arról, hogy adatigénylésünk szerint „csupán” 39.495.000.- forintnyi bírságot szabtak ki 2012 ápr. 15. és nov. 16. között, amíg hatályban volt az előző szabálysértési tényállás, amit az Alkotmánybíróság később megsemmisített.

A kriminalizáció kapcsán felvetett problámákra megoldási  javaslatként  a közigazgatáson belüli együttműködést javasolják. Mi más megoldást látunk: kriminalizáció helyett egyértelmű kiállást az emberi jogok tiszteletben tartása mellett. Mivel az Emberi Jogi Munkacsoportnak elsősorban ezt a szempontot kellene szem előtt tartania és ezt teljes mértékben figyelmen kívül hagyja, kérdéses, hogy mi az értelme a további részvételnek.

 

Hamarosan folytatjuk!

foto: compfight.com

kormány hajléktalan tanulni fogyatékosság kapronczay 2013. 12. 27. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról? Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
  • Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája
  • Iskolaőrökkel élezi a kormány a szegregációt Iskolaőrökkel élezi a kormány a szegregációt
  • Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot
  • Négy évig vegzálta a magyar rendőrség a holland nyugdíjast, aki legális kenderolajjal akart gyógyulni Négy évig vegzálta a magyar rendőrség a holland nyugdíjast, aki legális kenderolajjal akart gyógyulni

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr485709604

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Mandiner blogajánló 2013.12.28. 10:13:03

Ezt a posztot ajánlottuk a Mandiner blogajánlójában.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

A helgolandi csata 01. Európa északi területei amolyan félreeső peremvidékként szerepelnek a köztudatban, és gyakran a történelemkönyvekben is. Valójában azonban a Baltikum már az ókor óta kiemelt szerepet játszott a kontinens életében, és nemcsak gazdasági, hanem politikai és katonai szempontból is. A térség két domináns… htenger.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) tasz (5) TASZ (16) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard