Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Az elveszett gyermekek városa

Az elveszett gyermekek városa

Sarosip
Tetszik
0
2012. július 6. péntek, 4:29
Részvényes leszek

images (4).jpegAlig múlt este 6 óra, de Buenos Airesben már sötét van és hideg: elvégre a déli féltekén most tél van. Több százan gyűltek a bíróság épülete elé, hogy a kivetítőn élőben kövessék nyomon egy régóta várt ítélet kihirdetését. Sokan zászlókat lengetnek és transzparenseket lóbálnak, mások csak feszülten figyelnek, arcukon komor elégtétellel. Közülük némelyek annak a 30 ezer embernek a leszármazottai vagy hozzátartozói, akiket a 70-es évek óta csak úgy hívtak Argentínában, hogy “az eltűntek” (los desaparecidos). Ezzel az eufémizmussal jelölték azokat, akiket az 1976 és 1983 között uralkodó katonai junta terrorlegényei elraboltak, megkínoztak, kivégeztek majd nyom nélkül eltüntettek.

Ez az időszak úgy vonult be a történelembe, mint a “piszkos háború” (Guerra Sucia) – de valójában nem volt szó háborúról, csak egy tudatosan megtervezett népirtásról, a nemzet “megtisztításáról” a “hazafiatlan” elemektől. Újságírók, perónisták, szakszervezetisek, kommunisták, liberálisok és mindenki, akiről akár csak azt sejtette a hatalom, hogy veszélyt jelent a katonai diktatúrára. Egyik reggel kiléptek otthonról az utcáról, és soha többé nem tértek haza. Sorsukra csak jóval később, a junta bukása után derült fény: a legtöbbjüket koncentrációs táborokba hurcolták majd brutálisan meggyilkolták. Az egyik kedvelt kivégzési módszer az volt, hogy bedrogozták az áldozatot, majd a Rio de Plata folyó vagy az óceán fölött kilökték egy repülőgépből.

A junta pribékjeinek persze jó katolikushoz híven komoly dilemmát jelentett, hogy mit tegyenek a terhes nőkkel és az elraboltak gyermekeivel. Elvégre az abortusz az mégiscsak erkölcstelen! Megvárták hát, hogy az anya megszülje gyermekét, és pár hétig szoptassa a babát – és csak utána végezték ki. A gyermekeket pedig nevelőszülőkhöz adták, a rezsim hűséges szolgáihoz, rendőrökhöz, katonákhoz, abban a reményben, hogy ezzel termékeny talajba ültetik át a “gonosz fájának magjait”, és “igazi argentínokat” nevelnek majd belőlük. Az egész népirtó-gyermekrabló hadművelet titokban zajlott, olyan sikerrel, hogy egyes családok mind a mai napig hiába keresik az akkor eltűnt gyermekeket. Ehhez nagyban hozzájárult a katolikus klérus konzervatív része, amely aktívan asszisztált a tömeggyilkosságokhoz és a gyermekek elrablásához, akárcsak a hidegháborús lázban égő Egyesült Államok.

Caro és Jeunet hátborzongatóan szép filmjében, Az elveszett gyermekek városában Krank, az őrült tudós gyermekeket rabol el, hogy ellopja az álmaikat. Ami ott fikció, az Argentínában valósággá vált: a katonai junta azért rabolt el mintegy 400 gyermeket, hogy ellopja egy egész generáció álmait. Hogy az írmagját is kiirtsa a szociális igazságosságról és a demokráciáról szóló álmoknak, hogy senki ne tudjon más jövőt elképzelni az országnak, mint az orwelli csizmát, amely örökre egy emberi arcon tapos. Tervük persze nem sikerült, rendszerük összeomlott, és az argentínok újra felfedezték az álmaikat.

IMAG5343_1.jpg


A junta bukása után általános amnesztiát hirdettek az előző rezsim kiszolgálóinak, az amnesztiáról szóló törvényeket azonban a Legfelsőbb Bíróság 2005-ben megsemmisítette, így megnyílt az út a bűnösök felelősségre vonásához. Egészen a mai napig kellett várni arra, hogy a gyermekrablások felelőseit elítélje a bíróság – ezt az ítéletet olvassa éppen a kivetítőn a bírőnő. A junta 11 vezetőjét találták bűnősnek, köztük a rezsim egykori vezetőjét, a 86 éves Jorge Rafael Videlát, aki már egyébként is életfogytiglani börtönbüntetését tölti más jogsértések miatt. A tábornok elismeri ugyan a genocídium elkövetésében játszott szerepét, de szerinte a kivégzettek “terroristák” voltak, akik megérdemelték a halált. Ezért aztán “politikai fogolynak” tekinti magát, semmit sem bánt meg. Nem csoda, hogy a bíróság előtt a tömeg ujjong, amikor a bírónő 50 év szabadságvesztést szab ki a gyűlölt diktátorra.

“Ez egy történelmi igazságtétel,” mondja Carolina Varsky, a CELS nevű jogvédő szervezet képviselője, akinek a meghívására Buenos Airesbe érkeztünk egy emberi jogi konferenciára. A CELS – a TASZ argentín testvérszervezete – hosszú évek óta dolgozik a rezsim áldozataival azért, hogy a múlt rémtetteire fény derüljön, enélkül ugyanis szerintük nem lehetséges a társadalmi megújulás. Valóban, az ítélet leírhatatlan hatással van azokra, akik akár az unokájukat, akár a szüleiket veszítették el a junta idején. Nem bosszúról, de katarzisról, megtisztulásról van szó, egy olyan történelmi pillanatról, amit csakis egy jogállamban lehet átélni. Magyarországon is szükség lenne ilyen pillanatokra.

Buenos Aires, 2012. július 5.  

Sárosi Péter
TASZ

Sarosip 2012. 07. 06. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk? Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
  • Iskolaőrökkel élezi a kormány a szegregációt Iskolaőrökkel élezi a kormány a szegregációt
  • Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit
  • Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást
  • Munkajogi útmutató koronavírus idejére Munkajogi útmutató koronavírus idejére

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr444632305

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Rossz nácik és jó kommunisták, esetleg fordítva? 2012.07.06. 11:35:38

Az önkényuralmi jelképek használata nagyon kényes kérdés Magyarországon, legalábbis bizonyos jelképeké, pedig itthon a BTk. nagyon is világosan fogalmaz. Mégis úgy tűnik, valami azért mégsem világos, se Strasbourgban, se itthon. Most akkor hogy is van ...

Trackback: Mandiner blogajánló 2012.07.06. 09:18:02

Ezt a posztot ajánlottuk a Mandiner blogajánlójában.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

Az elfeledett fegyver - a denevérbomba története A második világháború során számos különös és innovatív fegyverötlet született, ám kevés volt olyan szürreális, mint Lytle S. Adams pennsylvaniai fogorvos elképzelése: a denevérbomba. hi-sztori.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) tasz (5) TASZ (16) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard