Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Baj van az új Ptk-val. 2. rész: Kozmetikázzák a fogyatékos állampolgárok jogfosztását

Baj van az új Ptk-val. 2. rész: Kozmetikázzák a fogyatékos állampolgárok jogfosztását

verdestamas
Tetszik
0
2013. február 13. szerda, 9:00
emberi jogok gondnokság cselekvőképesség fogyatékosügy Részvényes leszek

ptk.jpgA TASZ cikksorozatban mutatja be mutatja be, hogy az új Polgári törvénykönyvben milyen emberi jogi problémák vannak. A Ptk. a mindennapi élet legfontosabb jogi kérdéseit szabályozza, a szerződésektől az öröklésen át a tulajdonjogig. A 368 oldalas törvényjavaslat végleges szövegét január 31-én ismerhettük meg. A zárószavazásig két hét sem telt el, így nem csak a civileknek, hanem még az országgyűlési képviselőknek sem volt elég idejük, hogy érdemben foglalkozzanak vele. A végeredményt még az eredeti törvény koncepciójának kidolgozója is kritizálta, míg sok szakmai, érdekképviseleti és civil szervezet hiányolta a megfelelő egyeztetést. A kormány a szavazás előtti napon is nagy mennyiségű és jelentős módosító javaslatot terjesztett elő. Megpróbáljuk követni a követhetetlent, és feltárni az emberi jogi problémákat az elfogadott törvényben. Korábbi írásunkban a családi jog alapjogsértő vonatkozásait tárgyaltuk. Ebben a részben  a gondnoksági rendszer elmaradt reformjával foglalkozunk.

Ragaszkodás egy jogfosztó intézményhez

A polgári törvénykönyv mondja meg, hogy kiket tekintünk vagy éppen nem tekintünk felnőtt állampolgároknak, vagyis olyan embereknek, akik jogi értelemben is felelősséget vállalhatnak tulajdonukért és döntéseikért: ők eladhatnak és vehetnek, házasodhatnak és válhatnak, rendelkezhetnek egészségügyi ellátásukról és szavazhatnak a választásokon.

Az európai joghagyomány egészen a múlt század utolsó harmadáig elfogadhatónak tekintette azt, hogy a fogyatékos, pszichiátriai beteg, idős vagy szenvedélybeteg emberek egy részét jogi értelemben gyereknek tekintsék: korlátozzák vagy megszüntessék cselekvőképességüket, illetve gondnokság alá helyezzék őket pusztán azért, mert valamilyen problémájuk van, amelyben segítségre és támogatásra lenne szükségük. Ez a felfogás azonban megváltozott: ma már egyre elfogadhatatlanabb az, hogy a kiszolgáltatott helyzetben lévő állampolgárokat úgy próbáljuk megvédeni az esetleges visszaélésektől, hogy megfosztjuk őket jogaiktól. Ezért a demokratikus országok jogrendszereiben a múlt század utolsó évtizedei óta egyre komolyabb diskurzus folyik a gondnoksági rendszerek eltörléséről és alternatív megoldások bevezetéséről.

E változást semmibe véve azonban a most elfogadott polgári törvénykönyv nem változtat a fogyatékos embereket érintő szabályozáson, holott erre számos oka lenne. A kormányt civil és szakmai szervezetek sokasága kérte, és az Országgyűlés által kihirdetett nemzetközi egyezmény kötelezte arra, hogy törölje el cselekvőképesség teljes korlátozásának lehetőségét. Ugyanerre szólította fel hazánkat az ENSZ illetékes bizottsága is. A kormány azonban ragaszkodott saját verziójához: az 1959. évi törvénnyel elfogadott struktúra konzerválásához és kozmetikázásához.

(Gombos Gábor, az ENSZ Fogyatékos személyek jogai bizottságának volt tagja az ENSZ fogyatékosügyi egyezményének értelmezéséről, a cselekvőképesség és a gondnokság fogalmáról és a kívánatos jogi reformról)

Érdemi reform helyett kozmetikázás

A korlátozó és kizáró gondnokságot a cselekvőképesség részleges és teljes korlátozására nevezték át – vagyis érdemben nem nyúltak hozzá a rendszerhez. Éppen úgy, mint eddig, az új törvény szerint ha valaki pszichiátriai beteg vagy értelmi fogyatékos, idős vagy szenvedélybeteg, akkor a bíróság őt gondnokság alá helyezheti. Ez azt jelenti, hogy jogi értelemben gyermekstátusba kerül, és azon kívül, hogy egy kiló kenyeret önállóan megvehet a boltban, semmiről nem dönthet egyedül. Mások döntik el, hogy hol lakjon, milyen műtétet hajtsanak végre rajta, és akár azt is, hogyan nevezzék el a gyermekét. A gondnokság alá helyezést sokszor arra használják, hogy fogyatékos vagy idős embereket akaratuk ellenére is bentlakásos szociális intézetbe zárjanak.

A cselekvőképesség részleges korlátozása esetében ugyan bevezettek előrelépésnek tekinthető elemeket, amelyek azonban mégis az elavult, leváltásra érett paradigma értelmezési keretén belül maradtak, ezért bár árnyalják az összképet, örömre nem adnak okot. Ilyen az, hogy megszüntették a korlátozható ügycsoportokra vonatkozó példálózó felsorolást, amely mintegy ötleteket adott a bíróságnak arra, hogy mely területeken korlátozható a cselekvőképesség. Eztán a bíróságoknak maguknak kell kiválasztaniuk a korlátozandó területeket, s ez talán valamelyest mérsékli a jogfosztást mértékét akkor, ha valakinek a cselekvőképességét csak részlegesen vonják el. Ők azonban a kisebbség.

Kizáró gondnokság helyett: a cselekvőképesség teljes korlátozása

Mert az érintettek többségégét minden jogterületen megfosztják autonómiájuktól. Ezért is különösen problematikus az, hogy megmarad a kizáró gondnokság jogintézménye, amelyet eztán “a cselekvőképesség teljes korlátozásának” fognak nevezni. Ebben az esetben a cselekvőképességet nemcsak egyes ügycsoportokban vonják meg – például a pénzkezelésre vagy egy ingatlan eladási jogára vonatkozóan – hanem minden aláírást igénylő jogosítvány a gondnok hatáskörébe kerül át. Ez a teljes joghalál állapota, egyoldalú és teljes kiszolgáltatottságot jelent. Ennek a jogintézménynek a fenntartása ellentétes hazánk nemzetközi kötelezettségeivel, sérti a hazánk által 2007-ben kihirdetett ENSZ fogyatékosügyi egyezményt. Nem véletlen, hogy az ENSZ illetékes bizottsága is rosszallását fejezte ki a jogfosztás e formájának megtartása miatt. Hazánkban több, mint ötvenezer ember él gondnokság alatt, túlnyomó többségük kizáró gondnokság alá van helyezve. 

A törvény egy látszólag reformnak tűnő intézkedést is tartalmaz. Bevezeti ugyanis a támogatott döntéshozatal intézményét, amely a hagyományos gondnokság alá helyezésre épülő megoldások újszerű alternatívája lehetne. Ekkor a cselekvőképesség érintetlen marad, és az érintett személy szakszerű segítséget kap mindennapos döntéshozatalában. A támogatott döntéshozatal jogfosztás nélkül ad védelmet és támogatást - szakmai és civil szervezetek régóta javasolják a bevezetését. Azonban egyfelől a jogalkotó csak felületesen dolgozta ki ezt az intézményt, másfelől tulajdonképpen értelmetlenné tette ezt azzal, hogy a hagyományos gyámügyi apparátus és bürokrácia hatáskörébe utalta: a támogató személyt a gyámhivatal nevezi ki. Arra lehet számítani ezért, hogy ebben a formában a támogatott döntéshozatal nem felváltja, hanem kiegészíti a gondnoksági rendszert, és vélhetően “hozzátorzul”. A jól csengő név alatt aligha alakulhat ki az érintett személyek jogait védő hatékony szolgáltatás.

Lemaradunk a régióban

Az új polgári törvénykönyv ezért a fogyatékos állampolgárok jogait nem bővíti - igaz, nem is szűkíti a jelenlegi szabályozáshoz képest, hanem elköteleződik egy közel hetven éve kidolgozott és csődöt mondott rendszer mellett. Maradiságunkkal magunkra maradhatunk a régióban: jelentős gondnoksági reformokra került vagy kerül sor ugyanis több posztszocialista országban, például Csehországban, Szlovákiában, Bulgáriában, Moldovában, Lettországban és Litvániában. Sajnálatos, hogy hazánk nincs a reform mellett elkötelezett országok sorában.

Verdes Tamás

emberi jogok gondnokság cselekvőképesség fogyatékosügy verdestamas 2013. 02. 13. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
  • Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája
  • Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit
  • Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot
  • A koronavírus-járvány még jobban megmutatja, hogyan akadályozza az állam a sajtó munkáját A koronavírus-járvány még jobban megmutatja, hogyan akadályozza az állam a sajtó munkáját

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr335075262

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

DZSANGALA - GREGORY FÁJA Szerelmes kamaszként jópáran véstük bele a fákba kedvesünk és saját nevünk kezdőbetűjét, valamint az aktuális dátumot, így kifejezve szerelmünket egy szemmel látható és fogható bizonyíték formájában. Az angliai születésű ausztrál utazó, Gregory bár nem egészen ilyesfajta indíttatásból, de… geogulliver.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) tasz (5) TASZ (16) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard