Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
HIV-tesztre megy egész Európa - 1. rész: az egyén felelősségéről

HIV-tesztre megy egész Európa - 1. rész: az egyén felelősségéről

Bagyinszky Feri
Tetszik
0
2013. november 14. csütörtök, 8:00
hiv prevenció tanulni Részvényes leszek

75148497_50e081cd5b_b-2.jpg

A HIV in Europe szervezésében európai HIV- Teszt Hetet tartanak novemberben. Miért fontos, hogy tudjuk a HIV-státuszunk? Kinek a felelőssége a szűrés? És mi, magyarok miért nem járunk szűrésre? Két részes blogsorozatban járunk utána.

A HIV in Europe (HiE) páneurópai kezdeményezés 2007-ben Brüsszelben indult. Céljai közt szerepel, hogy javuljon azok aránya, akiket korán diagnosztizálnak és ennek következtében a fertőzésük korai szakaszában már gondozásba kerülhetnek és időben elkezdhetik a gyógyszeres kezelést. A HiE idén november 22 és 29 között, a december 1-jei AIDS világnap előtti hétre időzítette az Európai HIV-Teszt Hét programját, amelyhez már több mint 350 szervezet csatlakozott Európa-szerte.

Sokszor hallhatjuk szakmai körökben, hogy mára a HIV-fertőzés egy gyógyíthatatlan és a legtöbb esetben halállal végződő fertőzésből egy krónikus, de jól kezelhető állapottá szelídült. A kezelt betegeknél ráadásul olyan mértékben lecsökken a vírusszám, hogy még a legérzékenyebb tesztekkel sem tudják kimutatni. Aktív vírus hiányában pedig nem is fertőznek tovább.

A gyógyszeres kezelésben részesülő betegek véréből a legérzékenyebb tesztek sem tudják kimutatni a vírust. A méréshatár alatti vírusszám (kevesebb mint 20/ml) azt jelenti, hogy ezek a betegek nem is fertőznek.

Ennek a tudományos ténynek azonban van néhány alapfeltétele. Az első a korai diagnózis. Minél hamarabb kerül valaki gondozásba, annál biztosabb, hogy időben el tudják kezdeni a gyógyszeres kezelését, nem engedve, hogy az immunrendszere sérüljön vagy teljesen tönkremenjen. A másik feltétel pedig az, hogy minden beteg számára elérhető legyen a jó minőségű gondozás és gyógyszeres terápia.

Sajnos Európa egyik tekintetében sem áll túl jól. Egyrészt az Európai Unióban a HIV-vel élők 30 százaléka nem ismeri státuszát. Ez az arány keletebbre haladva még rosszabb. Magyarországon, az óvatos becslések szerint is legalább ugyanannyian nem tudják, hogy megfertőződtek a vírussal, mint ahány esetet eddig sikerült diagnosztizálni. Szintén súlyos problémát jelent, hogy az újonnan diagnosztizált esetek több mint a fele későn kerül a gondozó rendszerbe. Az immunrendszerük már sérült a diagnóziskor, az ő esetükben így nagyobb a valószínűsége egy-egy súlyos fertőzés vagy akár daganat kialakulásának és a maradandó egészségkárosodásnak.

Tudtad, hogy…

2013 első negyedévéig összesen 2,402 HIV-fertőzést diagnosztizáltak Magyarországon.

az elmúlt 5 évben megduplázódott az évente diagnosztizált új HIV-fertőzések száma: míg 2007-ben 117 esetet találtak, addíg 2012-re 219-re emelkedett ez a szám.

az AIDS megbetegedések száma 2013. október végéig elérte a 42-t, az előző évek középátlaga 20 eset volt.

Köszönhetően Oroszországnak, illetve a többi volt szovjet tagállamnak, ahol annyira alacsony azoknak az aránya, akik kezelésben részesülnek, hogy a kezeléshez való hozzáférés szempontjából Európa még Afrikánál is rosszabbul áll. Magyarországon, a HIV-ellátás és gyógyszeres kezelés TB támogatott, viszont ahhoz, hogy kaphassunk kezelést, tudnunk kell a státuszunkat és rendelkeznünk kell biztosítással. Egyre több országban, legutóbb az Egyesült Királyságban módosították a kezeléshez való hozzáférés szabályozását. Közegészségügyi indokra hivatkozva, biztosítás és jogi státusztól függetlenül, mindenki megkaphatja a gyógyszeres terápiát és HIV-gondozást. Felismerték ugyanis, hogy a gyógyszeres kezelés amellett, hogy az egyén egészsége megőrzésének záloga, a fertőzés kockázatának drasztikus csökkentése miatt mindenki érdeke is egyben.

A későn kezelésbe került betegek életkilátásai sokkal rosszabbak, károsodott immunrendszerük nehezebben vagy egyáltalán nem épül vissza, utat hagyva a fertőzéseknek és a daganatok kialakulásának.

Mikor menjünk szűrésre?

Ma már tudjuk, hogy a HIV szexuális úton, vérrel illetve anyáról gyermekre terjedhet. A HIV terjedése ellen számos eszköz áll rendelkezésünkre. Az óvszer megvéd a szexuális úton való fertőzéstől. Magyarországon a vérkészítményeket és donor szerveket 1985 óta szűrik HIV-re, tehát az egészségügyi beavatkozások is biztonságosak. A steril tűt és fecskendőket biztosító programok szintén jó hatásfokkal tudják megakadályozni a HIV és más vér útján terjedő fertőzések (hepatitis B és C) terjedését az injektáló szerhasználók körében. Ezeknek a prevenciós eszközöknek a hatékonyságát már hosszú évtizedek tapasztalata bizonyítja.

Néhány éve újabb, tudományosan is igazolt prevenciós eszköz is a rendelkezésünkre áll. A HIV-vel élők által szedett antiretrovirális (ARV) szerekről van szó. Először egy svájci kutatás eredményeként bizonyosodott be, hogy az ARV terápiában részesülő HIV-vel élők, akiknek a vérében méréshatár alattira csökkent a vírusszám, nem fertőznek. Ennek a felfedezésnek a jelentőségét egyre több ország veszi komolyan és nagyobb gondot fordítanak a „kezelés, mint megelőzés” (treatment as prevention=TasP) programokra. Egyre korábban kezdik el a gyógyszeres kezelést, amely így amellett, hogy az egyén egészségét is segít megőrizni, jelentősen csökkenti az új fertőzések számát is.

Az antiretrovirális (ARV) gyógyszeres kezelés elsődleges célja, hogy megakadályozza a vírus szaporodását, ezáltal megőrizze az immunrendszer épségét. 

A prevenciós eszközök, illetve a gyógyszeres terápia tehát rendelkezésünkre áll, hogy megelőzzük, illetve ha már megtörtént a fertőzés, a lehető legkisebbre csökkentsük a károkat. Magyarországon ennek ellenére azonban egyre több az új HIV-fertőzés és egyre fiatalabb korosztályt érint. Emellett ijesztően megemelkedett az AIDS megbetegedések száma is, ami szintén azt mutatja, hogy sok a diagnosztizálatlan eset akik csak nagyon későn, hosszú évekkel a fertőzés után kerülnek gondozásba.

Az egyén felelőssége, hogy megtegye a szükséges prevenciós lépéseket, hogy megelőzze a fertőzést, illetve kockázatos magatartások esetén, például óvszer nélküli szex vagy közös tű használat, eljárjon szűrésre. Tartsuk észben, hogy bár a nagy számok törvénye a HIV-fertőzés esetén is igaz, akár egyetlen nem biztonságos szex is elég lehet a megfertőződéshez. Járjunk el tehát, akár rendszeresen szűrésre, de akkor mindenképp, ha volt védekezés nélküli szexuális kapcsolatunk vagy közös injektáló eszközhasználatunk. Magyarországon jogszabály biztosítja mindenki részére az ingyenes és anonim HIV-szűrést, az ÁNTSZ AIDS tanácsadóiba, illetve néhány civil szervezethez is el lehet menni szűrésre.

Bagyinszky Ferenc, HIV/AIDS programvezető - TASZ

A november 21-i folytatásban az egészségügyi rendszer felelősségéről lesz szó, illetve arról, hogy miért nem járunk HIV-szűrésre.

Segítsd a munkánkat!

Amennyiben mostanában voltál vagy tervezel elmenni HIV-tesztre és megosztanád velünk a tapasztalataidat, az alábbi kérdőíven megteheted: https://www.surveymonkey.com/s/HIV-teszt_TASZ

Köszönjük!

 

hiv prevenció tanulni Bagyinszky Feri 2013. 11. 14. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
  • Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit
  • Csenget a véleményrendőrség Csenget a véleményrendőrség
  • Miközben rájuk hárítja a felelősséget, csökkenti a kormány az önkormányzatok mozgásterét Miközben rájuk hárítja a felelősséget, csökkenti a kormány az önkormányzatok mozgásterét
  • Mit kell tudniuk az idén érettségizőknek? Mit kell tudniuk az idén érettségizőknek?

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr825631615

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

DZSANGALA - GREGORY FÁJA Szerelmes kamaszként jópáran véstük bele a fákba kedvesünk és saját nevünk kezdőbetűjét, valamint az aktuális dátumot, így kifejezve szerelmünket egy szemmel látható és fogható bizonyíték formájában. Az angliai születésű ausztrál utazó, Gregory bár nem egészen ilyesfajta indíttatásból, de… geogulliver.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) TASZ (16) tasz (5) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard