Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Aki segítséget kér, méltatlan a köz bizalmára

Aki segítséget kér, méltatlan a köz bizalmára

verdestamas
Tetszik
0
2013. november 29. péntek, 14:04
gondnokság cselekvőképesség önrendelkezés fogyatékosügy Részvényes leszek

expulsion.jpg

Állását veszítheti az agorafóbiás bíró, a depressziós bírósági fogalmazó, a tájékozódási zavarral küzdő közjegyző akkor is, ha alkalmasságukat megvizsgálták, és munkáját makulátlanul végzik. Nincs biztonságban a saját pénzügyeit nehezen intéző ápoló sem. Nem az agorafóbia, a tájékozódási zavar, a depresszió vagy a pénzügyi járatlanság miatt, hanem csak akkor, ha segítséget kérnek döntéseik meghozatalában. A kormány új javaslata szűkítené a közbizalomra érdemes személyek körét, és elrettentené a segítségkéréstől azokat, akiknek erre szükségük lenne.

Nem tudjuk, milyen széles a cselekvőképes felnőtt állampolgároknak az a köre, akik életük egyes területein támogatásra, segítségre szorulnak, de ezzel együtt is felelősen képesek munkájuk ellátására, családjuk gondozására és gyermekeik nevelésére. Többek között számukra is vonzó lehetne az új Polgári Törvénykönyvben nevesített támogatott döntéshozatal jogintézménye, amely a hagyományos gondnoksági rendszer alternatívájaként került be a jogszabályba, és jövő év márciusában lép hatályba. 

Ma ha valaki mentális zavarral vagy értelmi fogyatékossággal él, és ügyei vitelében segítségre van szüksége, akkor a hazai jog egyetlen válasza erre a cselekvőképesség korlátozása és az érintett személye gondnokság alá helyezése. Ha bárkinek segítségre vagy támogatásra van szüksége, akkor önrendelkezési jogának felfüggesztésével kell számolnia. Innentől kezdve pedig nem írhat alá önállóan szerződést munkavállalása, családjogi aktusai, egészségügyi ellátása vagy szociális intézményi elhelyezése ügyében, hanem azt legjobb esetben is csak a gondnoka beleegyezésével teheti meg. Mivel a gondokság alá helyezés elavult és jogsértő megoldás a problémára, a felhasználói mozgalmak és a nemzetközi jog is egyre inkább a támogatott döntéshozatal intézményét helyezi előtérbe, amelynek lényege, hogy úgy teszi hozzáférhetővé a támogatást az erre igényt tartók számára, hogy közben nem korlátozza autonómiájukat, és nem bélyegzi meg őket. Ekkor a támogatott személy hozhat meg minden döntést, amelyekért ő maga tartozik felelősséggel, és egy általa választott, vele bizalmas viszonyban lévő személyhez fordulhat tanácsért.

A magyar jogalkotó egyértelművé tette, hogy nemzetközi szerződésben vállalt kötelezettsége ellenére sem kívánja felszámolni a gondnokság intézményét, amelyet így a 2014 márciusában hatályba lépő új Polgári Törvénykönyvben is megtart. A törvénykönyv pozitív vonása, hogy ennek ellenére is bevezeti a támogatott döntéshozatalt, amelyet az enyhébb mentális zavarral élő személyek számára tesz hozzáférhetővé. A jogintézmény bevezetésekor azonban olyan szabályozást alakítottak ki, amely a támogatott döntéshozatal során számos, a gondnoksági rendszerben élő gyakorlatot honosított meg: az új intézményt a gyámhatóságok alá rendelték, a támogatott döntéshozatal a cselekvőképesség érintettségét is jelenti a jogszabályok szerint, maximálták a választható támogatók számát, lehetővé tették, hogy hivatásos támogatókat rendeljen ki a bíróság, noha a hivatásos segítésnek ebben a szolgáltatásban kevéssé van értelme. Végül megfosztották a támogatott személyeket attól, hogy nevelőszülői jogviszonyt létesítsenek, illetve a támogatott döntéshozatatalba kerülő nevelőszülők nevelési jogkörének megszüntetését irányozták elő. Ezek az intézkedések a támogatott döntéshozatal elveivel ellentétes irányba terelik a jogintézményt, és az autonómia és cselekvőképesség gyakorlása helyett azok megannyi korlátozását vetítik előre.

A Parlament elé terjesztett javaslat még egyet szorítana a támogatott személyek jogain azzal, hogy kizárja őket a közbizalmat igénylő hivatásrendek gyakorlásából.

A javaslat elfogadása bizonytalanságot okozhat a potenciális felhasználók körében: mind több foglalkozási rendről derül ki, hogy nem összeegyeztethető a támogatott döntéshozatallal, és nincs rá garancia, hogy a kormány nem vezet be további korlátozásokat: ki garantálja, hogy az önkormányzati dolgozók, a közösségi közlekedésben dolgozók, a forgalomirányítók vagy a tanárok körében nem rendelnek-e el hasonló kizárási szabályokat? A potenciális felhasználók körében egyre kevésbé lesz kívánatos támogatott döntéshozatalban részt venni.

A TASZ részletes véleménye a javaslatról:

Szűkülhet a közbizalomra érdemes személyek köre

Fontos tisztázni: nem arról van szó, hogy ezekbe a hivatásrendekbe való belépést ne kellene szabályozni és a felelős munkakörben dolgozókat szűrni, és távol tartani az arra alkalmatlanokat. Ezért minden foglalkozási csoportnak megvannak a saját belépési szabályai, ellenőrzési mechanizmusai, amelyek feladata, hogy védjék mind a foglalkozási rendet, mind pedig a felhasználókat. Ezek a szabályok úgy vannak kialakítva, hogy a specifikusan az adott feladatkörre alkalmatlan személyeket szűrjék ki, függetlenül attól, hogy életük más – az adott foglalkozás tekintetében irreleváns – területein hogyan teljesítenek. Ezért a javaslat a hivatásrendek autonómiáját is sérti: az adott foglalkozási csoport szervezetei számára meg kellene hagyni a jogot arra, hogy maguk döntsenek arról, hogyan ítélik meg és értékelik (potenciális) munkatársaik alkalmasságát.

Ha a javaslatot jelen formájában fogadják el, akkor a végeredmény az lesz, hogy el kell bocsátani állásából a bíróság depresszióssá váló jogászprofesszorát, ha támogatót kér pénzügyei intézésében. És a már elfogadott szabály szerint el kell venni nevelt gyermekét a szülőtől, ha felismeri, hogy támogatásra van szüksége abban, hogy lakáscseréjéhez jogi keretek közé illesztett folyamatos támogatást kérjen. Akkor is, ha a jogászprofesszor hivatásrendjének legelismertebb tagja, és akkor is, a nevelőszülő példásan bánik a gondjaiba vett gyerekkel.

(A képen: Michelangelo: Kiűzetés a paradicsomból)

Verdes Tamás

gondnokság cselekvőképesség önrendelkezés fogyatékosügy verdestamas 2013. 11. 29. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
  • Miközben rájuk hárítja a felelősséget, csökkenti a kormány az önkormányzatok mozgásterét Miközben rájuk hárítja a felelősséget, csökkenti a kormány az önkormányzatok mozgásterét
  • „Egyenlők és egyenlőbbek” – jelentésünk a 2019-es választásokról „Egyenlők és egyenlőbbek” – jelentésünk a 2019-es választásokról
  • Mit kell tudniuk az idén érettségizőknek? Mit kell tudniuk az idén érettségizőknek?
  • Így változtak a kijárási szabályok a húsvéti hosszúhétvégére Így változtak a kijárási szabályok a húsvéti hosszúhétvégére

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr565657720

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

DZSANGALA - GREGORY FÁJA Szerelmes kamaszként jópáran véstük bele a fákba kedvesünk és saját nevünk kezdőbetűjét, valamint az aktuális dátumot, így kifejezve szerelmünket egy szemmel látható és fogható bizonyíték formájában. Az angliai születésű ausztrál utazó, Gregory bár nem egészen ilyesfajta indíttatásból, de… geogulliver.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) TASZ (16) tasz (5) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard