Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
A kormány kinyírta az eseti drogbizottság ötletét

A kormány kinyírta az eseti drogbizottság ötletét

Sarosip
Tetszik
0
2012. december 14. péntek, 9:20
Részvényes leszek

191-0203071130-drug-war.jpgA Lehet Más a Politika (LMP) párt javaslatára az Országgyűlés Ifjúsági, Szociális, Családügyi és Lakhatási Bizottsága október 9-én hétfőn tűzte napirendre egy eseti kábítószerügyi bizottság megalakításának kérdését, a jegyzőkönyv nemrég került ki a netre. Az LMP-s képviselők által benyújtott javaslat az eseti bizottságot a drogjelenség trendjeinek, a drogpolitika alakulásának vizsgálatával bízta volna meg, ezen belül kitért volna a büntetőpolitika, a prevenció, az elterelés, az ártalomcsökkentés működésére is. Nagy szükség lett volna erre a bizottságra, hiszen az országnak két éve nincsen nemzeti drogstratégiája, a területre fordított politikai figyelem és pénzügyi támogatás pedig drasztikus mértékben zsugorodott az elmúlt években, nem beszélve a dizájner drogok terjedéséről, a HIV és hepatitis fertőzések növekvő kockázatáról, a büntetőjogi változásokról, illetve az éves drogjelentés cenzúrázása körüli botrányról. Az “átkos” elmúlt nyolc évben szinte végig működött parlamenti eseti bizottság, a ma kormányon, akkor ellenzékben lévő pártok hosszú éveken keresztül számon kérhették az akkori kormányzaton annak döntéseit, azok megvitatására, a képviselők tájékoztatására szakemberek bevonásával kerülhetett sor. Úgy látszik, a mai kormánypártok ezt nem tartják szükségesnek: a javaslatot az ifjúsági bizottság elutasította.

Jellemző a kormányzat drogpolitikájára az a gyáva kétértelműség is, ahogyan az elutasításra sor került: a 16 Fidesz-KDNP-s képviselő nem szavazott nemmel, csupán tartózkodott. Mintha csak a tartózkodással felmenthetné magát a kormányzat az alól a felelősség alól, amit az elmúlt két év kudarcos drogpolitikája jelent! Az ülés jegyzőkönyve a kormányzati mellébeszélés kordokumentuma, amely mindennél jobban bizonyítja azt, hogy politikai döntéshozóinknak szüksége lenne a szakértelem becsatornázására, mert, hogy finoman fejezzem ki magam, igen nagy a honatyai és honanyai fejekben a homály.

Iván László (Fidesz) képviselő sajátos elméletet vázolt fel a drogprobléma eredetéről, amely szerint “minél inkább szaporodik az emberiség, annál inkább egy sor olyan frusztráció éri, aminek a következtében kialakul a függőséget jelentő drogéhség vagy szenvedély folyamatnak a felerősödése, és ez beterjed mindenhova”. Értitetek, beterjed. De ez még nem minden, ott vannak még “a droggal kapcsolatos összes bűnözési dolgok; ott vannak a szemétnek, a szennynek a legkülönbözőbb agressziói”. Aha. A szennynek az ő aggressziói. Na már most a szennynek a képviselő úr szerint csupán Dél-Kelet Ázsiában sikerült megálljt parancsolni, ahol “nincs drog, ha van, akkor kész, végeznek”. Na igen, Thaiföldön például valóban megpróbálták megoldani a drogkérdést, 2003-ban több ezer embert végeztek ki statáriálisan, többségében fogyasztókat és pushereket, és néhány hónapig valóban sikerült visszaszorítani az amfetaminok terjedését – de csak néhány hónapig. Aztán a drogpiac visszaállt a korábbi szintre. Ez lenne a követendő modell?

Iván professzor úr szerint az USA azon államaiban, ahol nagyon szigorúan büntették a drogfogyasztást, “körülbelül egy olyan 4-5 éven belül a drogfogyasztás és terjesztés lezuhant 25-30 százalékra”. Hogy milyen vizsgálatra gondol, meglehet, hogy örökre rejtély marad. Olyan kutatásokra viszont bőségesen tudunk hivatkozni, amelyek szerint a dekriminalizáló államokban nem nőtt nagyobb arányban a drogfogyasztás, mint a kriminalizáló államokban – sőt, innen Európából is van számos példa erre, a legutóbb például a portugál dekriminalizációról készítettünk filmet. Az USA-ban egyébként a drogellenes háború szénája igencsak vesztésre áll, éppen most novemberben is két államban legalizálták a marihuána forgalmazását, valószínűleg nem azért, mert a szigor olyan pompásan műkdödött. Iván László szerint kizárólag az egyházi programok értek el mérhető eredményeket a drogfüggők kezelése terén - a "többi nagyon bizonytalan". Ez teljes abszurdum. Kétségtelen, hogy vannak vizsgálatok a spirituális élmények pozitív szerepéről a drogfüggőség kezelésében, azonban nagyon sok mérhető eredményeket produkáló program van, aminek semmi köze az egyházhoz. 

Stágel Bence (KDNP) már nem kertelt, ő kerekperec kimondta, hogy azért nem lehet eseti bizottságot létrehozni Magyarországon, mert az majd a legalizáció trójai falova lehet. “Az időzítéssel nekem az a problémám, hogy számos olyan civil szervezet működik Magyarországon, akiknek teljesen egyértelmű a célja. Ez pedig a droglegalizálás elérése Magyarországon, bizonyos szerek használatát legálissá tenni. Ehhez persze kellő nemzetközi támogatást is kapnak,” jelentette ki. A kormány ahelyett, hogy szembenézne az ellátórendszer, a prevenció és a büntetőpolitika előtt álló kihívásokkal, a spájzból előugró legalizátorokat vizionál? És vajon ha az égető napi problémák mellett elő is kerülne ez a kérdés a bizottság ülésein, vajon az ördögtől való értelmes párbeszédet folytatni az alternatív szabályozási opciókról? Vajon nem pont az ilyen viták helye a parlament? Az eseti bizottság megalakításával szembeni másik érve még hajmeresztőbb: “a kábítószerrel kapcsolatos párbeszéd is körülbelül olyan, mint a környezetvédelem, azt hiszem, ezt LMP-s képviselőtársam különösen jól tudja, hogy minden szakterületen foglalkozni kell ezzel, ezért teljesen felesleges egy újabb eseti bizottságot ezért létrehozni”. Mintha csak arról szólt volna az elmúlt két év, hogy a parlmanent minden bizottsága a drogkérdést tárgyalta volna! Az eseti bizottság létrehozását éppen azért kezdeményzték, mert ez a terület olyan gyalázatosan kevés figyelmet és támogatást kapott az elmúlt években.

535555_10152255429665234_903425023_n.jpg

Hasonlóan megsemmisítő érvet hozott fel Rónaszikéni Keresztes Mónika (Fidesz) az eseti bizottság megalakítása ellen: “Ez sokkal sziszifuszibb munka, mint ahogy gondolnánk, hogy egy bizottság napirendjére tűzi, akkor csak ott oldódhat meg”. Akkor ennyi erővel minek van szükség szociális és lakhatási bizottságra a parlamentben, hiszen az sokkal sziszifuszibb munka annál, mintsem egy bizottság megoldja? Egyáltalán minek nekünk parlament, és miért tartjuk Mónikát?

Talbert Mária (Fidesz) azzal a szórakoztató ötlettel állt elő, hogy maguk a képviselők is vessék alá magukat drogtesztnek, ezzel nyilatkoztatva ki, hogy “személy szerint hogy állnak a drogproblémához”, ő például bármikor állna a drogteszt elé. Kíváncsi vagyok, a vizsgálatot a legális drogokra is kiterjesztené-e a képviselőasszony. Mert ha már őszinteségről beszélünk, akkor azt is áruljuk el, hogy a legális alkohol és dohány sokkal nagyobb károkat okoz mind az egyén, mind a társadalom szintjén, mint az illegális szerek többsége. Ami pedig a drogteszteket illeti, én még emlékszem arra a jelenetre, amikor a kötelező iskolai drogteszteket szorgalmazó egykori MDF-es képviselőt, Pettkó Andrást megkérdezték, hogy oké, hogy drogteszt, de mi van akkor, ha pozitív lett az eredmény? András erre elgondolkodott, és azt felelte: erre még nem gondoltam. No igen, a kérdés már régen nem az Magyarországon, hogy vannak-e drogfogyasztók, ehhez elég megnézni a statisztikákat. A kérdés, amire a képviselőknek válaszokat kellene tudni adni, az, hogy vajon mik azok a módszerek, amelyek az emberi jogok tiszteletben tartásával képesek csökkenteni a drogfogyasztás ártalmait. Hogy működik-e Magyarországon a megelőzés, a kezelés, a rehabilitáció, a büntetőpolitika, és ha nem, miért nem, és miért nem vesszük át azokat a módszereket, amelyek más országokban már működnek. Ennek a feltárásában lett volna szerepe az eseti bizottságnak, szakértők bevonásával, ha a kormánypárti képviselők adnak neki egy esélyt.

Sárosi Péter
TASZ

 

 

 

Sarosip 2012. 12. 14. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk? Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
  • Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája
  • Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit
  • A koronavírus-járvány még jobban megmutatja, hogyan akadályozza az állam a sajtó munkáját A koronavírus-járvány még jobban megmutatja, hogyan akadályozza az állam a sajtó munkáját
  • Így változtak a kijárási szabályok a húsvéti hosszúhétvégére Így változtak a kijárási szabályok a húsvéti hosszúhétvégére

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr424964859

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

Az elfeledett fegyver - a denevérbomba története A második világháború során számos különös és innovatív fegyverötlet született, ám kevés volt olyan szürreális, mint Lytle S. Adams pennsylvaniai fogorvos elképzelése: a denevérbomba. hi-sztori.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) tasz (5) TASZ (16) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard