Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Több technót a rendőrségre!

Több technót a rendőrségre!

hegyiszabolcs
Tetszik
0
2016. június 6. hétfő, 15:42
rendőrség tüntetés gyülekezési jog véleménynyilvánítás Részvényes leszek

13346587_1118827414836864_2736194774710021080_n.jpg

A Több technót a Parlamentbe! nevű rendezvény nem először került megrendezésre, május 29-én már hatodik alkalommal adtak hangot követeléseiknek a résztvevők. A rendőrség tudomásul vette a rendezvény bejelentését – s bár ezzel sikerült a tüzet eloltania, addigra már megégette magát. A tudomásul vételre ugyanis már azután került sor, hogy a korábban tett bejelentést nem vette komolyan, mire a szervezők a TASZ segítségével bírósághoz fordultak (és új bejelentést tettek). A rendőrség későn kapott észbe: hiába vette tudomásul az új bejelentést, a bírósági eljárás elindult, és hiába kezdett el érvelni, a bíróság ellenük ítélt. Tanulságos történet következik a hányaveti hatósági jogalkalmazásról.

Az eredeti bejelentésre a rendőrség reakciója első ránézésre is meghökkentő: az indoklás teljes hiánya mellett csupán tájékoztatja a bejelentőt arról, hogy a rendezvény nem tartozik a gyülekezési törvény hatálya alá, megtartásához önkormányzati engedélyekre van szükség. A rendőrség álláspontjára így csak következtetni lehetett. Azt valószínűsítettük, hogy a háttérben a törvény azon szabálya áll, miszerint a kulturális rendezvények nem tartoznak a gyülekezési szabadság körébe, és azért a rendőrség a hatásköre hiányának megállapítását szeretné közölni ezzel a határozati formát nem öltő félszeg tájékoztatásban. Utóbb kiderült, hogy valóban erről van szó: a felülvizsgálati kérelemmel szemben előterjesztett ellenkérelmében a rendőrség már kijelentette, hogy kulturális rendezvénynek tekinti a demonstrációt, hivatkozott a gyülekezési törvény megfelelő szakaszára, és bizonyítékokat csatolt álláspontja alátámasztására (újságcikkeket, fényképfelvételeket a korábbi rendezvényekről). Magunk közt szólva, ezzel a rendőrség maga tett nyilvánvalóvá, hogy a bejelentésre adott „tájékoztatás” súlyos tartalmi és formai hiányokban szenvedett.

Tekintettel arra, hogy a rendőrség formailag nem jogszabályszerű – a közigazgatási hatósági eljárási törvénynek megfelelő, hatáskör hiányát megállapító – határozatot hozott, s emiatt a rendőrség vitatta is a felülvizsgálat jogszabályi alapját, először a gyülekezési törvény szerinti háromnapos felülvizsgálat lehetőségét kellett megalapozni. Nem volt nehéz: a 3/2013. (II. 14.) AB határozat lehetővé teszi a gyülekezési jogi ügyekben az érdemi tiltó határozatok mellett a hatáskör hiányát megállapító határozatok gyors bírói felülvizsgálatát is, a Legfelsőbb Bíróság (ma Kúria) 1/2009. KJE számú jogegységi határozata pedig azt, hogy a nem alakszerű formában meghozott közigazgatási döntést a bíróság a tartalma szerinti eljárásban vizsgálja felül. A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság Dudás Dóra Virág vezette tanácsa nem is dőlt be a rendőrségnek, a „tájékoztatást” felülvizsgálható végzésként vette figyelembe, és számon kérte az ilyen végzéssel szemben támasztott követelményeket: a döntést megalapozó mérlegelésben szerepet játszó szempontokat és tényeket, valamint a megfelelő jogszabályhelyeket. Azzal is egyetértett a bíróság, hogy mivel a hatáskörhiányt megállapító döntés kapcsán az ügy alapjogi jellege forog kockán, az eljárási követelmények mellett a rendőrségnek az alapjog-korlátozásra vonatkozó szükségességi és arányossági vizsgálatot is le kellett volna folytatnia, s annak eredményéről számot adnia.

Az ügy lényege tehát a következő: helytállóan minősítette-e a rendőrség a Több technót a parlamentbe! címen bejelentett rendezvényt kulturális jellegűnek, vagy azt véleménynyilvánítás célját szolgáló gyülekezésnek kell tekinteni? A bírósági felülvizsgálat kiindulópontját értelemszerűen a bejelentés képezte, a mérleg másik serpenyőjébe pedig a korábbi rendezvényekről készült – a rendőrség által utólag becsatolt és hivatkozott – fényképfelvételek kerültek. A bejelentés kifejezetten megjelölte a véleménynyilvánítás célját és tárgyát, valamint a rendezvény programpontjai körében zenei elemeket és beszédeket felváltva tartalmazott – a fotók azonban csak annyit valószínűsítenek, hogy a korábbi rendezvényeken zene is volt, a résztvevők esetleg táncoltak is, de azt nem bizonyítják, hogy a véleménynyilvánítás hiányzott volna. Márpedig „a jelen bejelentésben foglaltak hitelességének megalapozott megítéléséhez [a bejelentés tartalmának] valódiságát kellene cáfolni alaposan alátámasztott következtetésekkel.” Mivel a rendőrség ezt nem tette meg, még az utólagos bizonyítás sem volt sikeres, a bíróság a rendőrségi döntést hatályon kívül helyezte.

Szó sincs tehát arról, hogy e döntés alapján a jövőben bárki bármilyen rendezvényét eladhatná tüntetésként: csak annyit kellene tennie, hogy a bejelentésbe őszintétlenül beleír egy politikai célt, és onnantól a rendőrségnek kötelessége volna politikai rendezvényként tudomásul vennie és biztosítania. Ellenkezőleg: 1. a rendőrségnek a bejelentés alapján érdemi és alapos vizsgálatot kell lefolytatnia annak eldöntésére is, hogy a bejelentett rendezvény a gyülekezési törvény hatálya alá tartozik-e vagy sem (hiteles-e a bejelentés); 2. ha a rendőrségnek kétségei vannak, két napja van arra, hogy azokat megfogalmazza, és alaposan – tényszerűen – alátámasztott következtetésekkel bástyázza körül; 3. erről a vizsgálatról a meghozott határozatában – tehát nem később – számot kell adnia. Következésképpen a rendőrség továbbra is juthat arra az eredményre, hogy a bejelentett rendezvény összességében nem tekinthető politikai véleménynyilvánításnak, nem tartozik a gyülekezési törvény hatálya alá.

A mérlegelésnek tehát a bejelentés csak a kiindulópontját képezi – ugyanakkor a bíróság a jelen végzésében a vizsgálat egyik legfontosabb szempontját is leszögezte: „Amennyiben [...] egy rendezvény megfelel a Gytv. 2. § (1) bekezdésében foglaltaknak, vagyis olyan békés összejövetel, felvonulás vagy tüntetés, amelyen a résztvevők szabadon kinyilváníthatják véleményüket, úgy az a gyülekezési törvény hatálya alá tartozik akkor is, ha kulturális (pl. zenei és ahhoz hasonló) elemeket is tartalmaz.” Ez a követelmény azért fontos, mert a bejelentésen kívül általában nem áll a túl sok tény a rendőrség rendelkezésére (nem minden tüntetés egy sorozat vagy hagyomány újabb esete). Ekkor pedig okozhat nehézséget annak eldöntése, hogy a nemcsak szónoklatokból, hanem éneket, zenét, táncot, szavalatot, mutatványt, vagy bármilyen művészeti produkciót is magában foglaló programelemekből összeálló rendezvény esetében a bejelentés egyes elemeinek milyen súlyt, jelentőséget kell tulajdonítani. E döntés ráadásul nemcsak elvi jelentőségű, hanem gyakorlati következményei is vannak. A gyülekezési szabadság körébe nem tartozó, de közterületen tartott rendezvények (vallásos szertartások, kulturális és sportrendezvények, családi eseményekkel kapcsolatos rendezvények) engedély- és alkalmasint díjkötelesek, az engedélyről általában az önkormányzat jegyzője dönt nem-rendkívüli eljárásban, és a jogorvoslati eljárás is jóval hosszabb – míg a szabadságjog gyakorlása sokkal kevesebb költséggel terhelt. Már csak ezért sem mindegy, hogy kialakít-e a jogalkalmazás világos elhatárolási szempontokat.

Ha tehát azt gondoltad volna, hogy a Több technót a parlamentbe! csak egy szimpla táncmulatság vagy egy ízetlen tréfa, és a rendőrség jól tette, hogy nem fecsérelte az energiáját ezekre a léha alakokra, akkor tévedtél. A gyülekezési szabadság, a tüntetéshez való jog volt itt a tét, és úgy tűnik, hogy ha csak a rendőrségen múlna, akkor nemcsak a techno hiányozna, hanem a politikai szabadság is.

Photo: Szemerey Bence

Hegyi Szabolcs

 

rendőrség tüntetés gyülekezési jog véleménynyilvánítás hegyiszabolcs 2016. 06. 06. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot Orbán Viktor ravaszul és tudatosan szít cigányellenes hangulatot
  • „Egyenlők és egyenlőbbek” – jelentésünk a 2019-es választásokról „Egyenlők és egyenlőbbek” – jelentésünk a 2019-es választásokról
  • A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás A kórházban fekvő beteg nem feláldozható emberi erőforrás
  • Mit kell tudniuk az idén érettségizőknek? Mit kell tudniuk az idén érettségizőknek?
  • Mire kell figyelned, hogy ne legyél „rémhírterjesztő”? Mire kell figyelned, hogy ne legyél „rémhírterjesztő”?

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr658784264

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

A világ legdrágább fűszere   A sáfrány latin nemzetségneve, a crocus, a görög krokosz ’fonál’ jelentésű szóból származik, amely a bibe fonálszerű alakjára utal. A magyar elnevezés a középfelnémet safran vándorszóból ered, melynek végső forrása az arab sahafaran, zafran ’sárga’ jelentésű kifejezés. A sáfrány már az ókorban is… sommuzeum.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) lmbt (5) LMBT (10) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) TASZ (16) tasz (5) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard