Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Ha nem jön el az igazi

Ha nem jön el az igazi

Mráz Attila
Tetszik
0
2014. április 2. szerda, 12:55
választás választójog Részvényes leszek

pleasevotek.png

Sokan azért nem mennek el szavazni, mert úgy érzik: silány választékból kell válogatniuk. Számukra a mostani politikai piacon szavazni olyan, mint egy bulin felszedni valakit azok közül, akik reggel 5-kor még mindig nem keltek el. Válogathatunk, hazavihetjük, de minek: a legjobb se sokkal jobb a legrosszabbnál. Blogsorozatunk 3. részében kiderül, miért téved, aki így gondolkodik a szavazásról. Ha úgy érzed, bármilyen szavazat súlyos kompromisszumra kényszerít, ez a rész – és a hamarosan megjelenő következő is – Neked szól.

Blogsorozatunk előző két részében azt feltételeztem, hogy van olyan párt vagy jelölt, akire szívesen szavaznál, és az alapján vettem számba a szavazás mellett szóló érveket, hogy a favoritod nyerésre vagy vesztésre áll. Ebben és a következő részben viszont elhagyom azt a feltevést, hogy van egyáltalán olyan párt vagy jelölt, amelyikre igazán szívesen szavaznál. Azaz kiderül, miért érdemes kompromisszumok árán is szavaznod – még akkor is, ha minden lehetőség az elvárásaid alatt marad!

Te kompromisszumok nélkül tudsz választani a kínálatból? Blogsorozatunk előző részeiben megtalálod, Neked miért érdemes elmenni szavazni – akár a várható vesztesre, akár a várható nyertesre!

1. Te másképp csinálnád, de legalább nem Neked kell csinálnod

A randizás és a képviseleti demokrácia közti amúgy számtalan különbség közül hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy az utóbbi munkamegosztáson alapul – a munkamegosztás pedig szinte mindig kompromisszumokkal jár. Vannak köztünk választók és jelöltek, majd választók és képviselők. És a választók nem mindig elégedettek a képviselők teljesítményével. Ez azonban nem valamiféle anomália, hanem a modern államok demokratikus kormányzásának szükséges velejárója. Az, hogy a képviselői feladatokat nem mindannyian gyakoroljuk, hanem egy erre szakosodott politikus réteg, az egyszeri választó számára elsősorban nem béklyó, hanem szabadságunk záloga. A modern államok működtetését végző politika ugyanis egész életünket felemésztené, ha nekünk magunknak kellene gondoskodni érdekeink, nézeteink politikai képviseletéről. A politikai küzdelmek, érdekellentétek lejátszása, a szakértők meghallgatása, egy-egy közpolitikai javaslat megvalósításának kieszközölése, az ellenérdekelt felek közti véget nem érő alkufolyamatok bőven teljes munkaidős elfoglaltságot jelentenek. Az ilyesfajta politizálás nem a demokrácia lezüllésének jele. Épp ellenkezőleg. A meggyőzés és alkudozás és a versengő közpolitikai javaslatok közötti csatározás a demokrácia lényegéhez tartozik: csupán azt jelzi, hogy sok és sokféle ember közös életterének irányítása összetett feladat. De van, hogy úgy érezzük: senki sem csinálja ezt igazán jól, senki nem képviseli igazán igényeinknek megfelelően az érdekeinket a politikai csatározásban.

Olyan ez, mintha valaki azt gondolná: Magyarországon egyszerűen nem lehet elég jó sajtot kapni. Tegyük fel, azért, mert csak pasztőrözött termékek kaphatók, és azoknak sosem olyan az íze, mint egy igazi, pasztőrözetlen francia sajtnak – azaz a hiba az egész sajttermelés közös hiányossága, nem csupán egy-egy kistermelőé. De mit tehetünk ilyenkor? Döntenünk kell: vagy megelégszünk egy nem igazán jó termékkel, vagy belefogunk a sajttermelésbe. Valljuk be, kevesen vagyunk sajtrajongók, akiket az elkötelezettség egészen a második opcióig vinne.

El kell tehát fogadnunk: a szavazás épp így kompromisszumkötéssel jár. Ezt az árat fizetjük azért, hogy nem nekünk kell csinálni. De miért mondanánk le a szavazásról, ha egyszer fontos nekünk, hogy érdekeinket, nézeteinket képviseljék a politikában, csak azért, mert ezt a jelenlegi kínálatból senki sem tökéletesen tenné?

Melyek egy választási rendszer alkotmányosságának legfőbb követelményei? Milyen legyen a választójogunk? Részletesebben olvashat minderről itt elérhető tájékoztatónkban!

2. Ha nagy a tét, a nagyobb kompromisszum is értelmes választás

Persze, egy majdnem tökéletes camembert és egy ízetlen gumidarab között nagy a különbség. A kérdés sokak számára nem az, hogy érdemes lehet-e egyáltalán egy kicsit is kompromisszumos szavazatot leadnunk (naná! ld. fent), hanem az: mekkora kompromisszumot érdemes bevállalnunk. Ez attól függ, hogyan értékeljük a politikai helyzetet. Ha a választásoknak nagy a tétje, a szavazásnak is több értelme van. (Vö.: mennyire kínoz bennünket a sajt iránti vágy?) Az a Te dolgod, hogy kiértékeld: mekkora a tét. Ehhez legalább két dolgot érdemes figyelembe venned.

Egyfelől: van-e olyan érdeked, nézeted, amelynek a szemedben igencsak tökéletlen képviselete is jobb, mintha az adott érdeked, nézeted képviselet nélkül maradna? Ha igen, ez jó ok a részvételre. A szavazatod nélkül az adott érdeket, nézetet vagy nem képviselné senki, vagy pedig gyengébb országgyűlési képviseletet nyerne, és így kisebb befolyása lehet a törvényhozásra.

Másfelől: van-e olyan érdek vagy nézetcsoport, amely épphogy nagyon távol áll Tőled, vagy alapvetően elhibázottnak tartod, ám távolmaradásod közvetetten ennek az érdek- vagy nézetcsoportnak a képviseletét segítené? Ha igen, van értelme lényegében bármelyik, a kifogásolt érdekek, nézetek képviseletének gyengítéséhez hozzájáruló politikai erőre szavaznod. Ilyenkor a ló helyett érdemes lehet elfogadni a szamarat -- még akkor is, ha a szemedben ez óriási kompromisszumot jelent. Az ilyesfajta „ellenszavazás” nem gyerekes, hanem racionális magatartás, amelyet a helyzet és saját érdekeink, nézeteink higgadt kiértékelése alapoz meg. Szomorkodni lehet felette. A gyógyszerek ízét sem mindig szeretjük, sőt a mellékhatások néha bizonyos tekintetben jelentősen rontanak az életminőségünkön – de ha fontos nekünk az, amit szedésükkel elkerülhetünk, nem kérdés, a gyógyszert vagy a kezelés elmulasztásának következményeit érdemes-e választanunk. Ha pedig nem vagyunk hajlandóak dönteni, inkább a mellékhatásokat vagy az elkerülendő végzetet válasszuk-e, majd az élet dönt helyettünk.

Előfordulhat persze az is, hogy a mellékhatások annyira elviselhetetlenek, hogy inkább semmilyen gyógyszerrel nem élünk, bármi is legyen a következmény. A politikában is elképzelhetőek hasonló egyéni döntések. De ha így döntünk, akárcsak a gyógykezelés megtagadása esetén: számolnunk kell a következményekkel.

Ha tehát úgy érzed, csak kompromisszumos választást tudsz hozni: ettől még érdemes szavaznod. Kompromisszumok nélkül nincs demokrácia, és még ha nagy megalkuvással jár is a szavazatod: lehet rá jó okod, hogy bevállald.

Blogsorozatunk következő, záró részében azzal foglalkozunk, a kompromisszumos szavazás hogyan járulhat hozzá, hogy hosszabb távon egyre kisebb kompromisszumot kelljen kötnünk a választások során.

Hová kell menni szavazni és mikor? Hogyan tud a lakóhelyétől távol szavazni? Egyáltalán, mire szavazhat az országgyűlési választásokon? Ezekről és még sok hasonló kérdésről további felvilágosítást talál az Országgyűlési választások 1x1-ünkben.

Mráz Attila

Politikai Szabadságjogok Program

 

foto: compfight.com

választás választójog Mráz Attila 2014. 04. 02. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
  • Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája
  • Miközben rájuk hárítja a felelősséget, csökkenti a kormány az önkormányzatok mozgásterét Miközben rájuk hárítja a felelősséget, csökkenti a kormány az önkormányzatok mozgásterét
  • „Egyenlők és egyenlőbbek” – jelentésünk a 2019-es választásokról „Egyenlők és egyenlőbbek” – jelentésünk a 2019-es választásokról
  • A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr605890523

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

DZSANGALA - GREGORY FÁJA Szerelmes kamaszként jópáran véstük bele a fákba kedvesünk és saját nevünk kezdőbetűjét, valamint az aktuális dátumot, így kifejezve szerelmünket egy szemmel látható és fogható bizonyíték formájában. Az angliai születésű ausztrál utazó, Gregory bár nem egészen ilyesfajta indíttatásból, de… geogulliver.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) lmbt (5) LMBT (10) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) tasz (5) TASZ (16) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard