Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Az érzelmi vita nem visz előre

Az érzelmi vita nem visz előre

TASZ
Tetszik
0
2012. november 12. hétfő, 14:12
abortusz önrendelkezés Részvényes leszek

abortusz150.jpgSzámos eszköz van a politikai döntéshozók kezében a demográfiai csökkenés megfordítására, ám ezek költségesek, ellentmondásosak és bonyolultak. Az abortusz szigorítása, tiltása pedig nem szerepel köztük. A populista politikusok mégis ezzel érvelnek, hogy ne kelljen megtenniük az igazán szükséges lépéseket.

Egy félmondat az életről

 

A terhesség-megszakítások szabályozását látszólagos egyetértés övezi – legalábbis ezt tükrözik a közvélemény-kutatások: a többség rendre a hatályos szabályozás mellett foglal állást. Azonban a téma az alkotmányozáskor újra napirendre került, ez pedig zavart okozhat.

 

„II. cikk

Az emberi méltóság sérthetetlen. Minden embernek joga van az élethez és az emberi méltósághoz, a magzat életét a fogantatástól kezdve védelem illeti meg.”

 

Az Alaptörvényben az élethez való jog után szereplő félmondat, mely szerint „a magzat életét a fogantatástól kezdve védelem illeti meg”, súlyos következményekkel járhat.

 

Sorozatunkban körüljárjuk az abortuszhoz való hozzáférés szigorításának lehetséges hatásait, a nemzetközi jogi környezetet, illetve a rendelkezésre álló kutatási adatokat, valamint egy érdekes és keveset hallott katolikus álláspontot is bemutatunk.

 

1. rész: Alkotmányos támogatás az abortuszturizmusnak?

A rendszerváltozás előtt a kelet-európai államokban megengedő abortuszszabályozás volt hatályban – a radikális korlátozás és a korlátlan szabaddá tétel közt. A kilencvenes évektől a demokratikus államokban széleskörű megegyezés alakult ki: a terhesség első szakaszában a nők önrendelkezési jogáé az elsőbbség, a késői szakaszban az abortusz csak komoly egészségügyi indikáció alapján megengedett. Ez, ahogyan sorozatunk előző részében megmutattuk, Lengyelországban az ellenkezőjébe fordult át. Magyarországon bár két alkotmánybírósági döntés is foglalkozott a szabályozással, az alapvetően megengedő maradt.

További részletek a hazai abortuszszabályozásról>>

A rendszerváltozást követően a kelet-európai országok sorra csatlakoztak jelentős emberi jogi egyezményekhez, illetve taggá váltak az emberi jogokat zászlójukra tűző szervezeteknek. Ez azt jelenti, hogy magukra nézve kötelezőnek ismertek el nemzetközi emberi jogi normákat. Bármit is gondoljanak az éppen kormányzó vagy ellenzékben lévő politikusok, ezek létező kötelezettségek, amelyeket a nemzeti jogalkotás és -alkalmazás során tiszteletben kell tartani.

Sorozatunk ezen darabjában Johanna Westeson, a Center for Reproductive Rights (Reprodukciós Jogok Központja) európai regionális igazgatója beszél arról, hogy mit mond a nemzetközi jog élethez való jogról, abortuszról. A szakértő arra is rámutat, hogy nem érdemes érzelmi oldalról megközelíteni az abortusz kérdését, hiszen mindenkinek más és más elképzelése van a témáról. Beszél arról is, hogy mivel a szabályozásnak tudományosan bizonyítottan nincs hatása a népességszámra, illetve az abortuszok tényleges számára, így csak populista politikusok érvelnek ezzel, azok, akik a valóban hatásos lépéseket nem kívánják megtenni, hiszen így nem kell foglalkozni a demográfiai csökkenést okozó igazi problémákkal.

Nem törődnek például a családtámogatással, az anyai és apai szabadságokkal, a gyermekgondozási támogatásokkal, illetve azzal, hogy a családok összeegyeztethessék a munkájukat a gyermekvállalással. „Számos lépést tehetünk, ha igazán fontos számunkra a demográfiai csökkenés megfordítása, ám ezek költségesek, ezek ellentmondásosak és bonyolultak.”

Az előadás teljes szövege, amely több esetet tartalmaz részletesen, itt elérhető (pdf)>>

Hasonló érveléssel találkozhatunk Steven Philip Kramer Foreign Affairsben megjelent cikkében, amiben a szerző azt taglalja, hogy milyen eszközökkel szabályozható megfelelően a születésszám. Történelmi tapasztalatokra alapozva arra a következtetésre jut, hogy kormányzati döntésekkel a demográfiai csökkenés megállítható, ehhez magas szintű és fenntartható gyermekgondozási rendszerre, családtámogatásra, illetve a dolgozni kívánó édesanyák támogatására van szükség – még azokban az időszakokban is, amikor indokoltak a pénzügyi megszorítások. Külön kihangsúlyozza, hogy a népességszám alakulása komoly odafigyelést, szabályozást igényel, ehhez pedig hosszú távra kell tervezni, illetve széles társadalmi támogatásra alapozni. A népességszabályozás eszközei között nem említi az abortusz, szigorítását, tiltását.

 

Kapronczay Stefánia és Zsolt Melinda, TASZ

abortusz önrendelkezés TASZ 2012. 11. 12. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk? Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
  • Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit
  • A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás
  • Így változtak a kijárási szabályok a húsvéti hosszúhétvégére Így változtak a kijárási szabályok a húsvéti hosszúhétvégére
  • Minden, amit a kijárási korlátozásról tudnod kell Minden, amit a kijárási korlátozásról tudnod kell

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr444903330

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Tervezett, de nem kívánt - avagy miért vagyok abortuszellenző-ellenes 2012.11.12. 17:44:15

Pontosan tudom, mitől mennek a falnak az abortusz-ellenesek. Azt látják, hogy egy senem tehetséges, senem különleges kislány "többre" tartja magát, és közben elszalasztja a lehetőséget, hogy legalább átlagos családanya legyen. Hogy legalább annyi haszn...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

Az elfeledett fegyver - a denevérbomba története A második világháború során számos különös és innovatív fegyverötlet született, ám kevés volt olyan szürreális, mint Lytle S. Adams pennsylvaniai fogorvos elképzelése: a denevérbomba. hi-sztori.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) TASZ (16) tasz (5) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard