Az olvasottság nem publikus.
 
  • Könnyen érthető
  • Koronavírus
  • Egészségügy
Kínai látogatás, magyar elnyomás

Kínai látogatás, magyar elnyomás

TASZ
Tetszik
0
2011. szeptember 30. péntek, 6:30
rendőrség tüntetés gyülekezési jog véleménynyilvánítás Részvényes leszek

Valószínűleg egyre kevesebben emlékeznek azokra a kora nyári napokra, amikor a kínai miniszterelnök látogatást tett Budapesten a két ország gazdasági kapcsolatainak szorosabbra fűzése érdekében. A gazdasági kérdésekben a TASZ-nál nem dolgunk állást foglalni, viszont a látogatás körüli tüntetések rendőrségi kezelése mindenféleképpen felkeltette aggódó érdeklődésünket.

Hírek és helyszíni beszámolók szerint egyrészt a bevándorlási hivatal több tibeti származású polgárt pont aznap tartott fontosnak behívni. Másrészt az autoriter kínai politika ellen tiltakozni kívánó (pro-Tibet, pro-demokrácia, pro-Falun Dafa) tüntetők valahogy mindig a rendőrségbe botlottak, amint nem vörös zászló volt a kezükben, aminek igazoltatás, fenyegetés és erőszakoskodás lett a vége. Ha pedig nem a rendőrség, akkor egyszer csak Kína-szimpatizáns tüntetők vették körül őket például, beterítve őket hatalmas népköztársasági zászlójukkal. Mindehhez ha hozzávesszük, hogy a szép számmal megjelenő Kínát éltető tüntetőket a hírek szerint semmilyen hasonló inzultus sem ért, akkor számos, a magyar államra nézve kínos kérdés vetődik fel.

A TASZ még az eseményeket követően rögtön levelet írt az ügyészségnek, amelyben felhívtuk a figyelmüket, hogy több esetben is súlyos bűncselekmények elkövetésének gyanúja merült fel a júniusi tüntetésekkel kapcsolatban: gyülekezési-, és egyesülési szabadság megsértése (Btk. 174/C.§) és hivatali visszaélés (Btk. 225.§). Például akkor, amikor a rendőrök egy férfit igazoltattak az Oktogon környéken és kicsavarták erőszakkal a tibeti zászlóját kezéből, pont akkor, amikor a mosolygó Kína-szimpatizánsok tömege mellett elhaladt a nagy kormányfői autó.

Nos, az ügyészség némi spéttel megküldött válaszából az derül ki, hogy nem indítanak nyomozást: szerintük a vizsgált esetekben az igazoltatások, rendőrségi intézkedések ”jogszerűek, szakszerűek, és arányosak” is voltak; a tüntetőket Kína zászlójukkal akadályozó magánszemélyek pedig, mintha ott sem lettek volna. A ügyészség nyomozást megtagadó leveléből csak egy valami maradt ki: hogy a csúnya véletlenek folytán a rendőrség (vagy a sors?) igazoltató keze soha sem a Kína-szimpatizánsok tüntetőkre csapott le, és e véletlenek sorozatának végeredménye pont azok jogait sértette, akik a magyar kormány business-ét rontották (volna).

A cinikus ügyészségi levéllel (illetve a nyomozást megtagadó határozattal) azonban nincs lezárva az ügy: abból több fontos (és kínos) információra is fény derült.

A határozat szerint a helyszínen szolgálatot teljesítő rendőrök az egyes tüntetőket „a saját érdekükben” vitték el a helyszínről máshová igazoltatni, azért hogy a dühös Kína-szimpatizánsok nehogy rájuk támadjanak. Sőt, a támadások biztos elkerüléséhez pro-tibeti tüntetőket a zászló-lengetés felhagyására is utasította rendőr. Itt azonban a rendőrség úgy látszik, fordítva olvassa a szereposztást. Valójában nem az a rendőr dolga, hogy a jogszerűen demonstráló polgárt megvédje a törvénytelenül rátámadókkal szemben? Egészen valószínűtlen, hogy ezt egy rendőr ne tudná. (Az ügyek tisztázását nem segíti az sem, hogy az egyébként bűnüldözés elleni legjobb ellenszerként beállított térfigyelő kamerák – az ügyészség levele szerint a kérdéses rendőrségi intézkedések helyszínén és időpontjában pont nem működtek.)

Az ügyészségi határozat sötét időket idéző mondatai ezzel azonban nem értek véget. A levél szerint egyes rendőrségi intézkedéseket az indokolt, hogy a tüntető a zászlólengetéssel a „védett személy méltóságát és biztonságát próbálta veszélyeztetni”. Nos, az tiszta sor, hogy a tüntető nem támadhat a kínai miniszterelnökre. Ez nem csak csúnya dolog lenne, de bűncselekmény is. Azonban a ritkán látott biztonsági előkészületek valószínűtlenné teszik, hogy az utcán álló, egyébként zászlót lengető tüntető bármi biztonsági kockázatot jelentett volna. A kínai miniszterelnök méltóságának védelme pedig Kínában tudjuk, hogy a büntetőjog és a rendészet feladata, de Magyarországon biztosan nem az. Sőt jogilag tiltott, hogy állami vezetők méltóságát a rendőrség ily módon védje. Azonban minderre akkor mégis ki, és milyen alapon adott parancsot a szolgálatot teljesítő rendőröknek?

Ehhez hasonlóan tisztázandó kérdést vet fel a levél azon része, amely szerint a helyszínen szolgálatot teljesítő Készenléti Rendőrség feladata kiterjedt arra, hogy „illetéktelen személyek felüljárókra táblákat, transzparenseket ne helyezhessenek el”. Kérdés, hogy mióta dolga a rendőrségnek, hogy politikai vélemények közül kiválassza az oda nem illőt, és megakadályozza a „illetékteleneket” abban, hogy táblákkal demonstráljanak. Mi az oda nem illő? Ki az illetéktelen? Az, aki nem ért egyet a kormány Kína-politikájával? Vagy az, aki kiáll a Nobel-békedíjas Liu Xiaobo író mellett, akit kritikus szavai miatt börtönözött be az egypártrendszer?

A TASZ a levél ismeretében három lépést tesz: egyrészt, hogy a polgárok még többet tudjanak meg a nyilvánvalóan jogsértő parancsokról, közérdekű adatigényléssel fordult a Készenléti Rendőrséghez. Sajnos, az ügyészségi levél tükrében felvethető, hogy azok egyedüli célja alkotmányosan védett politikai véleménynyilvánítások hatósági megakadályozása volt. Ezt illik tisztázni.

Másrészt a TASZ a rendőrségtől tájékoztatást kért, hogy kik és mennyi tüntetést jelentettek be a kínai miniszterelnök látogatásának időpontjára. Ezt azért érdemes tudni, mert az ügyészség úgy tesz, mintha nem is lettek volna pro-Kína tüntetők, akik feltehetően számos ellentüntető demonstrációját lehetetlenítették el. Továbbá ennek ismeretében érdekes fénybe kerülhet az a rendőrségi határozat, amely megtiltotta a (a TASZ-hoz forduló) Falun Dafa – Kínában üldözött meditációs technika – híveinek gyülekezését a Kossuth térre – holott számos pro-Kína tüntető éltette a magyar-kínai barátságot ott és akkor, ahol a hivatalos Kínával tengelyt akasztóknak azt a magyar rendőrség megtiltotta. Amit szabad Jupiternek, nem szabad...?

Végül a TASZ kapcsolatba került néhány olyan bátor magyar egyetemistával, akik a kínai díszvendég-miniszterelnök látogatásakor kívántak demokráciát éltető és a tienanmen téri vérengzést felhánytorgató transzparenst felmutatni. De nem tudtak, mert az ügyészi levélből jól ismert „jogszerű, szakszerű és arányos” - vagy inkább ilyennek egyáltalán nem nevezhető - rendőri intézkedéseknek lettek áldozatai tisztázatlan körülmények között. Elvben ilyen jogsértés körülményeinek tisztázására tartjuk fenn az ügyészséget.

Mindenkinek megkönnyebbülés lenne, ha azt a feltételezést cáfolni lehetne, hogy a magyar állam szervezett módon lehetetlenítette el polgárok alapvető jogainak gyakorolását, azért hogy a kínai egypártrendszer vezetőjének kedvében járjon. Az eddig történtek, azonban nem ebbe az irányba mutatnak.

A kormány politikai-gazdasági sikerét mindenki maga értékeli – a 60 éve töretlen (nép)köztársasági barátsággal együtt (?) –, ám Tibet szabadságáért, az elnyomott kínaiak igazáért tüntetők demonstrációinak megakadályozása nem szubjektív értékelés dolga: a demokratikus normák alapjait vonja kétségbe, aki másként gondolkodó tüntetőt nyom el.

 

Szigeti Tamás, TASZ Politikai Szabadságjogok Program munkatársa

rendőrség tüntetés gyülekezési jog véleménynyilvánítás TASZ 2011. 09. 30. Tovább >
Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Mit kell tudniuk az idén érettségizőknek? Mit kell tudniuk az idén érettségizőknek?
  • Négy évig vegzálta a magyar rendőrség a holland nyugdíjast, aki legális kenderolajjal akart gyógyulni Négy évig vegzálta a magyar rendőrség a holland nyugdíjast, aki legális kenderolajjal akart gyógyulni
  • Mire kell figyelned, hogy ne legyél „rémhírterjesztő”? Mire kell figyelned, hogy ne legyél „rémhírterjesztő”?
  • Minden, amit a kijárási korlátozásról tudnod kell Minden, amit a kijárási korlátozásról tudnod kell
  • Változtak a szabályok – kit tesztelnek koronavírusra, kit különítenek el? Változtak a szabályok – kit tesztelnek koronavírusra, kit különítenek el?

A bejegyzés trackback címe:

https://ataszjelenti.blog.hu/api/trackback/id/tr963266551

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Legfrissebb cikkeink

  • A 444-re költözik A TASZ jelenti blog
    A 444-re költözik A TASZ jelenti blogA Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Indexszel történtek tanulsága, hogy még jobban meg kell becsülni a sajtónak azt a megmaradt részét, amely valódi, szabad tájékoztatást folytat.
  • Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátották
    Egy fasznak nevezte a győri alpolgármestert, ezért három év próbára bocsátottákRadnóti Ákos érzékeny a kritikára, pedig közszereplőként tűrnie kellene.
  • Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitól
    Feleségével sem találkozhat Péter, akit az állam ósdi szemlélete miatt fosztottak meg jogaitólEmberek ezreinek jelent súlyos jogfosztottságot a gondnokság intézménye Magyarországon. Sajnos túl gyakran találkozunk olyan ügyekkel, amikor az orvosok és a bíróságok is úgy gondolják, hogy akkor...
  • Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?
    Ki gondoskodik a drogfüggő kamaszról?A szülőt alkalmatlannak minősítik, a gyerekotthon széttárja kezeit.
  • Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?
    Veszélyhelyzet után válsághelyzet: hogyan változik az életünk?A koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli jogrend alatt meghozott szabályok és intézkedések sokszor a legkevésbé sem voltak átláthatók és egyértelműek – több mint kétezer alkalommal kértetek tőlünk...

A TASZ jelenti

A Társaság a Szabadságjogokért blogja.

Támogasd munkánkat!


Légy a Szabadság Részvényese!

 

TASZ a Facebookon

Keresés

Blogajánló

A világ legdrágább fűszere   A sáfrány latin nemzetségneve, a crocus, a görög krokosz ’fonál’ jelentésű szóból származik, amely a bibe fonálszerű alakjára utal. A magyar elnevezés a középfelnémet safran vándorszóból ered, melynek végső forrása az arab sahafaran, zafran ’sárga’ jelentésű kifejezés. A sáfrány már az ókorban is… sommuzeum.blog.hu
blog.hu

Témáink

abortusz (8) adatvédelem (32) alkotmánybíróság (7) a tasz (14) betegjog (30) betegjogok (16) civilek (14) cselekvőképesség (9) diszkrimináció (57) dizájnerdrog (8) drog (98) drogpolitika (12) dühöngeni (73) egészségügy (80) egyenlőség (47) egyháztörvény (7) emberi jogok (17) film (63) filmezni (10) fogyatékosság (11) fogyatékosságügy (9) fogyatékosügy (76) gondnokság (35) gondokság (5) gyámhatóság (13) gyerekkelvagyok (10) gyerekkiemelés (9) gyermekvédelem (27) gyöngyöspata (12) gyülekezési jog (37) gyűlölet-bűncselekmény (5) gyűlöletbűncselekmény (5) hajléktalanság (11) hiv (31) hiv/aids (5) információszabadság (53) internet (6) intézet (14) iskola (6) jogállam (40) jogsegély (19) jogtudatosítás (17) kábítószer (7) kitagolás (19) könnyen érthető (8) kórházi fertőzés (31) kormány (5) koronavírus (25) korrupció (6) közérdekű adat (34) közérdekű adatigénylés (8) köznevelési törvény (8) lelkiismereti szabadság (13) levélszavazás (9) lmbt (5) LMBT (10) magánszféra (11) megafon (5) megfigyelés (13) menekültek (9) Milanovich Dominika (9) mráz attila (5) népszavazás (8) nevetni (9) oktatás (34) ombudsman (5) önkormányzat (34) önrendelkezés (16) országgyűlés (5) orvosi kannabisz (8) otthonápolás (7) per (8) petíció (6) polgári engedetlenség (5) politikai szabadságjogok (13) prevenció (12) propaganda (14) pszichiátria (20) rasszizmus (20) rendőrség (61) roma (9) romák (44) sajtószabadság (33) siker (12) szabadságjogok (6) szabálysértés (20) szegénység (21) szegregáció (6) szeretni (22) szólásszabadság (59) tanulni (53) TASZ (16) tasz (5) tasz25 (7) tüntetés (35) újságírás (12) választás (54) választójog (38) védőoltás (6) véleménynyilvánítás (14) Címkefelhő

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Archívum

  • 2020 augusztus (1)
  • 2020 július (3)
  • 2020 június (4)
  • 2020 május (3)
  • 2020 április (8)
  • 2020 március (19)
  • 2020 február (8)
  • 2020 január (7)
  • 2019 december (4)
  • 2019 november (11)
  • 2019 október (12)
  • 2019 szeptember (7)
  • Tovább...

Egyéb

süti beállítások módosítása
Dashboard