Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Ilyen az, amikor a rendőrség a szólásszabadságot védi

Ilyen az, amikor a rendőrség a szólásszabadságot védi

szaboattila_tasz
Tetszik
0
2018. február 9. péntek, 12:02
szólásszabadság politikai szabadságjogok Részvényes leszek

11186742126_384393bf01_c.jpg


Nem olyan régen számoltunk be arról, hogy a jászberényi ügyészség megszüntette a nyomozást az ügyfelünkkel szemben, aki a nyilvánosság előtt korrupt állatnak nevezte a falujának polgármesterét. Most ismét jó hírünk van, a záhonyi rendőrségről már nem is került az ügyészséghez az az ügy, amelyben az ügyfelünk a záhonyi vámosok gazdagodását firtatja.

Ügyfelünk egy országos hírportál cikkét kommentelte regisztrált felhasználói nevével. A cikk egy csempész cigaretta fogásról szólt, az ügyfelünk ehhez azt fűzte hozzá, hogy szerinte több csempész szállítmány jön be, mint amennyit elfognak a hatóságok és ebből bizonyos vámtisztviselők meggazdagszanak. Ennek következményeként az egyik érintett vámtisztviselő jelzésére megindult a nyomozás rágalmazás ügyében.

Nem árt tudni, hogy, az irányadó jogszabály alapján,  még egy ilyen, nem túl fajsúlyos ügyben is pár nap alatt, minden kérdés nélkül adta ki az IP címhez tartozó személyes adatokat a rendőrségnek az ügyfelünk mobilszolgáltatója. Így az álnév mögötti személyt meg tudták hallgatni a nyomozók.  

Az ügyben azzal érveltünk, hogy az állami intézményeknek és azok vezetőinek kötelessége tűrni az erős kritikát is. Ráadásul az ügyfelünk nem állított konkrét tényt. Amit írt, az arról szólt, hogy a korrupció jelen van a záhonyi vámosok körében. Az ilyen véleményekre nem szabad büntetőjogi úton reagálni, hiszen a társadalomnak egyáltalán nem érdeke az, hogy elfojtsák a kritikus közbeszédet. Sőt, éppen az mindannyiunk érdeke, hogy minél szélesebb körben, minél többen beszéljenek arról, ha valahol felmerül a korrupció gyanúja. A hatóságoknak ilyen esetekben nem a büntetőjoghoz kell nyúlniuk, ha meg akarják védeni magukat, hanem fokozni kell az átláthatóságukat. Vizsgálatot elrendelni, ahol tisztázódhatnak a gyanús ügyek és gazdagodások, betekintést engedni a civileknek a hatóságok munkájába vagy más utat választania polgárok megnyugtatására. A probléma ugyanis nem az, hogy egy polgár kimondja a véleményét, hanem az, amiért ezek a vélemények  kialakulnak. Ezen pedig csak az egyes helyzetek tisztázásával lehet javítani.

duhosharcos_gomb.png

Az ügy pikantériája volt, hogy az ügyfelünk a kommentjében nevén nevezte az osztályvezetőt. A nyomozó hatóság azonban elfogadta azt az érvünket, hogy az osztályvezető neve az adott szövegkörnyezetben egyértelműen az állami hatóságot szimbolizálja és nem érinti a vezetőt mint magánszemélyt.

A rendőrség álláspontjával nem tudnánk jobban egyetérteni: szerintük egy demokratikus jogállamban

a hivatalos személyeknek adott esetben el kell viselniük a kemény kritikát is, az alkotmányosan nem büntethető véleménynyilvánítás és tényállítás köre esetükben tágabb, mint más személyeknél. A véleménynyilvánítás szabadsága a demokratikus társadalom egyik alapköve, fejlődésének egyik feltétele. E szabadság az olyan gondolatokat, információkat, elveket és nézeteket is megilleti, amelyek sértőek, meghökkentőek vagy aggodalmat keltenek.

A kommentben megfogalmazott vélemény a rendőrség szerint “nem minősül bűncselekménynek, mivel [a kommentelő] alkotmányos jogával élve nyilvánította ki szabad véleményét.” Ezért a rendőrség a nyomozást bűncselekmény hiányában megszüntette.

Ez már a második olyan ügyünk a közelmúltból, amelyben a nyomozati szervek kellő súllyal veszik figyelembe a polgárok szólásszabadságát. Reméljük, ez a gyakorlat tovább folytatódik, így majd egyre többen merik megfogalmazni a véleményüket, hogy az állami szervek meghallhassák azt és valódi megoldásokat találhassanak a felmerült problémákra. Ha ez így lesz, már biztosan nem hiába indítottuk pár évvel ezelőtt Politikuss kampányunkat a szabadabb közbeszédért.

Az ügyfelünket Szegedi Zsolt ügyvéd képviselte a rendőrségi eljárásban.

Szabó Attila

Photo credit: wiredforlego on VisualHunt / CC BY-NC

szólásszabadság politikai szabadságjogok szaboattila_tasz 2018. 02. 09. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról? Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
  • Így változtak a kijárási szabályok a húsvéti hosszúhétvégére Így változtak a kijárási szabályok a húsvéti hosszúhétvégére
  • Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr513646690

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

Az elfeledett fegyver - a denevérbomba története A második világháború során számos különös és innovatív fegyverötlet született, ám kevés volt olyan szürreális, mint Lytle S. Adams pennsylvaniai fogorvos elképzelése: a denevérbomba. hi-sztori.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) tasz (5) TASZ (16) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard