Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Végre! Most megmutatjuk, milyen jogi eszközökkel tudsz fellépni a kórházi fertőzésekkel szemben

Végre! Most megmutatjuk, milyen jogi eszközökkel tudsz fellépni a kórházi fertőzésekkel szemben

Asbóth Márton
Tetszik
0
2017. február 26. vasárnap, 20:50
betegjog egészségügy kórházi fertőzés Részvényes leszek
 

14782041871_7e87836b4d_c.jpgA héten induló kampányunkban arra biztatunk mindenkit, hogy küldje el saját, kórházi fertőzésekről szóló történetét, hogy ezek alapján szólíthassuk fel az ÁNTSZ-t ellenőrzések lefolytatására. De miért nem nyújtunk be panaszt, perelünk, jelentünk fel? Elmagyarázzuk.

  • Az ÁNTSZ nem mondja meg, mennyi a kórházi fertőzések pontos száma, de a helyzet folyamatosan romlik.
  • Tavaly szembesültünk vele, hogy hány család érintett, özönlöttek a családi és egyéni drámákról szóló történtetek.
  • Sokan kérdezik, hogyan lehetne fellépni a kórházban elszenvedett sérelmekért.
  • Azt is sokan kérdezik, hogy áll a TASZ a peres ügyeivel ezen a téren.
  • Még többen kérdezik, hogy miért nem tesz semmit az állam, és hogyan lehetne rávenni, hogy tegyen valamit.
  • A TASZ mostani kampányának pont az a célja, hogy rábírja az ÁNTSZ-t a kórházak ellenőrzésére. Légy te is a részese, küldd el történetedet a tasz.hu/korhazifertozes oldalon!

 

Bence, a 27 éves, egészséges biciklista közúti balesetet szenved, eltöri a karját, meg kell operálni. Beviszik a balesetire, sikeresen elvégzik a műtétet, pár napig még a kórházban kell lábadoznia. A kórházi tartózkodás utolsó tervezett napján fájdalmas bőrkiütések alakulnak ki rajta. Ezek csakhamar nedvedző, fájdalmas tályogokká válnak. MRSA-val, egy multirezisztens, azaz a legtöbb antibiotikumnak ellenálló kórokozóval fertőződött meg. Az MRSA a véráramba kerülve tüdőgyulladást, csontgyulladást, vérmérgezést okozhat, és, mivel hagyományos antibiotikumokkal nem lehet leküzdeni, Bence szervezete nem képes felvenni vele a küzdelmet.

Így lehet belehalni egy csonttörés utáni rutinműtétbe.

A zárójelentésre mindössze annyit vezetnek fel: a halál oka szepszis, vagyis vérmérgezés.

*

Bár a konkrét számokat az ÁNTSZ ködösítése miatt nem ismerjük, azt tudjuk, hogy minden évben több száz (az ÁNTSZ szerint is 650) beteg hal meg kórházi fertőzésben – teljesen értelmetlenül. Aki túléli a fertőzést, az is sokszor többhónapos küzdelem után, nem ritkán maradandó egészségkárosodást szenvedve kényszerül a folytatásra.

Kevés igazságtalanabb dolog történhet egy emberrel, mint hogy éppen ott kap halálos fertőzést, ahova gyógyulni ment. Ráadásul sokszor nincs választás: Bence törött karját is mindenképpen meg kellett műteni. Így aztán érthető, hogy a kórházi fertőzéseket túlélő áldozatok – tragikus esetben pedig már csak a hozzátartozóik – gyakran kérdezik a TASZ-t:

hogyan lehetne igazságot szerezni? Hogyan lehetne elérni, hogy legalább mással ne történhessen ilyen? Hogy lehetne fellépni a mulasztó kórházzal, orvossal, ápolóval szemben? Milyen pert lehet indítani?

Nézzük tehát, milyen jogi lehetőségeik vannak az áldozatoknak.

Betegjogi panasz

Bármilyen kifogás, sérelem esetén lehet betegjogi panasszal élni, amit az intézmény fenntartójához vagy vezetőjéhez nyújthatunk be. És rögtön itt is van a legfőbb probléma: a panaszt a fenntartó vagy az intézmény vezetője vizsgálja ki.

Képzelhetik, hogy egy ilyen vizsgálat mennyire tekinthető függetlennek, objektívnek, és milyen következményei lehetnek.

Az intézmény vezetője a legutolsó, aki abban érdekelt, hogy a kórházban „ügyek” legyenek. Az ő vizsgálatának azt kellene kimondania, hogy

  • az intézménye szakmai hibákat vétett; vagy hogy
  • a kollégái hibáztak; vagy hogy
  • jogszabálysértően működnek.

 

Nem meglepő tehát, hogy a betegjogi panaszok kivizsgálásakor nemigen állapítanak meg semmit. Bence ügyében súlyos hiba történt, amikor az MRSA-fertőzést bevitték a műtéti sebbe.

A betegjogi panasz kivizsgálásakor a kórháznak magának kéne a saját hibáit feltárnia. Igazából az lenne a meglepő, ha ezt megtennék.

A betegjogi panaszt benyújthatja a beteg maga (vagy hozzátartozója), de kérhetjük betegjogi képviselő segítségét is. A betegjogi képviselő feladata a jogi tanácsadás, segítségnyújtás a jogok érvényesítésében. Ezen felül ő maga is nyújthat képviseletet, ilyenkor a beteg nevében jár el – nagyjából úgy, ahogy egy ügyvéd. A számok mégis azt mutatják, hogy a betegek inkább tanácsért fordulnak a képviselőhöz, panaszeljárásban csak az esetek 17%-ában kérik a segítségüket. Talán azért van ez így, mert a betegek is tudják: sok értelme nincs az intézményen belüli eljárás megindításának.

Egyszóval:

a betegjogi panasz nem alkalmas arra, hogy a beteg kimondassa egy orvos vagy azt egész intézmény felelősségét, lerántsa a leplet rossz gyakorlatokról, felhívja a figyelmet a jogsértésekre.

 

De hiszen ott van a perlési lehetőség! Legközelebb azt nézzük meg, fel lehet-e lépni perrel a kórházi fertőzésekkel szemben.


Asbóth Márton

emelkedett_gomb.png

Nincs olyan jogi eszköz, amivel közvetlenül és hatékonyan fel lehetne lépni a kórházak jogsértő tevékenységével szemben. Nincs olyan, a kórházaktól független állami intézmény, amelynek az lenne a feladata, hogy kivizsgálja a betegpanaszokat. Az ÁNTSZ azonban lefolytathat ellenőrzéseket a kórházakban, ezért gyűjtünk konkrét eseteket – kíváncsiak vagyunk, a kezdeményezésünkre lefolytatják-e a vizsgálatokat (és milyen eredménnyel). 

Küldd el a panaszod, hogy a te eseted kivizsgálását is elérhessük!

http://korhazifertozes.tasz.hu/kuldd-el-a-panaszod/

betegjog egészségügy kórházi fertőzés Asbóth Márton 2017. 02. 26. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
  • Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit Három évig nem dönthetett az életéről, mert attól féltek, hogy majd nem veszi be a gyógyszereit
  • Miközben rájuk hárítja a felelősséget, csökkenti a kormány az önkormányzatok mozgásterét Miközben rájuk hárítja a felelősséget, csökkenti a kormány az önkormányzatok mozgásterét
  • Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást Az önkényre a rendkívüli helyzet sem ad felhatalmazást
  • Minden, amit a kijárási korlátozásról tudnod kell Minden, amit a kijárási korlátozásról tudnod kell

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr4212282047

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

A helgolandi csata 01. Európa északi területei amolyan félreeső peremvidékként szerepelnek a köztudatban, és gyakran a történelemkönyvekben is. Valójában azonban a Baltikum már az ókor óta kiemelt szerepet játszott a kontinens életében, és nemcsak gazdasági, hanem politikai és katonai szempontból is. A térség két domináns… htenger.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) LMBT (10) lmbt (5) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) tasz (5) TASZ (16) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard