Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Mítoszok a házasságról

Mítoszok a házasságról

Sarosip
Tetszik
0
2013. március 25. hétfő, 11:41
házasság melegházasság lgbt LMBT TASZ Részvényes leszek

marriage.jpgA házasságról számos mítosz él a köztudatban. Ezek egy része olyan makacsul tartja magát, hogy szinte kiirthatatlannak tűnik. Valójában nagyon is múlandó hiedelmekről van szó – mutat rá az Amerikai Történész Társulat (American Historical Association) a Legfelsőbb Bíróságnak címzett amicus curiae (a bíróság barátja) levélben. A 23 vezető történész professzor által jegyzett levél röviden elmagyarázza, hogy a történészek szempontjából miért ellenkezik az alkotmánnyal a Házasság Védelméről szóló 1996. évi Törvény (Defense of Marriage Act, azaz DOMA). Ez a törvény ugyanis megtiltja az azonos neműek között kötött állami házasságok szövetségi elismerését. A levél rendkívül tanulságos érvekkel szolgál, ezekből gyűjtöttem most össze egy csokorra valót. 

A házasság célja nem a gyermek

images (40).jpgSokszor hallhatjuk az érvet, ami szerint házasság csak egy férfi és egy nő közössége lehet, hiszen a házasság célja az utódnemzés. Nono, hibás érv – mutatnak rá a történészek. A történelem során az állam attól függetlenül is támogatta a házasság intézményét, hogy abból vajon származhatnak-e biológiai utódok. Így például az Egyesült Államokban a haza atyjaként tisztelt George Washingtonról köztudott volt, hogy nem képes utódokat nemzeni. Felesége, Martha Curtis két gyermeket szült korábbi férjétől. Az elnök és a first lady házassága mégis az egész nemzet számára mintául szolgált (“first family”), és ki gondolhatja azt, hogy Washingtonnak nem szabadott volna elvennie Marthát?

A házasság intézménye sokat változott a múltban

A házasság intézményét sokan az örök természeti és vallási törvények által meghatározott monolitként szeretik látni, amelynek védelme így történelmen felül álló küldtetésként jelenik meg számukra. Valójában a házasság határvonalai nagyon is rugalmasan alakultak a történelem során. Az USA-ban például az egyes államok között igen nagy eltérések mutatkoztak abban, hogy elismerték-e például az unokatestvérek házasságát. Egyes államok ezt legalizálták, más államok viszont vérfertőzésként üldözték. Egyes államok elismerték az ún. sui juris házasságokat is, amelyek a házasulandó felek közötti informális szerződéses kapcsolat létesítését jelentették, más államokban ez illegális volt. A szövetségi kormány mégis elismerte, hogy az államok maguk jelöljék ki ezeket a határokat, és legálisnak ismerte el az egyes államok definícióit.

racemarriate.jpg

A házasság és a természeti törvény

Az azonos neműek közötti házassággal szembeni érvek jelentős része természetjogi jellegű: azt a természet törvényeivel ellenkezőnek, tehát természetellenesnek minősítik. A történészek rámutatnak, hogy valójában nagyon is az adott korszak világról alkotott felfogásától, az adott civilizációtól és kultúrától függ az, hogy mit tekintenek az egyes társadalmak természeti törvénynek és természetellenesnek. A 19. század közfelfogása például természetellenesnek tartotta az európaiak és afrikaiak házasságát is. “A természeti törvény, ami a rasszok romlásának megelőzése érdekében megtiltja a rasszok közötti házasságot és szociális összeolvadást, éppen olyan egyértemű választóvonalat jelent, mint az a törvény, ami különböző természetet adott nekik.” Az angolszász jog sokáig Isten által rendelt természeti törvénynek tekintette azt, hogy a házassággal a nő elveszíti önrendelkezési jogát, és a férje vagyontárgyává válik (coverture).

Jelenleg a Legfelsőbb Bíróság döntésére vár annak a kérdésnek az eldöntése, hogy vajon alkotmányellenes-e az azonosneműek közötti házasság szövetségi elismerésének tilalma. Az ügyben a TASZ amerikai testvérszervezete, az ACLU képviseli a felperest, Edie Windsort. Edith “Edie” Windsor és párja, Thea Spyer 2007-ben, 40 évnyi boldog társkapcsolat után a kanadai Ontarióban kötöttek házasságot egymással. Miután Spyer 2009-ben meghalt, Windsornek 365 ezer dollár adót kellett kifizetnie a szövetségi kormánynak azért, hogy a házastársa vagyonát megörökölhesse. Ha az amerikai szövetségi kormány elismerte volna a kanadai házasságot, akkor Windsornek egyáltalán nem kellett volna öröklési adót fizetnie. És az öröklés csak az egyik hátrány, ami az azonos nemű párokat éri – körülbelül 1100 olyan szövetségi program, kedvezmény létezik, amiben nem részesülhetnek.  

Az ACLU (és a TASZ) szerint az állam nem azzal védi a családot és a házasságot, ha valamiféle absztrakt intézményt, hanem ha az abban élő személyeket védi. Akkor is, ha nem konvencionális családról van szó. Ellenkezik a diszkrimináció alkotmányos tilalmával az, ha az azonos nemű párokat a törvények kizárják a házasság intézményéből, mert ezzel csupán azt nyilvánítják ki, hogy az azonos nemű párok alacsonyabb rendűek, mint a különböző neműek. A szexuális irányultságon alapuló indokolatlan hátrányos megkülönböztetés alkotmányellenes.

Bárhogy döntsön is a bíróság, egy valami biztos: a házasság éppen olyan evolúción ment keresztül a történelem során, mint sok más társadalmi jelenség. Ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne találni benne olyat, ami nem relatív és változó. Ez az állandó mag azonban sokkal inkább maga a szeretet és a tartós elköteleződés egymás iránt, ami megalapozza az emberek közötti önként vállalt sorsközösséget.

Sárosi Péter

házasság melegházasság lgbt LMBT TASZ Sarosip 2013. 03. 25. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról? Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk? Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
  • Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája Az ivóvíz elzárása is a kirekesztés egy formája
  • Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot
  • Nem büntetheti meg az állam azt, aki dudálással nyilvánít véleményt Nem büntetheti meg az állam azt, aki dudálással nyilvánít véleményt

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr335167000

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

DZSANGALA - GREGORY FÁJA Szerelmes kamaszként jópáran véstük bele a fákba kedvesünk és saját nevünk kezdőbetűjét, valamint az aktuális dátumot, így kifejezve szerelmünket egy szemmel látható és fogható bizonyíték formájában. Az angliai születésű ausztrál utazó, Gregory bár nem egészen ilyesfajta indíttatásból, de… geogulliver.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) lmbt (5) LMBT (10) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) TASZ (16) tasz (5) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard